Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Sztuka krajobrazu. Ursula von Rydingsvard, Magdalena Abakanowicz

Sztuka krajobrazu. Ursula von Rydingsvard, Magdalena Abakanowicz

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
22.11.2021
poniedziałek
18:00
bilety

Zapraszamy na wykład o rzeźbach w przestrzeni publicznej i w krajobrazie Ursuli von Rydingsvard i Magdaleny Abakanowicz

Magdalena Abakanowicz stworzyła ponad 50 monumentalnych instalacji rzeźbiarskich w różnych miejscach na całym świecie: w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Korei Płd., Japonii, Izraelu czy na Litwie – przede wszystkim są to figury ludzkie bądź animalistyczne, a także formy abstrakcyjne.

Ursula von Rydingsvard, amerykańska artystka polskiego pochodzenia mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Jej wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie jest wydarzeniem artystycznym najwyższej rangi. Jej prace znajdują się w kolekcjach wielkich amerykańskich muzeów jak nowojorska MoMa, Metropolitan, Museum of Modern Art w San Francisco, National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Parku Rzeźby Storm King Art Center. Monumentalne rzeźby wykonane przede wszystkim z cedrowego drewna, umieszczone na placach czy wkomponowane w architekturę modernistycznych budowli, zachwycają dynamiczną, organiczną formą.

 Eulalia Domanowska - historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka ponad stu wystaw krajowych i międzynarodowych. Jest wykładowcą akademickim na kierunku Grafika w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. Pracuje obecnie na Politechnice Białostockiej jako specjalistka ds. sztuki, w latach 2016 – 2019 była dyrektorką Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, pełniąc też wcześniej rolę z-cy dyrektora ds. artystycznych. Redaktorka naczelna Kwartalnika „Orońsko” w latach 2016 – 2019. Inicjatorka i organizatorka międzynarodowej konferencji naukowej „Rzeźba dzisiaj” od 2016 r.

Była m.in. kuratorką wystaw Tony’ego Cragga, Henry’ego Moore’a, Magdaleny Abakanowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Muzeum Narodowym w Rydze. Autorka wielu publikacji poświęconych zagadnieniom sztuki współczesnej. Członek AICA i IKT (Stowarzyszenie Kuratorów Sztuki Współczesnej), W ciągu ostatnich 5 lat uczestniczka konferencji naukowych w Koszycach (AICA Słowacja), UAP w Poznaniu, ASP w Krakowie, ASP we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Rydze, Akademii Sztuk Pięknych w Mainz (Moguncja) oraz w ramach współpracy ELAN (Europejska Sztuka w Krajobrazie) w Yorkshire Sculpture Park w Wlk. Brytanii, Springhofhorn w Niemczech i na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. W 2021 r. Brała udział w konferencji  Monuments and Anty-Monuments, CEL, St. Louis, USA.

Specjalizuje się w sztuce nowoczesnej i współczesnej, interesuje się szczególnie sztuką w przestrzeni publicznej i sztuką w krajobrazie.

Ważne informacje:

  • Dla młodzieży i dorosłych
  • Udział: bezpłatny
  • Miejsce: Gmach Główny, wystawa: Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka.
  • Ilość miejsc ograniczona

Wykład będzie również transmitowany na profilu Facebookowym muzeum.

Słowa kluczowe: Ursula Von Rydingsvard, wystawy
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję