Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

GRY MUZEALNE

GRY MUZEALNE

Zapraszamy do skorzystania z nowej formy pracy z dziełami sztuki w wybranych galeriach stałych Muzeum Narodowego w Krakowie.
 
Jak to wygląda?

Gra muzealna polega na rozwiązywaniu zadań w przestrzeni Galerii pod okiem edukatora muzealnego, który czuwa nad koordynacją działań.

Uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach w oparciu o zadania umieszczone w kartach pracy. Zadania wymagają od uczestników odszukania wybranych obiektów, przyjrzenia się szczegółom, jak również połączenia faktów i wysnucia wniosków.

Po zakończeniu gry edukator podsumowuje wyniki oraz przedstawia prawidłowe odpowiedzi, jednocześnie oprowadzając uczestników po wystawie.

Prócz motywowania uwagi, gry muzealne pomagają kształtować kompetencje społeczne, m.in. umiejętność współpracy, uczą aktywnego, wnikliwego patrzenia i wyciągania wniosków. Emocje towarzyszące rozgrywkom pomagają w zapamiętywaniu.

Grywalizacja prowadzona w oparciu o pracę z autentycznymi zabytkami pomaga spojrzeć na wystawę w nowy sposób.

Oddziały, w których możemy przeprowadzić grę:
  • Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego
  • Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM
  • Dom Józefa Mehoffera
  • Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach
  • Pałac Biskupa Erazma Ciołka
Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Od laika do numizmatyka. Uporządkuj miliony monet!

Czy wiesz, że podczas II wojny światowej w piwnicy Pałacyku Czapskich ukrywano w beczkach kilkanaście tysięcy niezwykle cennych numizmatów? Wciel się w role porządkujących zbiory po zawierusze wojennej i pomóż uzupełnić karty inwentarzowe. Poczuj się jak rasowy numizmatyk, a przy okazji wzbogać w nowe umiejętności i wiedzę!

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

Dziwnych zdarzeń apogeum w Europeum

A gdyby tak postaci przedstawione na obrazach i rzeźbach ożyły i wyruszyły w odwiedziny do innych dzieł, niczym w książce o pewnym znanym czarodzieju? Tak właśnie stało się w Europeum! Pomóż kustoszom odnaleźć krnąbrnych bohaterów i zaprowadzić porządek w galerii, zanim przyjdą pierwsi zwiedzający. Lepiej, by magia pozostała w ukryciu J

Dom Józefa Mehoffera

Z duchami afera w Domu Mehoffera

Grupa zafascynowanych młodopolską literaturą nastolatków próbuje zorganizować seans z duchami w Domu Józefa Mehoffera. Zaglądając w zakamarki kolejnych pokoi, napotkają kilka ważnych w życiu artysty osób, a może nawet jego samego?... Pomóż rozpoznać wszystkie postaci i poczuj klimat krakowskiego fin-de-siècle’u!

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Tajniki muzealnego flirtu

Erudycyjny flirt w muzeum? Dlaczego nie! Wszak nie od dziś wiadomo, że ludzie zaprzyjaźnieni z kulturą roztaczają wokół siebie nieodparty urok. Zawrzyj bliższą znajomość z muzealnym entuzjastą i słynnym Casanovą, Hipollitem Kwassem, uporządkuj jego notatki dotyczące Galerii w Sukiennicach i przekonaj się, że znajomość sztuki i literatury może się przydać w najbardziej zaskakujących momentach!

Pałac Biskupa Erazma Ciołka

Tajemnice biskupiego Pałacu

Kim były pierwsze osoby obdarowane przez św. Mikołaja, z czego robiono farby sześćset lat temu i dlaczego św. Maria Magdalena ma owłosione ciało? Autor broszury poświęconej sztuce dawnej, Wieńczysław Nieszczególny, zna odpowiedzi na te pytania. Odnajdź dzieła, z których pochodzą drukowane w jego broszurze detale, a przy okazji poznaj niezwykłe tajemnice, które w sobie kryją!

Informacje praktyczne:
  • Grupa wiekowa: 7–8 klasa SP i szkoły ponadpodstawowe
  • Czas trwania: do 2 godz. (w tym ok. 45 min gry + ok. 1:15 godz. podsumowania gry z oprowadzaniem)
  • Cena: 200 zł od grupy
  • Liczba uczestników: min. 10, maks. 30 os. (wyjątkiem jest Pałac Biskupa Erazma Ciołka – maks. 25 os.)
  • Zapisy: Zasady rezerwacji są takie same jak w wypadku lekcji muzealnych. Rezerwacji należy dokonać w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie).
Uwaga! Oferta objęta dofinansowaniem w ramach programu „Kultura Dostępna 2019", dostępnym bezpłatnie do końca 2019 roku. Muzeum dysponuje ograniczonym pakietem gier. O udziale decyduje kolejność zgłoszeń.

A gdyby tak wybrać się na muzealną grę miejską? Zapraszamy do samodzielnego grania w „Przygotowania do wesela”. Szczegóły TUTAJ
Słowa kluczowe: Gry, Muzeum
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję