15 lipca 1854 w Radomiu urodził się Jacek Malczewski - malarz i rysownik, czołowy reprezentant Młodej Polski, ojciec polskiego symbolizmu.
Prezentujemy galerię portretów własnych Malczewskiego, które kiedyś budziły szczególną irytację krytyki, zarzucającej artyście nadmiar pychy i skłonność do "kostiumerstwa”.
Jacek Malczewski, Autoportret w białym stroju, 1914 "Autoportret w białym stroju" jest wśród niezliczonych wizerunków własnych artysty dziełem szczególnie ważnym w jego dorobku. Malczewski prezentuje się w nim w półpostaci, ubrany w białą, damską bluzkę z bufiastymi rękawami i wiązanym kołnierzem ozdobionym złotą spinką oraz w biały, fantazyjny beret z ciasno opinającym skronie czerwonym otokiem. Biodra opasuje skórzany, szeroki, góralski, pas, nałożony na wielobarwny pas tkany.
Uroczysta poza, z prawą ręką – gestem rycerskim – wspartą na biodrze, lewą prezentującą pędzel jako atrybut malarskiego powołania, nadaje portretowi oficjalny, choć nie pozbawiony elementów groteski, charakter. /Wacława Milewska/