{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

OPROWADZANIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI

OPROWADZANIA DLA RODZIN Z DZIEĆMI

Zapraszamy do uczestnictwa w interaktywnych oprowadzaniach dla rodzin z dziećmi, które będą niezwykłą przygodą dla wszystkich zwiedzających.
Niedzielne oprowadzania dla rodzin z dziećmi to czas doświadczania sztuki. Zapraszamy do wielozmysłowego zwiedzania ekspozycji i galerii Muzeum Narodowego w Krakowie w towarzystwie edukatora lub edukatorki. Rodzinne zwiedzanie pozwala na to, by zarówno dzieci, jak i dorośli mogli poznać wystawę w sposób, który odpowiada im najbardziej. To okazja do wspólnego dyskutowania, śmiania się, snucia marzeń.

Na wspólny spacer, podczas którego będzie można dotykać, przymierzać i wąchać rekwizyty edukacyjne, zapraszamy opiekunów z dziećmi w wieku 6–10 lat, mile widziane będzie również towarzystwo młodszego lub starszego rodzeństwa.


Koszt zajęć - 15 zł od osoby (dziecka i opiekuna)
Rezerwacja - bilety można rezerwować w Centrum Informacji i Rezerwacji  (telefonicznie pod numerem +48 12 433 57 44 (pon.-pt. w godz. 9:00-16:00) lub mailowo pod adresem rezerwacja@mnk.pl)



__________________________
Nowe terminy oprowadzań
KWIECIEŃ-CZERWIEC 2025


MNK GMACH GŁÓWNY, TRANSFORMACJE. NOWOCZESNOŚĆ III RP

Czy sztuka to tylko obrazy i rzeźby? Czy sztuka może być zaangażowana w istotne sprawy społeczne? Czy obiekt ma jedynie „pięknie” wyglądać? Zastanowimy się, czy wiedza pomaga zrozumieć dzieło sztuki i być może inaczej na nie spojrzeć.
Podczas oprowadzania po wystawie „Transformacje. Nowoczesność w III RP” zapoznamy się z polską sztuką współczesną. Porozmawiamy o technikach w jakich obecnie tworzą artyści, zastanowimy się ile znaczeń ma słowo „abstrakcja”, czym jest design i jakie wyzwania stoją przed projektantami.
Wspólne zwiedzanie będzie świetną gimnastyką dla naszych zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku a nawet węchu. W ruch pójdą nasze ręce i wyobraźnia przy tajemniczej skrzynce. Z kolorowych pastylek ułożymy wzór na dywanie. Poczujemy jak to jest, gdy w głowie kłębi się dużo myśli, ale buzia nie umie ich wypowiedzieć.
Będziemy razem próbować szukać, układać, wymyślać i analizować, a co za tym idzie wspólnie opowiadać sztukę współczesną światu.

Termin | 6.04.2025  (niedziela), godz. 11.00-12:30
Miejsce zbiórki | MNK Gmach Główny, al. 3 Maja 1, hol na parterze
Prowadzenie | Agata Kokoryn, edukatorka MNK



MNK ARSENAŁ, GALERIA "BROŃ I BARWA"

Czym się różni arsenał od zbrojowni? Jaką „barwę” możemy zobaczyć dzisiaj w Arsenale w Muzeum Czartoryskich? Jaka jest różnica pomiędzy psim pyskiem, morionem a szyszakiem? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedź poznacie podczas niedzielnego oprowadzania dla rodzin z dziećmi. 

Podczas spotkania będzie okazja  założyć rynsztunek rycerski, poczuć wagę buzdyganu oraz przymierzyć się do strzału z muszkietu.

Termin | 13.04.2025  (niedziela), godz. 11.00-12:30
Miejsce zbiórki | MNK Arsenał, ul. Pijarska 8
Prowadzenie | Tomasz Kida, edukator MNK



MNK SUKIENNICE

Czy Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach może stać się na chwilę pracownią Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego czy Jana Stanisławskiego? Oczywiście! Zapraszamy na niedzielne oprowadzanie dla rodzin z dziećmi, podczas którego dowiemy się, jakie tematy malarskie podejmowali poszczególni artyści. Dlaczego Jan Matejko malował tak duże obrazy, i jak to robił przy tak niskim wzroście? Spróbujemy też wyjaśnić, czemu Jan Stanisławski, wychodząc w plener, musiał malować szybko.

Podczas oprowadzania nie zabraknie okazji do przymierzenia stroju Stańczyka, zajrzenia do skrzyni z akcesoriami malarskimi i poczucia się jak Wernyhora, grając na lirze korbowej.

Termin | 11.05.2025  (niedziela), godz. 11.00-12:30
Miejsce zbiórki | MNK Sukiennice, Rynek Główny 3, westybul przed wejściem do galerii
Prowadzenie | Monika Chaberka, edukatorka MNK



MNK SZOŁAYSCY

Do czego spakować czekoladki? Czy można zrobić krzesło z papieru? Dlaczego szafa jest jak ścianka z klocków? Jak dziuple dla ptaków stają się stylowe? Czy gry komputerowe to sztuka?

Podczas wspólnego zwiedzania wcielimy się w rolę projektantów i projektantek, poznając różnorodne materiały i techniki artystyczne. Będziemy testować meble i naczynia (a nawet pewną lampę!) i sprawdzimy, czy dobrze spełniają swoje funkcje. W trakcie spotkania porozmawiamy o naszych potrzebach i o tym, jak mogą je spełnić rzeczy codziennego użytku. Poznamy historię przedmiotów, a także puścimy wodze wyobraźni i podyskutujemy, jakie rzeczy będą powstawać w przyszłości.

Termin | 8.06.2025  (niedziela), godz. 11.00-12:30
Miejsce zbiórki | MNK Szołayscy, pl. Szczepański 9, parter
Prowadzenie | Natalia Gala, edukatorka MNK



MNK GMACH GŁÓWNY, XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej

Jak kolor sprawdza się w roli głównego bohatera obrazu i czy metal może tańczyć? W jaki sposób sztuka odpowiada na naszą codzienność, a jak pozwala spełniać marzenia? Zapraszamy na oprowadzanie, podczas którego przyjrzymy się kolorom, kształtom i technikom barwnej i nieoczywistej sztuki XX i XXI wieku.

Podczas spotkania zerkniemy na dzieła przez lupę, obejrzymy z bliska pryzmat, który ma moc rozszczepiania światła i wypróbujemy, jak działa kalejdoskop. Sprawdzimy, jakie zapachy kojarzą nam się z obrazami z galerii i użyjemy koła barw oraz specjalnych plakietek, by poznać tajniki mieszania kolorów.

Termin | 22.06.2025  (niedziela), godz. 11.00-12:30
Miejsce zbiórki | MNK Gmach Główny, al. 3 Maja 1, hol na parterze
Prowadzenie | Renata Kołton, edukatorka MNK