Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Starodruki militarne w zbiorach MNK

  • Bezcenne egzemplarze starodruków i obiektów kartograficznych z kolekcji MNK, można podziwiać w Pałacyku Czapskich. Eksponowane są w pomieszczeniu XIX-wiecznej prywatnej biblioteki - jednej z nielicznych bibliotek zachowanych z całym wyposażeniem.

  • Plan będący jednym z eksponatów wystawy. Przedstawia Wisłę płynącą nad Toruniem. Oznaczenia na planie zostały napisane łaciną, podobnie jak legenda umieszczona w prawym dolnym rogu.

    Plan oblężenia Torunia przez Szwedów w 1658 r. Miedzioryt wg. Isidoro Affaiti, Gdańsk, po 1658 r.

  • Drzeworyt przedstawiający bitwę Polaków z Tatarami. Polacy zdecydowanie dominują - wszyscy zasiadają na koniach i atakują włóczniami przeciwników. Część Tatarów upada na ziemię. Poniżej przedstawienia bitwy znajduje się podpis “Anno MDXXI”, a powyżej tekst w łacinie zapisany pismem gotyckim.

    Bitwa Polaków z Tatarami, drzeworyt, (za:) Maciej z Miechowa, Descriptio Sarmatiae, Kraków 1521 r.

  • Drzeworyt z Kronik polskich przedstawia wyobrażenie bitwy Polaków z Tatarami. Jest to bardzo dynamiczne przedstawienie z dużą liczbą postaci. Są to głównie armie żołnierzy na koniach. Na szczycie obrazu, tuż przed bramą warownego obozu, znajduje się spotkanie trzech oddzielnych kolumn wojsk polsko-litewskich przygotowujących się do bitwy. Analogiczna sytuacja ma miejsce na dole obrazu, z tym że przedstawione są tam wojska tatarskie. Przez środek obrazu przepływa rzeka, przez którą przeprawiają się w bród rycerze, a wzdłuż drewnianego mostu przemieszczają się piechota i artyleria wojsk  tatarskich próbujących zdobyć obóz polski. Poniżej drzeworytu znajduje się opis naniesiony pismem gotyckim.

    Bitwa Polaków z Tatarami. Drzeworyt, (za:) Maciej z Miechowa, Descriptio Sarmatiae, Kraków 1521 r.

  • Miedzioryt przedstawia szczegóły techniczne budowy armaty. Z lewej strony miedziorytu znajdują się przestrzenne rysunki poszczególnych części armaty.  Każda z części jest narysowana oddzielnie i opatrzona literą.  Z prawej strony miedziorytu znajdują się dwa rysunki przedstawiające obie strony już zbudowanej armaty z literami przy poszczególnych elementach.

    Szczegóły techniczne budowy armat. Miedzioryt z: Kazimierz Siemienowicz, Artis Magnae Artilleriae. Amsterdam, 1650 r.

  • Drzeworyt z Kronik Polskich przedstawiający bitwę z Tatarami pod Wiśniowcem. W centrum obrazu znajduje się duże wzniesienie na którym, obok wetkniętej w ziemię chorągwi Rzeczypospolitej, stoją wódz naczelny oraz trębacz i dobosze, kolejno przekazujący rozkazy wojskom i dodający  ducha walki. Poniżej jazda polska przeprowadza szarżę na czambuły tatarskie, spychając ich z pola bitwy. Analogiczna sytuacja ma miejsce w środkowej części obrazu -  kawaleria polska, przy wsparciu oddziałów litewskich i ruskich, wycina w pień hordę tatarską, na górze obrazu wtóruje im również artyleria. Pod rysunkiem znajduje się opis naniesiony pismem gotyckim.

    Bitwa z Tatarami pod Wiśniowcem w 1512 roku. Drzeworyt z: Joachim Bielski, Kronika Polska Marcina Bielskiego. Kraków, 1597.

  • Na górze grafiki znajdują się skomplikowane wzory matematyczne, poniżej po lewej znajduje się przekrój mechanizmu zamkowej kratownicy. Po prawej znajduje się fragment murów obronnych z pojedynczą bramą wjazdową z prawej krawędzi muru. Ostatnim elementem grafiki jest przekrój linii okopów ogrodzonych drewnianymi zasiekami.

    Schemat budowy różnych rodzajów umocnień i obwarowań. Miedzioryt z: Ignacy Bogatko, Scientia Artium Militarium. Lwów 1747 r.

  • Strona z Kroniki polskiej Macieja Miechowity. Strona jest zapisana tekstem w łacinie. Jeden z akapitów zaczyna się ornamentalnym inicjałem litery V. Kolumna z tekstem tego akapitu jest przesunięta nieco w prawo, a obok niej znajduje się podobizna króla Władysława Łokietka stojącego w zbroi rycerskiej. Władca ma na sobie koronę, w jednej ręce trzyma rękojeść miecza, a w drugiej dzierży berło. Jedną nogę ma wysuniętą do przodu, a głowę ma zwróconą lekko w bok.
  • Król Władysław Łokietek w zbroi rycerskiej. Drzeworyt z: Maciej z Miechowa, Chronica Polonorum. Kraków 1521 r.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję