{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Spotkanie z Artystą - Kazimierz Wiśniak

Spotkanie z Artystą - Kazimierz Wiśniak

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
07.12.2014
niedziela
13:00
wstęp wolny
Rozmowa nie tylko o warsztacie scenografa i jego doświadczeniach, ale również o największych wyzwaniach stojących przed polską i światową scenografią, o największych sukcesach oraz porażkach w tej dziedzinie.
Kazimierz Wiśniak - scenograf, malarz, rysownik, grafik, współtwórca Piwnicy pod Baranami. Urodził się 11 grudnia 1931 roku w Łodzi. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych na wydziałach architektury wnętrz i scenografii. Jego profesorami byli Karol Frycz i Andrzej Stopka. Dyplom uzyskał w 1959 roku. Jeszcze w czasie studiów współtworzył Piwnicę pod Baranami. Debiutował tam jako scenograf. W 1958 roku przygotował dekoracje do "Jeziora trzech wieszczek" Daniela François Aubera w reżyserii Piotra Skrzyneckiego. W 1959 roku zadebiutował na scenie dramatycznej w Teatrze Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Na początku kariery, w latach 1959-1963, Wiśniak pracował w Teatrze Śląskim w Katowicach. Od 1963 roku twórca związany jest przede wszystkim z Krakowem i Wrocławiem, gdzie współtworzył wiele inscenizacji Henryka Tomaszewskiego we wrocławskim Teatrze Pantomimy. W latach 1963-1971 był scenografem Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Od 1972 roku, przez dziesięć lat, pracował w krakowskim Starym Teatrze. W sezonie 1981-1982 był kierownikiem artystycznym Teatru Bagatela. Następnie, w latach 1982-1986, pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego tej sceny. W drugiej połowie lat 80. ponownie związał się z Teatrem im. Słowackiego, a w latach 1989-1997 po raz drugi w swojej karierze pracował w Starym Teatrze. Równocześnie współpracował z innymi polskimi i zagranicznymi scenami, m.in. warszawskim Teatrem Dramatycznym, wrocławskimi teatrami Polskim i Współczesnym, Düsseldorfer Schauspielhaus, Landestheater w Darmstadt. Tworzył także dekoracje do oper i baletów dla Opery Śląskiej w Bytomiu oraz Miejskiego Teatru Muzycznego – Opery i Operetki w Krakowie. Kazimierz Wiśniak ma na swoim koncie ponad 250 projektów scenografii. Współpracował z wybitnymi reżyserami m.in. Jerzym Jarockim i Konradem Swinarskim i choreografami Henrykiem Tomaszewskim i Przemysławem Śliwą. Jest również autorem rysunków do "Przekroju", "Rzeczpospolitej", "Miesiąca w Krakowie" oraz ilustracji do wielu wydawnictw książkowych. W 1998 roku ukazał się ilustrowany jego pracami quasi-dziennik Wiśniaka zatytułowany "Z życia scenografa". Twórca od wielu lat związany jest z miastem Lanckorona. Podkrakowska miejscowość stała się jedną z jego pasji. Ma tutaj dom, jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony, od 1994 roku wydaje też kwartalnik "Kurier Lanckoroński". W 2004 roku przyznano mu pierwszy w dziejach miasta tytuł honorowego obywatela. W 2012 roku ukazała się autobiografia artysty pt. "Życie ze sztuką splecione".

  • prowadzenie: Kazimierz Madej
    Organizator: Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej ARIA, Opera Krakowska i Muzeum Narodowe w Krakowie

Spotkanie odbędzie się w sali audiowizualnej "U Samurajów"