Sztuka krajobrazu. Ursula von Rydingsvard, Magdalena Abakanowicz
Zapraszamy na wykład o rzeźbach w przestrzeni publicznej i w krajobrazie Ursuli von Rydingsvard i Magdaleny Abakanowicz
Magdalena Abakanowicz stworzyła ponad 50 monumentalnych instalacji rzeźbiarskich w różnych miejscach na całym świecie: w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Korei Płd., Japonii, Izraelu czy na Litwie – przede wszystkim są to figury ludzkie bądź animalistyczne, a także formy abstrakcyjne.
Ursula von Rydingsvard, amerykańska artystka polskiego pochodzenia mieszka i tworzy w Nowym Jorku. Jej wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie jest wydarzeniem artystycznym najwyższej rangi. Jej prace znajdują się w kolekcjach wielkich amerykańskich muzeów jak nowojorska MoMa, Metropolitan, Museum of Modern Art w San Francisco, National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Parku Rzeźby Storm King Art Center. Monumentalne rzeźby wykonane przede wszystkim z cedrowego drewna, umieszczone na placach czy wkomponowane w architekturę modernistycznych budowli, zachwycają dynamiczną, organiczną formą.
Eulalia Domanowska - historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka ponad stu wystaw krajowych i międzynarodowych. Jest wykładowcą akademickim na kierunku Grafika w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania w Warszawie. Pracuje obecnie na Politechnice Białostockiej jako specjalistka ds. sztuki, w latach 2016 – 2019 była dyrektorką Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, pełniąc też wcześniej rolę z-cy dyrektora ds. artystycznych. Redaktorka naczelna Kwartalnika „Orońsko” w latach 2016 – 2019. Inicjatorka i organizatorka międzynarodowej konferencji naukowej „Rzeźba dzisiaj” od 2016 r.
Była m.in. kuratorką wystaw Tony’ego Cragga, Henry’ego Moore’a, Magdaleny Abakanowicz w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku i Muzeum Narodowym w Rydze. Autorka wielu publikacji poświęconych zagadnieniom sztuki współczesnej. Członek AICA i IKT (Stowarzyszenie Kuratorów Sztuki Współczesnej), W ciągu ostatnich 5 lat uczestniczka konferencji naukowych w Koszycach (AICA Słowacja), UAP w Poznaniu, ASP w Krakowie, ASP we Wrocławiu, Muzeum Narodowym w Rydze, Akademii Sztuk Pięknych w Mainz (Moguncja) oraz w ramach współpracy ELAN (Europejska Sztuka w Krajobrazie) w Yorkshire Sculpture Park w Wlk. Brytanii, Springhofhorn w Niemczech i na Uniwersytecie Technicznym w Monachium. W 2021 r. Brała udział w konferencji Monuments and Anty-Monuments, CEL, St. Louis, USA.
Specjalizuje się w sztuce nowoczesnej i współczesnej, interesuje się szczególnie sztuką w przestrzeni publicznej i sztuką w krajobrazie.
Ważne informacje:
- Dla młodzieży i dorosłych
- Udział: bezpłatny
- Miejsce: Gmach Główny, wystawa: Ursula von Rydingsvard. Tylko sztuka.
- Ilość miejsc ograniczona
Wykład będzie również transmitowany na profilu Facebookowym muzeum.