Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Przyjaciele - pokaz rzeźby Magdaleny Abakanowicz

09.06.2021 Przyjaciele - pokaz rzeźby Magdaleny Abakanowicz
Dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Przewijak Kawiarnia WiFi

Od 9 czerwca na I piętrze Gmachu Głównego prezentowana jest rzeźba Przyjaciele (2009) Magdaleny Abakanowicz. Pokaz jest zapowiedzią wystawy XX + XXI Galeria Sztuki Polskiej.

Magdalenie Abakanowicz sławę przyniosły abakany – monumentalne kompozycje na granicy tkaniny artystycznej i rzeźby. Organiczne, utkane z naturalnych włókien formy, których nazwa pochodzi od nazwiska autorki, wpisały się na stałe w historię sztuki współczesnej. W późniejszym okresie twórczości artystka skłaniała się ku bardziej konwencjonalnym rzeźbiarskim materiałom, jednak nie porzuciła tkaniny. W sferze znaczeń dzieła sztuki coraz silniej zajmowała ją refleksja nad egzystencją człowieka i jego miejscem w świecie i w zbiorowości.

Głębię filozoficznych rozważań nad ludzką naturą obrazowały serie prac złożonych z figur – znacznie bliższych tradycyjnej rzeźbie niż abakany, ale wciąż oryginalnych i rozpoznawalnych. Oprócz licznych zespołów niemal identycznych postaci, umieszczanych niekiedy w otwartej przestrzeni, Abakanowicz tworzyła także mniejsze grupy, rzadziej pojedyncze figury. Często formowała je z jutowego płótna: surowej tkaniny kojarzonej głównie z najzwyklejszymi, tanimi workami. Juta została więc w pewnym sensie uwznioślona: posłużyła bowiem jako materiał, z którego powstawały dzieła o tak wyrazistym wydźwięku filozoficznym. Gestem tym zbliża się artystka nieco do Tadeusza Kantora i jego pojęcia „realności najniższej rangi”.

Cykle figur Magdaleny Abakanowicz łączy motyw anonimowości, typowości – osiągnięty przez schematyczne potraktowanie ciał, pozbawienie ich głów czy redukcję tylko do fragmentu postaci. Kolejnym krokiem w stronę odindywidualizowania figury ludzkiej wydaje się być wyposażenie jej w zwierzęcą maskę. To cecha prac z cyklu „Coexistence” („Współistnienie”), do którego bezpośrednio nawiązuje rzeźba Przyjaciele. Pierwsza seria figur ze zwierzęcymi i ptasimi głowami powstała w roku 2002, a do hybrydalnej ludzko-zwierzęcej postaci artystka powracała przez kilka kolejnych lat. Niektóre z rzeźb to figury w pozycji stojącej, inne siedzą na stalowych lub drewnianych, surowych w formie konstrukcjach. 

W rzeźbie Przyjaciele (2009) utwardzona żywicą juta została uformowana w kształt dwóch nagich, siedzących postaci. Tajemnicza para mężczyzn siedzących obok siebie w identycznych pozach ma na głowach zwierzęce maski. Tak ukazywani byli staroegipscy bogowie: Thot – patron  nauki, sztuki i magii, często przedstawiany był z głową pawiana, Anubis zaś – bóg życia pozagrobowego – miał tradycyjnie głowę szakala. Mężczyzna z głową psa to przykład cynocefalii: fantastycznych przedstawień ludzi z psimi głowami, występujących w starożytnych mitologiach, ale i w czasach późniejszych: w ikonografii Kościoła prawosławnego znany jest wizerunek świętego Krzysztofa z głową psa. Takie przedstawienia o symbolicznym znaczeniu pojawiały się również w anglosaskich manuskryptach. Rzeźba Magdaleny Abakanowicz może też być interpretowana jako nawiązanie do utraconej bliskości ludzi i zwierząt – do myśli, że człowiek powinien żyć w harmonii z otaczającą go przyrodą, a zwierzęta winny być traktowane z należytą godnością jako nasi „mniejsi bracia”.

Agata Małodobry

Dział Sztuki Współczesnej MNK

„Przyjaciele” w Muzeum – zakup rzeźby Magdaleny Abakanowicz do kolekcji sztuki współczesnej Muzeum Narodowego w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Program NARODOWA KOLEKCJA SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ


MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków I piętro, hol
  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek - niedziela: 10.00-18.00

Wokół wystawy

20.11.2021
11:00
MNK Gmach Główny Spotkanie
Więcej wydarzeńZwiń
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję