Przeszłość - przyszłości. Radio Pekin w MNK.
-
Wizyta dziennikarzy Radia Pekin w Muzeum Narodowym w Krakowie, a wszystko za sprawą projektu „Przeszłość – przyszłości”. W piątek 31 sierpnia Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziła ekipa dziennikarzy Radia Pekin. Ich wizyta jest efektem współpracy nawiązanej podczas wyjazdu muzealnych konserwatorów do Chin.
W Muzeum Narodowym w Krakowie w ramach projektu „Przeszłość – przyszłości. Remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji” prowadzona jest obecnie konserwacja cennych XVI-wiecznych chorągwi malowanych na jedwabiu. Sztandary mają znaleźć się na ekspozycji Muzeum Książąt Czartoryskich, którego otwarcie planowane jest na grudzień 2019 roku. Do czasów współczesnych na świecie zachowało się bardzo niewiele tego rodzaju zabytków z czasów tak odległych, jak XVI wiek. Niestety, upływ czasu dokonał dużych zniszczeń i jedwabna tkanina przypomina dziś gigantyczne puzzle. Aby ratować cenne pamiątki historii Polski, specjalistki do spraw konserwacji MNK udały się do chińskiego Jingzhou Museum, posiadającego najlepszych na świecie badaczy i konserwatorów jedwabiu. Wkrótce do Krakowa powinny nadejść wyniki analizowanych przez nich próbek chorągwi MNK, a potem opracowany zostanie plan naprawczy, a wszystko to za sprawą projektu „Przeszłość – przyszłości” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (oś priorytetowa VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury). Koszt całkowity projektu wynosi 51.438.162,20 zł, koszt kwalifikowany - 42.986.632,86 zł.
Wizyta polskich konserwatorek wzbudziła spore zainteresowanie chińskich mediów, zwłaszcza, że Kraj Środka realizuje od kilku lat nawiązujący do tradycji Jedwabnego Szlaku program rozszerzenia współpracy z Europą pod hasłem „Jeden Pas i Jedna Droga” (One Belt, One Road). To przyczyna odwiedzin dziennikarzy i dyrekcji jednej z największych i najpopularniejszych chińskich rozgłośni – Radia Pekin. Goście nagrali rozmowę z dyrektorem Muzeum Narodowego w Krakowie dr. hab. Andrzejem Betlejem, głównym konserwatorem Januszem Czopem oraz zwiedzili muzealne galerie i jedną z pracowni konserwatorskich. W programie nie mogło zabraknąć oczywiście wystawy „Wyspiański” i pokazu „Damy z gronostajem”. -
-
-
-
-
-
-
-