Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar

Zwiewne piękno

 • Wachlarz odgrywał znaczącą rolę w chińskiej kulturze. Używany od czasów starożytnych zarówno przez mężczyzn jak i kobiety, występował w wielu odmianach, w zależności od funkcji jaką spełniał, kształtu i charakteru dekoracji. Poza walorami użytkowymi wachlarze były ważnym akcesorium ceremonialnym. Od czasów panowania dynastii Tang (618-907) stały się również medium dla malarzy i kaligrafów. Najstarszym typem był wachlarz płaski. Drugim, młodszym, wachlarz składany, rozpowszechniony w epoce Ming (1368-1644). Wachlarze wykonywano z drogocennych materiałów, takich jak: drewno drzew zapachowych, liście palmowe drzewa liwistona chinesis, bambus, laka, kość słoniowa, szylkret, metal zdobiony filigranem i emalią komórkową, jedwab i ptasie pióra.

  Osobną grupę stanowiły wachlarze produkowane na eksport do Europy w Kantonie, Hongkongu i Macao (XVII-XIX wiek). Wśród nich znajdowały się wachlarze w typie "mandaryn" dekorowane wielopostaciowymi scenami z wizerunkami chińskich dostojników wśród pejzażu z architekturą. Ich twarze i szaty wykonywano w technice aplikacji z malowanej kości słoniowej i jedwabiu.

  Opracowanie: Beata Pacana – adiunkt, kierownik Działu Sztuki Dalekiego Wschodu MNK.

  Zapraszamy na wystawę "W przestrzeni Smoka. Sztuka chińska ze zbiorów MNK", prezentowaną od 20 lutego do 5 lipca 2015 r. w Gmachu Głównym MNK (I piętro, sala wystaw zmiennych).

 • Wachlarz rozkładany

  Wachlarz rozkładany Epoka Qing, 1 poł. XIX w., drewno, papier, kość, jedwab, tusz, farby wodne.

 • Wachlarz rozkładany

  Wachlarz rozkładany Epoka Qing, 1 poł. XIX w., drewno, papier, kość, jedwab, tusz, farby wodne.

 • Wachlarz płaski

  Wachlarz płaski Epoka Qing, XIX w., jedwab, farby wodne, drewno, haft.

 • Wachlarz płytkowy

  Wachlarz płytkowy Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), XIX w., kość słoniowa, rzeźbienie.

 • Wachlarz został wykonany w południowym, kantońskim stylu, charakteryzującym się mistrzowskim opracowaniem ażurowych detali. Rzemieślników z tego regionu Chin nazywano artystami tkającymi nicią z kości słoniowej.

 • Wachlarz płytkowy dekorowany scenami figuralnymi w pejzażu

  Wachlarz płytkowy dekorowany scenami figuralnymi w pejzażu Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), ok.1800 r., drewno, laka, jedwab, malowanie, złocenie. Więcej na temat obiektu w katalogu MNK

 • Wachlarz rozkładany

  Wachlarz rozkładany Epoka Qing, ok. poł. XVIII w., heban, jedwab, papier, farby wodne. Stelaż wachlarza wykonany z hebanu. Pióra okładzinowe rzeźbione są ażurowo w motywy skał, drzew kwitnącej śliwy i chryzantem. Pokrycie z jedwabiu malowanego farbami wodnymi. Na awersie znajduje kompozycja z przedstawieniem kępy storczyków i małego ptaka w locie. Po lewej stronie wiersz zapisany w czternastu kolumnach pisma i dwie pieczęcie. Dekoracja malarska nawiązuje do obrazów typu "kwiaty i ptaki" (huaniao hua), które z czasem, tak jak na prezentowanym wachlarzu, stały się inspiracją dla wyrobów rzemiosła artystycznego.

 • Wachlarz płaski

  Wachlarz płaski Epoka Qing, XIX w., jedwab, farby wodne, drewno, haft.

 • Wachlarz płaski

  Wachlarz płaski Epoka Qing, Huzhou, kon. XIX w., pióra gęsie, macica perłowa, kość, gwasz.

 • Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), ok. 1850 r.

  Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), ok. 1850 r. Drewno, laka, jedwab, papier, kość, rzeźbienie, malowanie.

 • Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), ok. 1850 r.

  Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), ok. 1850 r. Drewno, laka, jedwab, papier, kość, rzeźbienie, malowanie.

 • Wachlarz płaski

  Wachlarz płaski Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), poł. XIX w., jedwab, drewno, kość słoniowa, rzeźbienie, malowanie.

 • Wachlarz płaski

  Wachlarz płaski Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), poł. XIX w., jedwab, drewno, kość słoniowa, rzeźbienie, malowanie. Więcej na temat dzieła w portalu Cyfrowe Dziedzictwo Kulturowe

 • Wachlarz rozkładany

  Wachlarz rozkładany Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), 2. poł. XIX w., drewno, laka, papier, jedwab, kość, rzeźbienie, malowanie.

 • Wachlarz rozkładany - zbliżenie na detal

  Wachlarz rozkładany - zbliżenie na detal Epoka Qing, Guangzhou (Kanton), 2. poł. XIX w., drewno, laka, papier, jedwab, kość, rzeźbienie, malowanie.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję