Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

SZLAK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

SZLAK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO

Zwiedzaj Kraków z Wyspiańskim! Dzięki Szlakowi Stanisława Wyspiańskiego, który uruchomiło Muzeum Narodowe w Krakowie, można poznawać nasze miasto oczami słynnego artysty i wziąć udział w licznych wydarzeniach.

Stanisław Wyspiański to jeden z najważniejszych krakowskich artystów. Niemal całą swoją aktywność poświęcił naszemu miastu: jego problemom, symbolice i historii. To nowatorski twórca, którego życie przedwcześnie się zakończyło, człowiek, który miał ambicje, aby przebudować cały Kraków po swojemu. Chociaż spełniły się one w niewielkim stopniu, jednak pomysły, które weszły w życie, od ponad stu lat nieustannie zachwycają.

W trakcie wystawy „Wyspiański” w 2017 roku opublikowaliśmy mapę Szlaku i udostępniliśmy aplikację mobilną, jednak aby był on miejscem żywym, organizujemy wydarzenia łączące poszczególne punkty w Krakowie związane z Wyspiańskim. Są wśród nich miejsca, gdzie do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty artysty, miejsca, które były istotne w jego prywatnej biografii, oraz miejsca, gdzie współcześnie kultywuje się pamięć po nim.


MAPA SZLAKU WYSPIAŃSKIEGO

Mapa prowadzi przez 19 niezwykłych miejsc w Krakowie, które pokazują świeże spojrzenie na nasze miasto. Punkty można zwiedzać w dowolnej kolejności, lecz zapraszamy do korzystania z zaproponowanej przez nas trasy. Wiedzie ona od Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie przez całe Stare Miasto i kończy się przy Krypcie Zasłużonych na Skałce. Osobnym miejscem, któremu warto poświęcić nieco więcej czasu, jest Rydlówka w Bronowicach Małych.

Mapę w wersji pdf. można ściągnąć tutaj:

Mapa została wydana dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Krakowa


APLIKACJA MOBILNA ZE SZLAKIEM WYSPIAŃSKIEGO
Pracujemy właśnie nad aplikacją mobilną ze Szlakiem Wyspiańskiego. Prosimy zaglądnąć tutaj jesienią! 


WYSPIAŃSKI WŁÓCZY SIĘ PO MIEŚCIE – SPACERY NA ZAMÓWIENIE
Zapraszamy do zamawiania spacerów szlakiem Stanisława Wyspiańskiego pod opieką edukatora muzealnego. Spacer trwa 3 godziny zegarowe.

Uczestnicy będą rozwiązywać zadania czekające na nich na trasie szlaku Stanisława Wyspiańskiego. Będą musieli wykazać się spostrzegawczością, wyobraźnią i wytrwałością, albowiem miejsca związane z jego życiem i twórczością są często ukryte pośród uliczek krakowskiego Starego Miasta.

Trasa: Spacer rozpoczyna się od Gmachu Głównego MNK i wiedzie trasą wybranych miejsc związanych z Wyspiańskim. Uczestnicy zobaczą m.in. Teatr im. Słowackiego, gdzie odbyła się premiera „Wesela”, Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował i był profesorem, miejsca zamieszkania Wyspiańskiego (Dom Józefa Mehoffera) i te kojarzone z jego sztuką (kościół Franciszkanów, Bazylika Mariacka, Planty).

Grupa wiekowa: 7–8 klasa SP i szkoły ponadpodstawowe

Czas trwania: 3 godziny

Cena: 250 zł od grupy

Liczba uczestników: maks. 30 os.

W trakcie spaceru grupa wchodzi wyłącznie do kościoła Franciszkanów (o ile jest taka możliwość). Spacer nie obejmuje zwiedzania wystaw muzealnych.

 
Informacja i rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję