SZLAK STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO
Stanisław Wyspiański to jeden z najważniejszych krakowskich artystów. Niemal całą swoją aktywność poświęcił naszemu miastu: jego problemom, symbolice i historii. To nowatorski twórca, którego życie przedwcześnie się zakończyło, człowiek, który miał ambicje, aby przebudować cały Kraków po swojemu. Chociaż spełniły się one w niewielkim stopniu, jednak pomysły, które weszły w życie, od ponad stu lat nieustannie zachwycają.
W trakcie wystawy „Wyspiański” w 2017 roku opublikowaliśmy mapę Szlaku i udostępniliśmy aplikację mobilną, jednak aby był on miejscem żywym, organizujemy wydarzenia łączące poszczególne punkty w Krakowie związane z Wyspiańskim. Są wśród nich miejsca, gdzie do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty artysty, miejsca, które były istotne w jego prywatnej biografii, oraz miejsca, gdzie współcześnie kultywuje się pamięć po nim.
MAPA SZLAKU WYSPIAŃSKIEGO
Mapa prowadzi przez 19 niezwykłych miejsc w Krakowie, które pokazują świeże spojrzenie na nasze miasto. Punkty można zwiedzać w dowolnej kolejności, lecz zapraszamy do korzystania z zaproponowanej przez nas trasy. Wiedzie ona od Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Krakowie przez całe Stare Miasto i kończy się przy Krypcie Zasłużonych na Skałce. Osobnym miejscem, któremu warto poświęcić nieco więcej czasu, jest Rydlówka w Bronowicach Małych.
Mapę w wersji pdf. można ściągnąć tutaj:
- Mapa Szlaku Wyspiańskiego – wersja polska
- Mapa Szlaku Wyspiańskiego – wersja angielska
- Mapa Szlaku Wyspiańskiego – wersja niemiecka
Mapa została wydana dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Krakowa
APLIKACJA MOBILNA ZE SZLAKIEM WYSPIAŃSKIEGO
Pracujemy właśnie nad aplikacją mobilną ze Szlakiem Wyspiańskiego. Prosimy zaglądnąć tutaj jesienią!
WYSPIAŃSKI WŁÓCZY SIĘ PO MIEŚCIE – SPACERY NA ZAMÓWIENIE
Zapraszamy do zamawiania spacerów szlakiem Stanisława Wyspiańskiego pod opieką edukatora muzealnego. Spacer trwa 3 godziny zegarowe.
Uczestnicy będą rozwiązywać zadania czekające na nich na trasie szlaku Stanisława Wyspiańskiego. Będą musieli wykazać się spostrzegawczością, wyobraźnią i wytrwałością, albowiem miejsca związane z jego życiem i twórczością są często ukryte pośród uliczek krakowskiego Starego Miasta.
Trasa: Spacer rozpoczyna się od Gmachu Głównego MNK i wiedzie trasą wybranych miejsc związanych z Wyspiańskim. Uczestnicy zobaczą m.in. Teatr im. Słowackiego, gdzie odbyła się premiera „Wesela”, Akademię Sztuk Pięknych, gdzie studiował i był profesorem, miejsca zamieszkania Wyspiańskiego (Dom Józefa Mehoffera) i te kojarzone z jego sztuką (kościół Franciszkanów, Bazylika Mariacka, Planty).
Grupa wiekowa: 7–8 klasa SP i szkoły ponadpodstawowe
Czas trwania: 3 godziny
Cena: 250 zł od grupy
Liczba uczestników: maks. 30 os.
W trakcie spaceru grupa wchodzi wyłącznie do kościoła Franciszkanów (o ile jest taka możliwość). Spacer nie obejmuje zwiedzania wystaw muzealnych.
Informacja i rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 433 57 44