Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar
SZLAK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

SZLAK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

SZLAK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Zwiedzaj Kraków z Wyspiańskim! Dzięki Szlakowi Stanisława Wyspiańskiego, który uruchomiło Muzeum Narodowe w Krakowie, można poznawać nasze miasto oczami słynnego artysty i wziąć udział w licznych wydarzeniach.

Stanisław Wyspiański to jeden z najważniejszych krakowskich artystów. Niemal całą swoją aktywność poświęcił naszemu miastu: jego problemom, symbolice i historii. To nowatorski twórca, którego życie przedwcześnie się zakończyło, człowiek, który miał ambicje, aby przebudować cały Kraków po swojemu. Chociaż spełniły się one w niewielkim stopniu, jednak pomysły, które weszły w życie, od ponad stu lat nieustannie zachwycają.

Rozpoczęliśmy od opublikowania mapy Szlaku, wkrótce udostępnimy aplikację mobilną, jednak aby był on miejscem żywym, regularnie organizujemy wydarzenia łączące poszczególne punkty w Krakowie związane z Wyspiańskim. Są wśród nich miejsca, gdzie do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty artysty, miejsca, które były istotne w jego prywatnej biografii, oraz miejsca, gdzie współcześnie kultywuje się pamięć po nim.

MAPA SZLAKU WYSPIAŃSKIEGO
Mapę można znaleźć we wszystkich oddziałach Muzeum Narodowego w Krakowie oraz w punktach informacji turystycznej InfoKkraków. Powstały trzy wersje językowe: polska, angielska i niemiecka. 

Mapa prowadzi przez 19 niezwykłych miejsc w Krakowie, które pokazują świeże spojrzenie na nasze miasto. Punkty można zwiedzać w dowolnej kolejności, lecz zapraszamy do korzystania z zaproponowanej przez nas trasy. Wiedzie ona od Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie przez całe Stare Miasto i kończy się przy Krypcie Zasłużonych na Skałce. Osobnym miejscem, któremu warto poświęcić nieco więcej czasu, jest Rydlówka w Bronowicach Małych.

Mapę w wersji pdf. można ściągnąć tutaj:


Mapa została wydana dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Krakowa


APLIKACJA MOBILNA ZE SZLAKIEM WYSPIAŃSKIEGO
Bezpłatną aplikację mobilną ze Szlakiem Wyspiańskiego można pobierać ze sklepów App Store oraz Google Play.


WYSPIAŃSKI WŁÓCZY SIĘ PO MIEŚCIE – SPACERY NA ZAMÓWIENIE
Od dnia rozpoczęcia wystawy "Wyspiański" w Muzeum Narodowym w Krakowie (28.11.2017) zapraszamy do zamawiania spacerów szlakiem Stanisława Wyspiańskiego z przewodnikiem muzealnym. Będą dostępne dwie wersje czasowe: 3-godzinna oraz 5-godzinna.

Spacer rozpocznie się od Gmachu Głównego MNK i będzie wiódł trasą wybranych miejsc w Krakowie związanych z Wyspiańskim. Zobaczymy m.in. Teatr im. Słowackiego, gdzie odbyła się premiera "Wesela", Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował i był profesorem, miejsca zamieszkania (Dom Józefa Mehoffera) i miejsca kojarzone z jego sztuką (kościół Franciszkanów, Bazylika Mariacka, Planty).

Dłuższa wersja spaceru jest wzbogacona o podejście pod Wawel i do kościoła na Skałce, gdzie Wyspiański został pochowany w Krypcie Zasłużonych.

W trakcie spaceru grupa wchodzi wyłącznie do wybranych obiektów na trasie. Spacery nie obejmują zwiedzania wystawy "Wyspiański".

Spacer 3-godzinny – koszt 250 zł od grupy
Spacer 5-godzinny – koszt 400 zł od grupy

Informacja i rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję