Zmarł Stefan Gierowski (1925 – 2022)
Zmarł Stefan Gierowski (1925 – 2022)
Z żalem i smutkiem zawiadamiamy, że 14 sierpnia zmarł Stefan Gierowski, wybitny malarz i emerytowany profesor warszawskiej ASP. Urodził się w Częstochowie, w rodzinie lekarza, lecz wychował w Kielcach, dokąd przenieśli się jego rodzice przed II wojną światową. Po jej wybuchu, wraz z matką Stefanią, dołączył do struktur ZWZ, a potem AK. Działał w konspiracji pod pseudonimem „Hubert”. W 1941 roku rozpoczął podziemne kształcenie artystyczne u Andrzeja Olesia, znanego akwarelisty kieleckiego.
Po zakończeniu wojny rozpoczął studia w Krakowie na dwóch kierunkach: na Wydziale Historii Sztuki UJ i w ASP w pracowniach Zbigniewa Pronaszki i Karola Frycza. Po zakończeniu studiów wrócił do Kielc, po czym przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował jako redaktor techniczny czasopisma „Wieś”. W 1955 roku wziął udział w II Międzynarodowej Wystawie Sztuki Młodych w Zachęcie. Jego praca uzyskała II nagrodę. W tym samym roku pokazał swoje prace na Ogólnopolskiej Wystawie Młodej Plastyki „Przeciw wojnie - przeciw faszyzmowi” („Arsenał”). W 1957 roku nawiązał współpracę z Galerią Krzywe Koło i z Marianem Boguszem. W tym samym roku nastąpiły zmiany w ZPAP. Przewodniczącym związku został Jan Cybis a sekretarzem Stefan Gierowski. Pracując razem zmienili statut związku i usunęli z niego polityczne elementy. W 1960 roku pracował z Marianem Boguszem nad przygotowaniem VII Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA). W 1961 roku jego prace zostały pokazane na wystawie 15 Polish Painters w Museum of Modern Art w Nowym Jorku oraz na indywidualnej wystawie w galerii Lacloche w Paryżu.
W połowie lat 50. Odszedł od malarstwa figuratywnego i zaczął malować obrazy abstrakcyjne, inspirowane informelem i unizmem, nazywane kolejnymi liczbami zapisywanymi cyframi rzymskimi. Ważnym zagadnieniem w jego malarstwie pozostał kolor i moc jego oddziaływania.
W 1961 roku zaczął pracować na ASP prowadząc przedmiot Architektura w Malarstwie w katedrze Aleksandra Kobzdeja. Jego uczniami byli między innymi: Jarosław Modzelewski, Marek Sobczyk, Paweł Kowalewski, Antoni Starowieyski, Jerzy Kalina. W latach 1975 – 1981 pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa, a w 1983 roku został wybrany rektorem uczelni, czemu sprzeciwiły się władze stanu wojennego.
Od roku 1980 Gierowski był działaczem Solidarności ASP i członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej. Od 1996 r. przebywał na emeryturze.
W 1980 roku otrzymał Nagrodę im Jana Cybisa, w 2005 r. Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego. W 1997 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, a w 2005 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Muzeum Narodowe w Krakowie posiada reprezentatywną kolekcję prac Stefana Gierowskiego. Jego obraz jest pokazywany w stałej galerii sztuki polskiej XX+XXI.
Magdalena Czubińska