Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Karol Szymanowski na Google Arts&Culture

Stanisław Ignacy Witkiewicz, Karol Szymanowski, pastel, papier, 1931

Karol Szymanowski na Google Arts&Culture

Katowicka siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) co pięć lat rozbrzmiewa dźwiękami muzyki, której źródła biją w Zakopanem. Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Karola Szymanowskiego jest szansą dla wybitnych młodych artystów i artystek w pięciu kategoriach: fortepian, skrzypce, kwartet smyczkowy i głos oraz w kategorii kompozytorskiej. Muzeum Narodowe w Krakowie włącza się w tym roku w świętowanie pamięci Karola Szymanowskiego, publikując specjalne materiały na platformie Google Arts & Culture.
Konkurs im. Karola Szymanowskiego w NOSPR to seria koncertów, w których młodzi twórcy prezentują swoje zdolności przed międzynarodowym jury, stając przed szansą wygrania nagród z puli wysokości blisko 300 tysięcy euro. Wygrana w konkursie to również perspektywa wydawnictw płytowych i zaproszeń na kolejne występy. To ogromne przedsięwzięcie, organizowane przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miastem Katowice, Polskim Radiem, Akademią Muzyczną im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz Towarzystwem Muzycznym im. K. Szymanowskiego w Zakopanem. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Partnerem Medialnym jest Polskie Centrum Informacji Muzycznej.

Muzeum Narodowe w Krakowie opiekuje się jednym z najważniejszych miejsc związanych z Karolem Szymanowskim w Polsce - jego “miejscem na ziemi”, czyli willą “Atma”, w której tworzył i która stanowiła centrum jego zakopiańskiej aktywności. 
Na Skalnym Podhalu


Na profilu MNK na platformie Google Arts & Culture pojawiły się nowe prezentacje poświęcone “Atmie” i Tatrom - majestatycznym górom, inspirującym muzykę, poezję i malarstwo świetnych artystów Młodej Polski: Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. Międzynarodowa publiczność pozna również wizję góralszczyzny, widzianej i przedstawionej przez mistrza grafiki, Władysława Skoczylasa.
Karol Szymanowski i jego Atma


Znamy tegorocznych laureatów i laureatki konkursu im. Karola Szymanowskiego. Po wielu godzinach koncertów Jury ogłosiło listę nagród i wyróżnień we wszystkich kategoriach oraz specjalnych wyróżnień, między innymi za interpretację utworu "Karola z Atmy". Jeśli masz ochotę posłuchać, jak dzisiaj brzmi Szymanowski, możesz to sprawdzić, poznając twórców, których nazwiska znajdziesz na stronach konkursu