Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zmarł Profesor Kazimierz Kuczman (1947–2021)

Zmarł Profesor Kazimierz Kuczman (1947–2021)

29.01.2021
piątek

Zmarł Profesor Kazimierz Kuczman (1947–2021)

Z ogromnym bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci doktora habilitowanego Kazimierza Kuczmana, profesora UPJPII (1947–2021) – wybitnego historyka sztuka, pracownika naukowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, znakomitego muzealnika, długoletniego pracownika Zamku Królewskiego na Wawelu (1970–2012), dobrego człowieka.

Kazimierz Kuczman po odbyciu w latach 1965–1970 studiów na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ obronił pracę magisterską pt. Portret Stanisława Tęczyńskiego w Państwowych Zbiorach Sztuki na Wawelu, opracowaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Jerzego Szablowskiego. Bezpośrednio po studiach związał się z Zamkiem Królewskim na Wawelu, gdzie od 1991 roku kierował Działem Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Doktoryzował się na Uniwersytecie Jagiellońskim w roku 1984 na podstawie rozprawy pt. Refleksy sztuki włoskiej w polskim malarstwie sztalugowym XVI wieku, której promotorem był także profesor Szablowski. Stopień doktora habilitowanego otrzymał w 2006 roku na UJ w oparciu o dotychczasowe osiągnięcia naukowe, w tym książkę pt. Renesansowe Głowy wawelskie. W latach 2007–2010 kierował Katedrą Historii Kultury i Sztuki w Instytucie Kulturoznawstwa Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum”. Od 2009 roku był związany z Instytutem Historii Sztuki i Kultury UPJPII w Krakowie, gdzie od roku 2012 zajmował stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w latach 2012–2016 piastował funkcję Dyrektora.

Profesor Kuczman od 1971 roku był członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki, a w latach 1985–1989 pełnił funkcję prezesa oddziału krakowskiego Stowarzyszenia. Ponadto był członkiem Komisji Teorii i Historii Sztuki PAN, Komisji Historii Sztuki PAU (gdzie był sekretarzem), Narodowego Komitetu Historii Sztuki oraz Rad Naukowych kilku polskich muzeów.

Zainteresowania naukowe profesora Kuczmana obejmowały malarstwo nowożytne polskie i włoskie, a także sztukę związaną z Wawelem. Jako wielokrotny stypendysta Fundacji Lanckorońskich, a także Fundacji Umiastowskich, Fundacji Janineum, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz włoskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych profesor Kuczman prowadził badania w kraju i za granicą, w tym w Rzymie, Wiedniu i Londynie. W 2004 r. otrzymał nagrodę Krakowska Książka Miesiąca za publikację pt. Renesansowe Głowy wawelskie. W roku 2005 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w rozwoju muzealnictwa. Na jego dorobek naukowy składa się też ponad 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

 

Rodzinie i Bliskim wyrazy głębokiego współczucia składają Dyrekcja i Pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję