Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Opera i balet - plastyczne laboratorium

Opera i balet - plastyczne laboratorium

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
08.12.2014
poniedziałek
18:00
wstęp wolny
Podczas wykładu omówiona zostanie twórczość scenograficzna wybranych artystów w odniesieniu do ich malarstwa, pozwalająca im na wyjście poza obraz i wyzwolenie wyobraźni w przestrzeni teatru operowego.

Teatr muzyczny to gatunek teatru, w którym scenograf odgrywa niezwykle ważną rolę, dopełniając wizję reżysera, a czasem wprost ją dyktując. Opera i balet od dawna inspirują wybitnych malarzy i scenografów do przełamywania scenicznych konwencji i podejmowania eksperymentów estetycznych. W twórczości scenograficznej drugiej połowy XX wieku widać silne związki z tendencjami w sztuce tego czasu. Potwierdzają to zachowane w muzeach i archiwach operowych malarskie projekty scenografii i kostiumów, świadcząc jednocześnie o tym, jak wspaniałym plastycznym laboratorium była i jest opera i balet.

Prowadzenie:
Katarzyna Sanocka – kuratorka wystawy, historyk sztuki, tancerka baletu. Z Operą Krakowską związana od 2006 roku. Ma na swoim koncie partie solowe w spektaklach baletowych. Współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie, prowadząc wykłady i warsztaty na temat scenografii, tańca i teatru w XX wieku.

Wykład odbędzie się w sali audiowizualnej "U Samurajów"

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję