Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
 Kraków XIX wieku w widokach. Przestrzeń, architektura, gospodarka, kultura

Kraków XIX wieku w widokach. Przestrzeń, architektura, gospodarka, kultura

Kraków XIX wieku w widokach. Przestrzeń, architektura, gospodarka, kultura

Wykłady autorskiego cyklu Waldemara Komorowskiego obejmą okres szerszy niż tytułowy wiek XIX, datami granicznymi będą bowiem lata 1764 i 1918 – dla ukazania zarówno punktu wyjścia, jak i kontynuacji. Celem jest zapoznanie słuchaczy z panoramą dziejów Krakowa na drodze od nowożytności ku nowoczesności.
Prelekcje zostały zaplanowane na 1–1,5 godziny. Podstawą wykładów będzie materiał ilustracyjny (widoki, plany, schematy, rekonstrukcje – w liczbie 70–80) komentowany przez prelegenta. Zilustrowane zostaną różnorakie aspekty życia miasta, z naciskiem na jego kształt materialny – przestrzeń i architekturę. W stopniu niezbędnym zostanie też zaprezentowana problematyka społeczna i kulturowa (sztuka, literatura, życie codzienne i odświętne, obyczaje, administracja, szkolnictwo, przemysł, gospodarka, handel etc.). Wykłady odbywać się będą raz w miesiącu w Domu Józefa Mehoffera.

Wydarzenia w cyklu

11.03.2020
18:00
Dom Mehoffera
Wykład
Rozbiory, pierwszy pobyt Austriaków w Krakowie, Księstwo Warszawskie - wykład

Rozbiory, pierwszy pobyt Austriaków w Krakowie, Księstwo Warszawskie - wykład

Schyłek XVIII stulecia był czasem przełomu, głównie politycznego (utrata niepodległości przez Rzeczpospolitą), ale też cywilizacyjnego. Kończył się czas staropolskiego Krakowa, zaczynała epoka niepewności i bytu narodowego pod obcą potęgą. Miasto, z jego ogromnym dorobkiem kulturowym z czasów średniowiecza i nowożytności, ale też o archaicznej strukturze przestrzennej i budowlanej, wchodziło w nowoczesność tylko w części przygotowane przez reformy okresu stanisławowskiego. Utrata niepodległości przyczyniła się do wzmocnienia patriotyzmu, a nowe wyzwania cywilizacyjne do wzmożenia przedsięwzięć modernizacyjnych. Zmiany w materialnym obliczu Krakowa zapoczątkowali Austriacy, ale zatrzymały je burzliwe czasy Księstwa Warszawskiego.
28.01.2020
18:00
Dom Mehoffera
Wykład
Kraków w ostatnich latach Rzeczpospolitej szlacheckiej - wykład

Kraków w ostatnich latach Rzeczpospolitej szlacheckiej - wykład

Panowanie ostatniego króla przyniosło – po zniszczeniach okresu konfederacji barskiej – powolną odbudowę zrujnowanego, zabiedzonego miasta. Choć rada miejska opierała się procesowi likwidacji utrwalonej przez wieki dominacji prawa magdeburskiego, reformy ostatnich lat Rzeczpospolitej zaczynały przekształcać pejzaż polityczny, a miasto z wolna zmieniało archaiczną postać na bardziej przystającą do nowych czasów. W jego średniowiecznym i barokowym obliczu zaczęły się pojawiać oznaki odmiennego rozumienia architektury w postaci budynków klasycystycznych, zaś powstanie kościuszkowskie wzmocniło rozwój myśli patriotycznej.
Zobacz wszystkie cykle
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję