{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

TP MNK - PODSUMOWANIE 2021 ROKU

TP MNK - PODSUMOWANIE 2021 ROKU

Do sukcesów naszego Towarzystwa w ostatnich latach należy zaliczyć:

1. Dofinansowanie na kwotę 14 900 złotych grafik Stanisława Fijałkowskiego dla Działu Grafiki MNK.
2. Zakup dwóch osiemnastowiecznych ewangeliarzy cerkiewnych, za sumę 4 500 złotych, dla Działu Starodruków MNK. Cykl wykładów "Wokół Muzeum" z udziałem wybitnych specjalistów - przy współpracy z Sekcją Edukacji MNK w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.
3. Zorganizowanie uroczystości z okazji 110 lat istnienia Towarzystwa i wydanie okolicznościowego informatora.
4. Wystawa "Rozmowy niedokończone - wokół Rejtana Jana Matejki" według pomysłu Małgorzaty Buyko, współfinansowana przez Towarzystwo, zrealizowana przez Muzeum Narodowe.
5. Pozyskanie funduszy (ok. 200 000 zł) z MKiDN oraz UM Zakopane na działalność ATMY popularyzującą twórczość Karola Szymanowskiego.

W ostatnich latach obejrzeliśmy wiele interesujących wystaw, wysłuchaliśmy wielu ciekawych wykładów. Zorganizowaliśmy kilkanaście jednodniowych wycieczek, których celem było zwiedzanie muzeów, obiektów sakralnych i innych zabytków architektonicznych.

Oprócz jednodniowych, organizujemy też i kilkudniowe wycieczki. Najważniejsze z nich w ostatnim czasie to, czterodniowa do Poznania, gdzie nawiązaliśmy przyjacielskie kontakty z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum Narodowego w Poznaniu. Kontakt ten zaowocował rewizytą poznańskiego Towarzystwa w Krakowie i miłym spotkaniem członków obydwu Towarzystw w Gmachu Głównym MNK. Zorganizowaliśmy też bardzo ciekawą czterodniową wycieczkę do Wrocławia, zwiedziliśmy piękny stary Wrocław, jego muzea i okolice.

W pamięci wielu pozostanie 4 dniowa wycieczka do Gdańska, gdzie nawiązaliśmy bardzo cenną znajomość z Towarzystwem Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego, a jego członków gościliśmy w roku ubiegłym. W roku 2016 odbyła się planowana od dawna wyprawa autokarowa na
Dolny Śląsk. Nasze ostatnie wyprawy w roku 2017 to Cieszyn i malownicza zachodnia część Moraw.
Mocnym akcentem było 5 dniowe spotkanie ze stolicą, które miało na celu prezentację miasta „dawniej i dziś”, co było możliwe dzięki pomocy Muzeum Warszawy oraz zespołowi przewodników. Korzystaliśmy też z wynajętego autokaru.

Po kilku latach doświadczeń wycieczkowych wytworzyliśmy swój wypróbowany sposób organizacji, który polega na: określeniu celu (miejsc do odwiedzenia – wg założenia że są one na ogół trudno dostępne lub szczególnie interesujące, nawiązanie kontaktu z jego gospodarzem, który najczęściej zwalnia nas z opłat (muzea) lub traktuje ulgowo, miejsce zakwaterowania to (Dom Studencki lub hotel 3 gwiazdkowy), środki dojazdu – miasta duże (we własnym zakresie najczęściej pociąg lub autobus), w razie potrzeby wynajęcie autokaru do zwiedzenia miejscowych atrakcji, wyżywienie we własnym zakresie. Dzięki takiemu założeniu uczestnicy maja nieco czasu na indywidualne zwiedzanie, a ponadto koszt wycieczki jest znacznie niższy niż wyniósłby w wypadku zlecenia takiej usługi wyspecjalizowanej firmie turystycznej. Średnio udział w takich wycieczkach bierze 20-40 osób. Zważywszy na średni wiek uczestników, 60 plus, mamy dużą satysfakcję z dobrej kondycji naszych członków.

 Pierwszy kwartał 2021 roku



Pierwszy kwartał 2021 roku minął w czasie trwania ogólnoświatowej pandemii, która trwa już od roku. Nie możemy spotykać się w szerszym gronie ani organizować wycieczek. Staramy się jednak nie rezygnować z naszej działalności jak to tylko jest możliwe. Teatry, kina, galerie, muzea i nie tylko, są otwierane i zamykane w zależności od ilości dobowych zachorowań.  Tym samym działalność Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie była w tym czasie mocno ograniczona. W zasadzie sprowadzała się ona do indywidualnego odwiedzania wystaw muzealnych. Na uwagę zasługiwała wystawa twórczości Szymona Czechowicza (ostatniego wielkiego twórcy Baroku). Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie przygotował cykl zajęć online dla seniorów. „Dwie damy", "Święci na co dzień”, „Tajniki Grafiki". Udział w tych zajęciach będzie zależał od nas samych (szczegóły podane w komunikacie).

          Trzeba tu dodać że w dalszym ciągu wspieramy Atmę, która jest Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Dziękujemy członkom Towarzystwa za dokonywanie wpłat za 2020 r. i oczekujemy na wpłaty za 2021 r.  Za te wpłaty zostały zakupione dwie prace Ignacego Bieńka (pejzaż i pasterka).

Nie możemy zapomnieć o planach związanych z jubileuszem 120 lecia istnienia naszego Towarzystwa i mamy nadzieję że już w niedługim czasie będziemy znów się spotykać a także uczestniczyć w wycieczkach, prelekcjach itp.


Co  kwartał, wydajemy komunikat, w którym informujemy naszych członków o planach TPMNK.


Podsumowanie II półrocza 2021.

W dniu 20 września 2021 udało się nam, pomimo trwającej pandemii zwołać Walne zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze TPMN w Krakowie.  W zebraniu wzięło udział około 50 członków Towarzystwa.

W trakcie zebrania

1/ sekretarz p. Danuta Szust przedstawiła sprawozdanie z działalności TPMNK    za miniony okres,

2/ skarbnik  TPMN p. Barbara Nowakowska przedstawiła sprawozdanie finansowe wraz z podaniem aktualnego stanu  czynnych członków Towarzystwa.

3/ Członek Komisji Rewizyjnej p. Anna Morawska przedstawiła sprawozdanie z kontroli działalności Zarządu TPMNK. nie wnosząc zastrzeżeń co do działalności zarządu i prowadzenia finansów. Przegłosowane zostało wotum zaufania dla Zarządu  TPMNK.

4/ Zostały przeprowadzone wybory:

 nowego Zarządu Towarzystwa:

          Prezes – Małgorzata Barbara Buyko 

          Sekretarz – Danuta Szust

          Skarbnik – Antoni Kawaler

          Wiceprezes Janina Skorupska Szarlej

          Wiceprezes Anna Maria Gasek

          Członek Zarz. Anna Antonina Szerer

          Członek Zarz. Teresa Stefania Buczyńska

          Członek Zarz. Halina Russek

          Członek Zarz. Wanda Grażyna Żuraniewska

Komisji Rewizyjnej:

          Alfred Ciechanowicz

          Aleksandra Malinowska

          Janina Nowak.

Planujemy podjęcie dyżurów Zarządu w Gmachu Głównym MNK Al.3-go Maja 1

w terminach 8 listopad 2021, 6 grudzień 2021, 3 styczeń 2022  w godz. 12.00  - 16.00. Jeśli rozwój sytuacji związanej z pandemią umożliwi bezpieczną organizację corocznego spotkania opłatkowego, to zapraszamy w dniu 15 grudnia 2021 o godz.15.00  do Sali Samurajów  w GG MN w Krakowie uświetnione kolędami w wykonaniu zaprzyjaźnionego Chóru Lutnia Krakowska. 

          Zapraszamy członków Towarzystwa do udziału w projektach zaproponowanych przez Dział Edukacji MNK ujętych w przesłanym komunikacie nr 3/2021. 

          Przypominamy także o przygotowanych przez Dział Edukacji MNK projektach:

  • współpracy polsko-duńskiej towarzyszący wystawie duńskiego artysty Vilhelma Hammershoi, która odbędzie się na wiosnę 2022. w MNK,
  • spełnij swoje marzenia i zostań przewodnikiem muzealnym, początek w październiku 2022.

Wydajemy komunikaty, w których proponujemy naszym członkom udział w różnych wystawach, odczytach organizowanych przez Dział Edukacji MNK.

Przypominamy nr konta Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Narodowego  w Krakowie 
SANTANDER BANK POLSKA S.A.  23 1500 1979 1219 7003 4661 0000.


Zarząd pełni dyżur w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca w Gmachu Głównym MNK w godz. 12.00-16.00. Adres e-mail: towarzystwoprzyjaciolmnk@gmail

Co dwa miesiące, lub co kwartał, wydajemy komunikat, w którym proponujemy naszym członkom udział w różnych imprezach i wycieczkach.

Informacje dodatkowe:
Nr KRS - 0000022853
Nr konta – 23 1500 1979 1219 7003 4661 0000
Adres e-mail: towarzystwoprzyjaciolmnk@gmail

Na powyższy rachunek depozytowy można dokonywać wpłat rocznych składek członkowskich, jak i innych na rzecz Towarzystwa. Rachunek prowadzony jest przez SANTANDER BANK POLSKA S.A.