Bilety do MNK Muzeum Czartoryskich są sprzedawane na określony dzień i godzinę. Bilety łączone upoważniają do wejścia na ekspozycje stałe w innych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie (z wyjątkiem MNK Sukiennice, MNK Wyspiański oraz MNK Gmach Główny) w okresie do 3 miesięcy od daty wydrukowanej na bilecie.
Obowiązuje jeden bilet na wszystkie ekspozycje w MNK Muzeum Czartoryskich: Pałac, Klasztorek, Galeria Sztuki Starożytnej.
Dniem bezpłatnego wstępu na wystawy stałe w MNK jest wtorek.
-
Z bogatej kolekcji starożytnego złotnictwa księcia Władysława Czartoryskiego dotrwało do naszych czasów zaledwie kilkanaście zabytków. Zbiór ten obejmował niegdyś bransolety, naszyjniki, kolczyki, pierścienie i wisiorki wykonane przez mistrzów sztuki greckiej, etruskiej i rzymskiej. W sierpniu 1939 roku został wywieziony wraz z innymi najcenniejszymi obiektami z Muzeum Czartoryskich do Sieniawy, majątku Rodziny Czartoryskich, w celu ukrycia na wypadek wojny. Niestety, krótko po jej wybuchu zbiór został rozgrabiony przez żołnierzy Wehrmachtu. Ocalałe zabytki pozwalają przekonać się o znacznej artystycznej wartości kolekcji i wysokich umiejętnościach antycznych jubilerów. Wśród zdjęć znajdują się również przykłady biżuterii z tańszych materiałów, jak brąz, szkło i fajans egipski a także rzadkość: fragment rzeźby marmurowej – główka Afrodyty z zachowanym oryginalnym kolczykiem.
Wszystkie zabytki można zobaczyć w Galerii Sztuki Starożytnej MNK, w Arsenale Muzeum XX Czartoryskich.
Dr Dorota Gorzelany - kierownik Działu Sztuki Starożytnej MNK -
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-