Zmarł Profesor Kazimierz Kuczman (1947–2021)
Zmarł Profesor Kazimierz Kuczman (1947–2021)
Kazimierz Kuczman po odbyciu w latach 1965–1970 studiów na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ obronił pracę magisterską pt. Portret Stanisława Tęczyńskiego w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, opracowaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Szablowskiego. Bezpośrednio po studiach związał się z Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie od 1991 roku kierował Działem Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1984 na podstawie rozprawy pt. Refleksy sztuki włoskiej w polskim malarstwie sztalugowym XVI wieku, której promotorem był także profesor Szablowski. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2006 roku na UJ w oparciu o dotychczasowe osiągnięcia naukowe, w tym książkę pt. Renesansowe Głowy wawelskie. W latach 2007–2010 kierował Katedrą Historii Kultury i Sztuki w Instytucie Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Od 2009 roku był związany z Instytutem Historii Sztuki i Kultury UPJPII w Krakowie, gdzie od roku 2012 zajmował stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w latach 2012–2016 piastował funkcję Dyrektora.
Profesor Kuczman od 1971 roku był członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a w latach 1985–1989 pełnił funkcję prezesa oddziału krakowskiego Stowarzyszenia. Ponadto był członkiem Komisji Teorii i Historii Sztuki PAN, Komisji Historii Sztuki PAU (gdzie był sekretarzem), Narodowego Komitetu Historii Sztuki oraz Rad Naukowych kilku polskich muzeów.
Zainteresowania naukowe profesora Kuczmana obejmowały malarstwo nowożytne polskie i włoskie, a także sztukę związaną z Wawelem. Jako wielokrotny stypendysta Fundacji Lanckorońskich, a także Fundacji Umiastowskich, Fundacji Janineum, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych profesor Kuczman prowadził badania w kraju i za granicą, w tym w Rzymie, Wiedniu i Londynie. W 2004 r. otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca za publikację pt. Renesansowe Głowy wawelskie. W roku 2005 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w rozwoju muzealnictwa. Na jego dorobek naukowy składa się też ponad 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych.
Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają Dyrekcja i Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie.