Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

"Złoty okres" Muzeum Narodowego w Krakowie

"Złoty okres" Muzeum Narodowego w Krakowie

24.02.2011
czwartek

"Złoty okres" Muzeum Narodowego w Krakowie

Rada Muzeum przy Muzeum Narodowym w Krakowie wysoko oceniła działalność Muzeum w 2010 roku i określiła kilka ostatnich lat działania tej instytucji jako „złoty okres” w jej historii.
Rada Muzeum obraduje każdego roku. 24 lutego członkowie Rady zapoznali się ze Sprawozdaniem z działalności Muzeum Narodowego w Krakowie w 2010 roku i z planami pracy Muzeum na rok 2011.

Członkowie Rady zwrócili szczególną uwagę na „niezwykle pomyślne starania Instytucji mające na celu restaurację i modernizację swoich Oddziałów zabytkowych budynków powierzonych w pieczę Muzeum. Za wielki, historyczny sukces Muzeum uznali realizację projektu Nowe Sukiennice. Na uznanie zasługuje też wyjątkowa w skali kraju efektywność pozyskiwania środków z funduszy unijnych i harmonijna współpraca z wieloma partnerami w tym zakresie”.

Rada podkreśliła również dbałość o unowocześnianie stałych galerii i przystosowywanie ich do wymogów dzisiejszego widza, a także różnorodność oferowanych projektów edukacyjnych skierowanych do rozmaitych grup odbiorców.

Pozytywnie ocenione zostały plany pracy Muzeum Narodowego w Krakowie na rok 2011. Nasze Muzeum zarządza największą wśród polskich muzeów liczbą zbiorów i budynków, w większości zabytkowych. Priorytetem dla dyrekcji stało się zmodernizowanie instytucji zarówno jej infrastruktury, jak i ekspozycji w galeriach stałych. Ponadto sukcesywnie realizowany jest w Muzeum program digitalizacji zbiorów. Wszystkie te zadania wymagają większego finansowego wsparcia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o co poprosiła Rada w jednej z uchwał.

Kończąc swoją kadencję, Członkowie Rady stwierdzili, że Muzeum Narodowe w Krakowie wypełniło swoje zadania „z naddatkiem” i podziękowali Dyrekcji Muzeum Narodowego w Krakowie za „niezwykle kompetentne i rzetelne prowadzenie instytucji, w szczególności poprzez realizowanie inwestycji mających na celu odnowienie i zmodernizowanie infrastruktury Muzeum, a także przez organizowanie mądrych i ciekawych wystaw wzbogaconych programami edukacyjnymi skierowanymi do różnorodnych grup odbiorców i publikowanie wydawnictw na wysokim poziomie merytorycznym, opracowanych z wielkim smakiem. Muzeum prowadzi też niezwykle aktywną działalność naukową, co znalazło wyraz w przyznaniu Muzeum Narodowemu w Krakowie jako jedynemu w Polsce statusu jednostki naukowej 3. kategorii.”