Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo

Żegnamy Stanisława Fijałkowskiego

Żegnamy Stanisława Fijałkowskiego

05.11.2020
czwartek

Żegnamy Stanisława Fijałkowskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie z głębokim żalem przyjęło
wiadomość o śmierci
Ś.P.
Stanisława Fijałkowskiego (1922-2020)
jednego z najważniejszych artystów w historii polskiej sztuki drugiej połowy XX wieku.

Ten wybitny malarz i grafik, którego twórczość wyróżniała się poetyckim surrealizmem, symboliką podstawowych znaków (kreski i plamy) oraz powściągliwym operowaniem kolorem, swoją artystyczną drogę rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecne ASP). W tym mieście w latach 1946–1951 studiował malarstwo pod kierunkiem Władysława Strzemińskiego, Stefana Wegnera, Ludwika Tyrowicza (u tego ostatniego w 1951 roku uzyskał dyplom).

            Był członkiem warszawskiego Klubu Młodych Artystów i Naukowców, grupy „Piąte Koło” oraz artystycznych organizacji o międzynarodowej renomie – Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk w Salzburgu, Belgijskiej Królewskiej Akademii Nauki, Literatury i Sztuk Pięknych w Brukseli, a także Międzynarodowego Stowarzyszenia Drzeworytników XYLON.

Ważnym wyróżnieniem dla Artysty było uzyskanie przez Niego nagród: w roku 1968 i 1970 – na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Krakowie, w 1972 – na wystawie „Bianco e Nero” w Lugano, w 1977 – na Międzynarodowym Biennale Grafiki w Ljubljanie. W 1990 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Jana Cybisa.

            Przez całe twórcze życie Stanisław Fijałkowski był związany z łódzką uczelnią, w której po ukończeniu studiów wykładał. Przetłumaczył i wydał dwie książki Wasilija Kandinskiego: Punkt i linia a płaszczyzna (1986) i O duchowości w sztuce (1996).

           Muzeum Narodowe w Krakowie ma w swojej kolekcji znakomity wybór prac Artysty, zarówno malarskich, jak i grafik. W tym  dwie kompozycje Wielki magiczny kwadrat oraz Wielki wąwóz, które zostały zamówione u Stanisława Fijałkowskiego ze specjalnym przeznaczeniem na wystawę „Widzieć i rozumieć”, zorganizowaną w Galerii w Sukiennicach z okazji Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA) w Krakowie w 1975.

Dyrektor i pracownicy
Muzeum Narodowego w Krakowie

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję