{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wakacje w MNK

Wakacje w MNK

Lato to wspaniały czas, kiedy więcej odpoczywamy niż pracujemy, częściej jesteśmy razem, dłużej się bawimy i później chodzimy spać. To właśnie wakacje! Czas, w którym wiele rzeczy dzieje się całkiem inaczej, niż w ciągu roku szkolnego i przedszkolnego. My o tym wiemy i dlatego podczas wakacji odwracamy nasz program edukacyjny na lewą (ale o ileż ciekawszą!) stronę. Pamiętamy też jednak o tym, że wakacje lubią lenistwo, ale nie znoszą nudy.
Dlatego w naszej wakacyjnej ofercie znalazły się tak różnorodne propozycje:
  • Dla tych, którzy lubią poznawać świat przy pomocy wszystkich zmysłów i w końcu mogą to robić razem -> Oprowadzania dla rodzin z dziećmi
  • Dla tych, którzy uwielbiają działać twórczo i nie boją się przy tym trochę pobrudzić -> warsztaty plastyczne dla dzieci
  • Dla tych, którzy mają pod opieką więcej dzieci, ale nie chcą im przypominać o szkole -> (nie) lekcje na lato
  • Dla tych, którzy dobrze się bawią spędzając czas z rówieśnikami -> półkolonie w muzeum
Zapraszamy!
Szczegóły poniżej.


_____________________________________________
OPROWADZANIA DLA RODZIN DZIEĆMI

Jak smakują lody o smaku lipcowej niedzieli oprószone sierpniową posypką? Tego nie wiemy.  Zanim jednak, by to sprawdzić, wybierzecie się na rodzinny spacer do lodziarni, koniecznie wstąpcie do nas. Przygotowaliśmy ucztę dla wszystkich Waszych pozostałych zmysłów. Sami się przekonacie jak muzeum pachnie, jakie jest w dotyku oraz jakie wydaje dźwięki.

Niedzielne oprowadzania dla rodzin z dziećmi to czas doświadczania sztuki. Zapraszamy do wielozmysłowego zwiedzania ekspozycji i galerii Muzeum Narodowego w Krakowie w towarzystwie edukatora lub edukatorki. Rodzinne zwiedzanie pozwala na to, by zarówno dzieci, jak i dorośli mogli poznać wystawę w sposób, który odpowiada im najbardziej. To okazja do wspólnego dyskutowania, śmiania się, snucia marzeń.

Na wspólny spacer, podczas którego będzie można dotykać, przymierzać i wąchać rekwizyty edukacyjne, zapraszamy opiekunów z dziećmi w wieku 6–10 lat, mile widziane będzie również towarzystwo młodszego lub starszego rodzeństwa.

Ważne  informacje:
  • Cena: 15 zł od osoby (obowiązują każdego uczestnika – dziecko i opiekuna). Sprzedaż biletów od 9.06.2025 na stronie https://bilety.mnk.pl
  • Liczba miejsc w grupie ograniczona
  • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • Na dodatkowe pytania dotyczące oprowadzań odpowie koordynatorka cyklu – Marta Wojtyś-Kipiel, mwojtys@mnk.pl 

TERMINY:

6 lipca (niedziela), godz. 11.00 - 12.30
MNK Sukiennice, Rynek Główny 3
Prowadzenie: Monika Chaberka, edukatorka MNK

Czy Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach może stać się na chwilę pracownią Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego czy Jana Stanisławskiego? Oczywiście! Zapraszamy na niedzielne oprowadzanie dla rodzin z dziećmi, podczas którego dowiemy się, jakie tematy malarskie podejmowali poszczególni artyści. Dlaczego Jan Matejko malował tak duże obrazy, i jak to robił przy tak niskim wzroście? Spróbujemy też wyjaśnić, czemu Jan Stanisławski, wychodząc w plener, musiał malować szybko.

Podczas oprowadzania nie zabraknie okazji do przymierzenia stroju Stańczyka, zajrzenia do skrzyni z akcesoriami malarskimi i poczucia się jak Wernyhora, grając na lirze korbowej.



20 lipca (niedziela), godz. 11.00 - 12.30
MNK Muzeum Czartoryskich, ul. Pijarska 15
Prowadzenie: Anna Skuba, edukatorka MNK

Podróż w czasie! Czy to jest możliwe? W muzeum jak najbardziej! Podczas niedzielnego oprowadzania dla rodzin z dziećmi odwiedzimy odległe kraje i różne epoki. Spotkamy się z Damą z gronostajem w Mediolanie, poznamy księżną Izabelę Czartoryską, zaglądniemy na dwór władców z dynastii Jagiellonów i odwiedzimy Jana III Sobieskiego pod Wiedniem. Naszym środkiem transportu będzie statek. Kto na niego wsiądzie, stanie się prawdziwym odkrywcą! Podczas spotkania przymierzymy strój kontuszowy i porozmawiamy za pomocą języka wachlarzy.



3 sierpnia (niedziela), godz. 11.00-12.30
MNK Muzeum Czartoryskich. Klasztorek, ul. Pijarska 15
Prowadzenie: Anna Skuba, edukatorka MNK

Jak powstała kolekcja muzealna księżnej Izabeli Czartoryskiej? Co kolekcjonował książę Władysław Czartoryski? Czy dawne muzea były takie same jak współczesne? A co lubisz zbierać Ty? Czy pokazujesz swoje kolekcje innym ludziom? Historia kolekcjonowania i rodzaje kolekcji muzealnych to niezwykle ciekawy i intrygujący temat. 

Podczas niedzielnego oprowadzania dla rodzin z dziećmi poznamy tajemniczy Klasztorek i poczujemy ducha dawnych muzeów, dowiemy się, czym jest laka, czy łupiny orzecha kokosowego nadają się do stworzenia osobnej kolekcji i co można zrobić z kryształu górskiego.  

W trakcie spotkania dowiemy się jak to jest pisać gęsim piórem, zaglądniemy do wnętrza kryształu górskiego i poczujemy wagę kuli do pistoletu.



17 sierpnia (niedziela), godz. 11.00 - 12.30
MNK Gmach Główny, al. 3 Maja 1, XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej
Prowadzenie: Renata Kołton, edukatorka MNK

Jak kolor sprawdza się w roli głównego bohatera obrazu i czy metal może tańczyć? W jaki sposób sztuka odpowiada na naszą codzienność, a jak pozwala spełniać marzenia? Zapraszamy na oprowadzanie, podczas którego przyjrzymy się kolorom, kształtom i technikom barwnej i nieoczywistej sztuki XX i XXI wieku.

Podczas spotkania zerkniemy na dzieła przez lupę, obejrzymy z bliska pryzmat, który ma moc rozszczepiania światła i wypróbujemy, jak działa kalejdoskop. Sprawdzimy jakie zapachy kojarzą nam się z obrazami z galerii i użyjemy koła barw oraz specjalnych plakietek, by poznać tajniki mieszania kolorów.




__________________________________________
WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI


Wakacje to czas odpoczynku, a w wypoczętych głowach rodzą się przecież najlepsze pomysły. Dlatego zapraszamy dzieci na weekendowe warsztaty plastyczne, podczas których poczujemy radość samodzielnego tworzenia. Zainspirują nas sztuka i przyroda. Będziemy malować, rysować, projektować, dekorować, zadawać pytania i szukać odpowiedzi. Na ile pogoda pozwoli będziemy korzystać z przestrzeni na wolnym powietrzu – muzealnych dziedzińców i ogrodów.

Ważne informacje:
  • Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat (nieco młodsze i starsze rodzeństwo też mile widziane, ale warto pamiętać, że rodzice nie uczestniczą w warsztatach)
  • Cena: 25 zł od uczestnika. Sprzedaż biletów od 9.06.2025 na stronie: https://bilety.mnk.pl/
  • Liczba miejsc w grupie ograniczona
  • Uwaga: podczas niektórych zajęć możemy się trochę pobrudzić (artyści tak mają)
  • Informacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • Na dodatkowe pytania odpowie koordynatorka Jagoda Gumińska-Oleksy, jguminska@mnk.pl 

TERMINY:

12 lipca (sobota), godz. 11:00 – 13:00
MNK Czapscy (ogród), ul. Piłsudskiego 12, Kraków

ZIELONO MI W GŁOWIE

Miętowa, szmaragdowa, grynszpanowa, butelkowa, groszkowa, limonkowa… Odcieni koloru zielonego jest tak wiele! Jaką wybrać, by namalować letni ogród? Zieleń to kolor życia, najlepiej więc sprawdzić to „na żywo” podczas warsztatów plenerowych w malowniczym i zacisznym muzealnym ogrodzie. W cieniu wiekowych drzew i kwitnących krzewów odpoczywają kamienne rzeźby. My również odpoczniemy w ogrodzie (lub na zadaszonym tarasie) podczas wspólnego malowania. Zapozuje nam wyjątkowa modelka – dojrzała, letnia zieleń.

Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy - absolwentka Wydziału Sztuki na UKEN w Krakowie. Zawodowo związana z Muzeum Narodowym w Krakowie; pracując w Dziale Edukacji przygotowuje i prowadzi działania dla różnych grup odbiorców, szkolenia dla edukatorów i animatorów muzealnych i warsztaty (najchętniej dla dzieci). Koordynatorka projektów edukacyjnych. Autorka publikacji i książek dla dzieci oraz programów i ścieżek do wielu muzealnych wystaw. Przez Uniwersytet Dzieci wyróżniona w plebiscycie „Wykładowca Roku”. Laureatka odznaczenia „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wierzy w bajki, kocha czereśnie, bób i wakacje oraz niezmiennie ma nadzieję, że kiedyś uda się jej wejść do wnętrz ulubionych obrazów.
W dzieciństwie marzyła o zamieszkaniu w leśnym domku czarownicy lub pracy na poczcie polegającej na przybijaniu pieczątek. 

 

26 lipca (sobota), 11:00 - 13:00
MNK Szołayscy, pl. Szczepański 9, Kraków

WZORY I UBIORY. PROJEKTUJEMY WŁASNĄ TKANINĘ

Podczas warsztatów zastanowimy się, skąd się biorą wzory na ubraniach i innych przedmiotach codziennego użytku. Wspólnie zastanowimy się, kim jest designer i na czym może polegać jego praca. Obejrzymy przykłady dzieł zaprojektowanych przez polskich twórców z kolekcji MNK, a następnie samodzielnie stworzymy własny wzór na tkaninie. Będziemy pracować z farbami, więc zachęcamy uczestników do przyniesienia fartucha lub przyjścia w ubraniu, które może się ubrudzić.

Prowadzenie: Joanna Makowska - absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uczy rysunku studentów Uniwersytetu Rolniczego. Prowadzi warsztaty i zajęcia edukacyjne w wielu różnych instytucjach kultury w Krakowie, m.in. Muzeum Narodowym, Muzeum Historycznym, Centrum Kultury "Dworek Białoprądnicki". Najbardziej lubi techniki rysunkowe i barwienie tkanin w technice batiku.
Jej największym marzeniem z dzieciństwa było zbudować domek na drzewie i w nim zamieszkać. 

  

9 sierpnia (sobota), godz. 11:00 – 13:00
MNK Mehoffer (i ogród), ul. Krupnicza 26, Kraków

CO W DZIELE PISZCZY? ŚWIAT ROŚLIN I ZWIERZĄT JÓZEFA MEHOFFERA

Ogromny motyl, który przysiadł na zasłonie, przemykający galopem pegaz z rozwianą grzywą, wąż wijący się niepostrzeżenie wśród róż – czy to osobliwy zwierzyniec z wyobraźni Józefa Mehoffera? Nie do końca! Nie damy się zbić z tropu –  zapuścimy na chwilę korzenie, by wspólnie poszukać zwierzęcych i roślinnych bohaterów ukrytych w dziełach artysty, który kochał przyrodę równie mocno co sztukę.

Prowadzenie: Katarzyna Maziarz-Górka – absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania kulturą na Uniwersytecie Jagiellońskim. Edukatorka muzealna, dwukrotna stypendystka MKiDN, trenerka programu ECHOCAST, certyfikowana przez Interpret Europe przewodniczka interpretacji dziedzictwa. Pracuje w Dziale Edukacji MNK. Jest autorką Trochębajek o Stanisławie Wyspiańskim – książki uhonorowanej Nagrodą Żółtej Ciżemki oraz nominowanej do nagrody Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, a także współautorką Trochębajek o Janie Matejce. Miłośniczka Młodej Polski i brudzących się w muzeum dzieci.
W dzieciństwie urządzała bazy na drzewach i przesiadywała w nich całe dnie. Żałuje, że dziś nie może. 



23 sierpnia (sobota), 11:00-13:00
MNK Gmach Gł., XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej, al. 3 Maja 1, Kraków 

JAK PACHNIE RZEŹBA I O CZYM ŚPIEWA OBRAZ?

Czy dzieła sztuki mogą mieć zapach albo wydawać dźwięki? W jaki sposób sztuka działa na nasze zmysły? Jakie historię możemy odkryć gdy przekroczymy ramy obrazów? Zapraszamy na warsztaty, podczas których powołamy do życia szczególnych aktorów opowiadających baśnie zasłyszane od dzieł sztuki. Będzie  magicznie, plastycznie i sensorycznie! 

Prowadzenie: Agata Kokoryn - historyczka sztuki i antropolożka kulturowa, edukatorka muzealna pracująca między innymi w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki". Członkini fundacji Muzeum HERstorii Sztuki. Prowadzi liczne projekty edukacyjne dla dzieci w każdym wieku oraz dorosłych. Kuratorka wystawy „Sieci Wandy. Historie alternatywne legend krakowskich" skupionej na wpływie opowieści na rzeczywistość oraz relacjach z rzekami. Szczególnie interesuje się feminizmem, możliwościami wpływu sztuki na rzeczywistość oraz oraz relacjami ludzko nie-ludzkimi. Bardzo lubi przyglądać się porostom w szczelinach murów oraz fakturze lasu.
W dzieciństwie łaziła po drzewach i opowiadała różne historie starej czereśni.




________________________
(NIE)LEKCJE NA LATO
dla grup zorganizowanych, sugerowany wiek dzieci 5-10 lat, czas trwania do 90 min.

Lekcje podczas wakacji?! Nie ma mowy! Lato to przecież czas na odpoczynek i zabawę. Dlatego grupy zorganizowane z przedszkoli, szkół i kolonii, półkolonii i letnich obozów dla dzieci zapraszamy do skorzystania z oferty (nie)lekcji muzealnych. Specjalnie na wakacje wybraliśmy tematy, które w tym okresie przybiorą nieco lżejszą niż w ciągu roku szkolnego formułę. Postawmy raczej na aktywności i zajęcia praktyczne niż nawiązanie do podstawy programowej. Na ile pogoda pozwoli będziemy też korzystać z muzealnych dziedzińców i ogrodów. Oczywiście nasza stała oferta dla grup również będzie dostępna, my jednak rekomendujemy poniższe tematy.

Z oferty mogą również skorzystać zorganizowane grupy rodzinne.


TEMATY ZAJĘĆ:

MNK MUZEUM CZARTORYSKICH
Bądź jak Leonardo! Mistrz i jego dzieło
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku przedszkolnym (4–6 lat) oraz z młodszych klas (1-3) szkoły podstawowej


MNK MEHOFFER
Co się chowa w cieniu wiązu? Zwierzęta i rośliny w sztuce i ogrodzie
Zajęcia rekomendowane dla dzieci w wieku przedszkolnym (4–6 lat) oraz z młodszych klas (1-3) szkoły podstawowej


MNK WYSPIAŃSKI
Zielony Wyspiański. O przyrodzie
Zajęcia rekomendowane dla dzieci z młodszych klas (1-3) szkoły podstawowej


MNK CIOŁEK, Galeria „Sztuka Dawnej Polski XII–XVIII wieku”
Być jak Wit Stwosz. W warsztacie dawnego artysty
Zajęcia rekomendowane dla dzieci z młodszych klas (1-3) szkoły podstawowej

 
MNK MATEJKO
W pracowni Jana Matejki
Zajęcia rekomendowane dla dzieci z młodszych klas (1-3) szkoły podstawowej


-> Więcej informacji o TEMATACH ZAJĘĆ oraz REZERWACJI.