Marzec z Mehofferem
Budynek przy ulicy Krupniczej 26, który dziś stanowi oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Józef Mehoffer kupił w 1932 roku. Mehoffer przeprowadził tam generalny remont, a wkrótce kamienica zyskała miano “Pałacyku pod szyszkami”, za sprawą rzeźbionych w drewnie szyszek pinii, które były elementem dekoracjnym hallu i klatki schodowej.
Kamienica była nie tylko domem rodziny Mehofferów, ale także miejsce pracy artysty oraz miejscem spotkań salonów muzycznych i literackich. Po śmierci Józefa Mehoffera, jego syn, Zbigniew dążył do utworzenia w tym miejscu muzeum. Dopiero jednak w 1986 roku dom został przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie, a rok później muzeum otrzymało - częściowo w darze, a częściowo w depozycie - meble oraz przedmioty rzemiosła artystycznego, stanowiące dawne wyposażenie domu, a następnie pamiątki rodzinne, bibliotekę, a przede wszystkim dzieła samego artysty.
Dar rodziny pozwolił Muzeum Narodowemu w Krakowie zaaranżować budynek na oddział będący domem biograficznym, gdzie prezentowana jest nie tylko twórczość artysty, ale i jego życie: przedmioty osobiste, meble i wystrój wnętrz. Oddział został otwarty dla publiczności w 1996 roku. W 2004 roku mieszkańcom został udostępniony ogród.
Ekspozycja zajmuje 16 pomieszczeń o łącznej powierzchni 400 m².
- w weekend 18-19 marca bilety wstępu do oddziału Domu Mehoffera będą dostępne w cenie 5 zł. Szykujemy też inne niespodzianki - bądźcie czujni!
- więcej informacji o oddziale możecie znaleźć na podstronie oddziału, oddział otwarty jest we wtorki od 10.00 do 18.00, a od środy do niedzieli w godzinach: 10.00 - 16.00
- Dom Józefa Mehoffera organizuje cykl wykładów: Kraków XIX wieku w widokach. Przestrzeń, architektura, gospodarka, kultura - najbliższy wykład już 14 marca.
- Zachęcamy także do wysłuchania wspomnień Wiesława Zadęckiego o Józefie Mehofferze z lat 1940-1945. Wiesław Zadęcki znał Mehoffera, gdy był kilkuletnim chłopcem, gdyż jego rodzice przyjaźnili się z artystą. Był też spadkobiercą dzieł artysty. W 2019 roku ofiarował MNK dzieła Mehoffera, a także swoje wspomnienia
- Dzieła Józefa Mehoffera możecie zobaczyć na stronie zbiory.mnk.pl