Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart kir Calendar Calendar Calendar Logo

Widzieć więcej – projekt edukacyjny

Widzieć więcej – projekt edukacyjny

Muzeum jako przestrzeń do prowadzenia wspólnych rozmów, stawiania ważnych pytań, miejsce, gdzie rodzą się pomysły i rozwiązania różnorodnych problemów plastycznych.
Projekt obejmujący cykl ośmiu spotkań warsztatowych stworzonych z myślą o uczniach Gimnazjum nr 46 w Zespole Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie. Spotkania trwające cztery godziny zegarowe odbywają się raz w miesiącu w różnych oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie.

Uczestnicy zapoznają się z wieloma dziedzinami sztuki, pracując w przestrzeniach wystaw i galerii stałych. Spotkania prowadzi Barbara Łepkowska doświadczona edukatorka muzealna, która jest również autorką cyklu.

Każdy z warsztatów porusza wybrany temat przewodni z dziedziny sztuki, który przepracowywany zostaje na różne sposoby. Klucz stanowi aktywne oprowadzanie w przestrzeniach sal muzealnych (celem jest zapoznanie z ekspozycją w oparciu o przewodni wątek tematyczny), korzystanie z kart pracy, prezentacje i wypowiedzi uczestników (w grupach oraz indywidualnie), dyskusje oraz działania twórcze w sali edukacyjnej lub bezpośrednio w przestrzeni wystawy. Cykl warsztatów pomyślany jest tak, aby etapami rozwijać teoretyczne oraz praktyczne rozumienie różnych dziedzin sztuki (malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia, muzyka, drama).

Dłuższe, 4-godzinne zajęcia dla uczniów - standardowa lekcja muzealna trwa około 1,5 godziny -  umożliwiają pogłębioną pracę z dziełem sztuki (przyswojenie wiedzy, utrwalenie poprzez działanie werbalne i pozawerbalne oraz przeżycie i kreację własną), a cykliczność spotkań pomaga w opracowaniu optymalnych metod pracy z młodzieżą.

Osoby zaangażowane w projekt:
  • uczniowie klasy 2 i 3 Zespołu Szkół Ogólnokształcących Sportowych nr 2 w Krakowie
  • mgr Wioletta Michałek – polonistka, wychowawca klasy, pomysłodawczyni projektu
  • Barbara Łepkowska – historyk sztuki, edukatorka muzealna, autorka cyklu warsztatów
  • Anna Grzelak – koordynator projektu
Harmonogram spotkań

PAŹDZIERNIK
Ćwiczenia z patrzenia
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, Gmach Główny

LISTOPAD
Analiza dzieła sztuki 
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, Gmach Główny

GRUDZIEŃ
Ikonografia, czyli widzieć i rozumieć więcej 
Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

STYCZEŃ
Warsztat artysty na przykładzie dzieł z okresu Młodej Polski 
Dom Józefa Mehoffera
Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny

LUTY
Kadrowanie rzeczywistości
Galerie w Gmachu Głównym

MARZEC
Słuchanie sztuki – czy możliwe jest oprowadzanie bez użycia słów?  
Galeria"Broń i Barwa w Polsce", Galeria Rzemiosła Artystycznego, Gmach Główny

KWIECIEŃ
Konflikt pokoleń
Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

MAJ
Kierunki i tendencje XX wieku
Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, Gmach Główny

PODSUMOWANIE – sala edukacyjna oraz galerie w Gmachu Głównym

Partner projektu

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję