Nadmorskie pejzaże
-
Morze było nie tylko popularnym miejscem wakacyjnych wypoczynków, stało się również wdzięcznym tematem malarskim. Początkowo, w pierwszej połowie XIX wieku było tłem do interesujących artystów scen historycznych, katastrof czy bitew morskich. Z czasem jednak zaczęło odzyskiwać autonomię stając się pierwszoplanowym i efektownym tematem malarskim. Na przełomie XIX i XX wieku morze wraz ze swoimi kurortami, do których należała m.in. Połąga, nazywana zresztą "Nadbałtyckim Zakopanem", stało się pretekstem do symbolicznych rozważań o dekadencji, melancholii, sensie życia czy poszukiwaniu wolności; dostrzeżono potęgę morską i tak ważny w okresie młodej polski żywioł wody.
Odzyskanie przez Polskę niepodległości, sprawiło, ze polskie wybrzeże podobnie jak Zakopane w połowie XIX wieku stało się swoistym "pępkiem świata", artyści nie tylko przyjeżdżali tu na plenery czy wakacje, ale również osiadali tu na stałe.
Opracowanie: Urszula Kozakowska-Zaucha - historyk sztuki, kierownik Działu Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby MNK. -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-