Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
UWAGA
W piątek 17.05 w dzień muzeum jest nieczynne, otwieramy dopiero na Noc Muzeów. Szczegółowy program dostępny tutaj.

W związku z koniecznymi pracami na ekspozycji  w dniu 14 maja 2024 roku tj. wtorek, Muzeum Książąt Czartoryskich będzie zamknięte dla zwiedzających.


Bilety do MNK Muzeum Czartoryskich są sprzedawane na określony dzień i godzinę. Bilety łączone upoważniają do wejścia na ekspozycje stałe w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie (z wyjątkiem MNK Sukiennice, MNK Wyspiański oraz MNK Gmach Główny) w okresie do 3 miesięcy od daty wydrukowanej na bilecie.

Obowiązuje jeden bilet na wszystkie ekspozycje w MNK Muzeum Czartoryskich: Pałac, Klasztorek, Galeria Sztuki Starożytnej.

Dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w MNK jest wtorek.



MNK Muzeum Czartoryskich - Zbiory

  • Grupa zabytków marmurowych kupionych przez Artura i Zofię Potockich w 1830 roku w Rzymie trafiła najpierw do Pałacu pod Baranami w Krakowie, następnie do rezydencji Rodziny w Krzeszowicach, skąd w trudnych wojennych warunkach, dzięki zaangażowaniu kustosz Pelagii Potockiej, przewieziona została do Muzeum Książąt Czartoryskich i złożona w nim jako depozyt. Kolekcja prezentuje unikatowy w zbiorach polskich zespół rzymskich rzeźb i płaskorzeźb dekoracyjnych oraz sarkofagowych. Uzupełniają go wyroby ceramiczne i brązowe.

    Opracowanie: dr Dorota Gorzelany - archeolog śródziemnomorski, kierownik Działu Sztuki Starożytnej MNK.

  • Tors męski w typie Dyskoforosa Polikleta, marmur, Rzym, początek I w.

  • Posąg kobiety w typie Kory Praksytelesa, marmur, Rzym, okres julijsko-klaudyjski

  • Tors męski w typie Doryforosa Polikleta, marmur, Rzym, 1 połowa II w.

  • Posąg Jowisza, marmur, Rzym, początek III w.

  • Posąg boga rzeki, marmur, Rzym, 2 połowa II w.