Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Cenny dar dla Gabinetu Numizmatycznego

fot. Bartosz Cygan - Pracownia Fotograficzna MNK

Cenny dar dla Gabinetu Numizmatycznego

Muzeum  im. Emeryka Hutten-Czapskiego

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
20.10.2016
czwartek
Do zbiorów Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego trafiła cenna kolekcja numizmatów, m.in. jedyny zachowany egzemplarz brakteatu kujawskiego. Zbiór blisko tysiąca monet to dar zmarłego niedawno mieszkańca Słupska, Michała Krupowiesa - owoc jego 40-letniej pasji kolekcjonerskiej.
fot. Bartosz Cygan - Pracownia Fotograficzna MNKMichał Krupowies (1957- 2016) był numizmatykiem i kolekcjonerem, członkiem Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oddział w Słupsku, Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Słupsku, Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego i Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Słupskiej. Biorąc pod uwagę tak silne związki naszego darczyńcy z rodzinnym Słupskiem, traktujemy przekazanie, jak się okazało tuż przed śmiercią, swojej kolekcji do Muzeum Narodowego w Krakowie jako szczególne wyróżnienie.

Wśród niemal tysiąca przekazanych egzemplarzy wyróżnia się licząca kilkaset sztuk zespół monet Pomorza Zachodniego, bitych od końca XII wieku po wiek XVIII. Dotychczas w zbiorze monety z tego terenu były reprezentowane jedynie przez kilka egzemplarzy. Przekazany dar dopełni przechowywaną w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego najlepszą istniejącą kolekcje monet polskich i z Polską związanych, o emisje bite na obecnym terytorium naszego państwa. Tym samym jedyny brakujący element zbioru ilustrującego dzieje mennictwa na ziemiach polskich został  uzupełniony.

Drugą dużą grupą są emisje wybrzeży Morza Bałtyckiego, głównie reprezentowanych przez brakteaty XIII-XV wieczne, monety Zakonu Krzyżackiego (ok. 80 egz.) zarówno brakteaty jak i szelągi . Tu wyróżnia się klipa bita na potrzeby wojny Zakonu z Polską w 1521 roku (Emeryk Hutten-Czapski nie miał w zbiorze tej niezwykle rzadkiej monety). Licznie reprezentowane są także emisje Królestwa Polskiego (od czasów Władysława Hermana po Stanisława Augusta Poniatowskiego)  i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Wśród monet polskiego średniowiecza zwraca uwagę znany w jednym egzemplarzu brakteat kujawski z  początku XIII wieku z przedstawieniem trębacza i bestii wspinającej się na mury miasta.  W skład daru wchodzi też niewielka grupa monet złotych (8 sztuk) w tym: solid Walentyniana I (364-375), solid Herakliusza (610-641), średniowieczny dinar arabski, XVIII wieczne dukaty holenderskie, dukat pomorski Bogusława XIV z 1631 i dukat Powstania Listopadowego.
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję