Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Żegnamy prof. dr hab. Stanisława Tabisza

Żegnamy prof. dr hab. Stanisława Tabisza

01.12.2021
środa

Żegnamy prof. dr hab. Stanisława Tabisza

Z głębokim żalem przyjęliśmy

wiadomość o śmierci

Ś.P.
prof. dr hab. Stanisława Tabisza

znamienitego  malarza, grafika, scenografa oraz pedagoga, od czasów studiów związanego z krakowską Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki,  gdzie w latach 2012-2020 pełnił funkcję rektora.

W latach 2016 – 2020 członek Rady Muzeum Narodowego w Krakowie

Jego twórczość była samodzielna, nie ulegała modom, nie chciała się przypodobać, była kameralna i nie szukająca poklasku.

 

Prosimy o przyjęcie kondolencji naszą koleżankę p. Annę Olkuśnik -  Tabisz,
Kierownika Pracowni Konserwacji Tkanin i Ubiorów MNK

 

Dyrektor i pracownicy

Muzeum Narodowego w Krakowie

Wspomnienia

Prof. dr hab. Stanisław Tabisz urodził się 19 kwietnia 1956 roku w Domaradzu (woj. Podkarpackie). Od czasów studiów związany z Akademią Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Kształcił się na  Wydziale Grafiki (1977-1978) oraz na Wydziale Malarstwa (1978-1982) w pracowniach  doc. Zbigniewa Kowalewskiego i prof. Tadeusza Brzozowskiego, natomiast  w pracowni prof. Zbyluta Grzywacza doskonalił umiejętności z rysunku. Dyplom magisterski obronił w pracowni prof. Juliusza Joniaka w 1982 roku na Wydziale Malarstwa. Był asystentem prof. Zbysława M. Maciejewskiego w Pracowni Malarstwa II na Wydziale Grafiki.

Jako wykładowca w macierzystej uczelni prowadził „Pracownię Malarstwa II” w Katedrze Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Tytuł profesora sztuk plastycznych otrzymał  w 2005 roku. Nim został dwukrotnie wybrany rektorem ASP w latach 2012 – 2020, przez dwie kadencje, w latach 2002-2008. pełnił funkcję dziekana Wydziału Grafiki ASP w Krakowie.

Jego twórczość realizowała się w wielu artystycznych dziedzinach jak malarstwo, rysunek, projektowanie graficzne czy scenografia. Zajmował się również pisaniem o sztuce sprawdzając się jako krytyk. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, jak również prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzeów narodowych jak również okręgowych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

Stanisław Tabisz jest laureatem wielu wyróżnień i nagród. Otrzymał m.in.  Złotą Odznakę ZPAP, Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, statuetkę „Mikołowianina Roku 2012”, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Ostatnim ważnych docenieniem była  Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  otrzymał w  2020 r.za osiągnięcia organizacyjne.

Poza działalnością stricte artystyczną  realizował się muzycznie występując w kabarecie Piwnica pod Baranami (w latach 1983-1988) śpiewając m. in. utwory Zbigniewa Preisnera i Grzegorza Turnaua. 

Jako scenograf stworzył dekorację m.in.;  do koncertów Zbigniewa Preisnera „Moje kolędy na koniec wieku” w Teatrze Starym w Krakowie (1999) i w Teatrze Narodowym w Warszawie (2000) oraz do koncertu muzyki filmowej „Biały - Czerwony - Niebieski” w Bielsku-Białej.

Ponadto był Członkiem Zarządu Głównego ZPAP (1995–99). Prezesem Okręgu Krakowskiego ZPAP (od 2002). Był też inicjatorem Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza przyznawanej za najlepszą wystawę prezentowaną w Krakowie, przez Okręg Krakowski ZPAP.

Postać nietuzinkowa, otwarta, szczera i oddana sztuce tak samo jak krakowskiej ASP. Wytrawny znawca sztuki i uważny obserwator artystycznego świata. Częsty gość wystaw realizowanych przez Muzeum Narodowego w Krakowie i znakomity ich recenzent.

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję