Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Zachować ulotne – konserwacja, badania i ochrona drzeworytów japońskich

Zachować ulotne – konserwacja, badania i ochrona drzeworytów japońskich

Zapraszamy na spotkanie ze specjalistami: konserwatorem oraz naukowcami.
"Być w jednym domu, ale patrzeć przez różne okna". Zachowanie dziedzictwa kulturowego polega nie tylko na rozwiązaniu problemu z ingerencją w materię obiektu, ale rozpoczyna się od zbadania jego kontekstu. Coraz częściej badania dotyczące ochrony dziedzictwa kulturowego koncentrują się na opracowaniu prognozy na przyszłość. Dotyczy to zwłaszcza obiektów tak wrażliwych jak drzeworyty japońskie.

Podczas spotkania opowiemy o współpracy pomiędzy konserwatorami a naukowcami – specjalistami ochrony zbiorów, o problemach pojawiających się w konserwacji tych wyjątkowych dzieł sztuki, a także o tym, jaka strategia ochrony dla drzeworytów japońskich została wdrożona w Muzeum Narodowym w Krakowie.Prowadzenie:

Marta Winiarczyk – konserwator dzieł sztuki z zakresu konserwacji papieru i skóry (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), pracuje w Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry Muzeum Narodowego w Krakowie. Posiada doświadczenie z zakresu konserwacji obiektów dalekowschodnich i zastosowania metod ich konserwacji w obiektach europejskich.

Joanna Sobczyk – od 2004 roku pracuje w obszarze badań nad dziedzictwem w LANBOZ. Od 2016 roku specjalista w zakresie konserwacji prewencyjnej w Muzeum Narodowym w Krakowie. Jako fizyk komputerowy rozwija i implementuje zaawansowane metody badań i analizy danych na wielu polach prewencji konserwatorskiej, od zarządzania ryzykiem podczas podróży najcenniejszych dzieł sztuki, przez zabezpieczanie wystaw od strony fizycznych, chemicznych i biologicznych zagrożeń, po szybkie działania w sytuacjach awaryjnych. Jej zakres działalności naukowej obejmuje między innymi zarządzanie klimatem, przetwarzanie i analizę obrazów cyfrowych oraz metrologię koloru. Jej działalność naukowa została wyróżniona nagrodą SYBILLA.

dr Julio M del Hoyo-Meléndez – chemik w zakresie nauki o konserwacji oraz prewencji konserwatorskiej. Pracował między innymi w Smithsonian Institution i Getty Conservation Institute. Obecnie kierownik laboratorium LANBOZ oraz Krajowego Centrum Badań nad Dziedzictwem. Posiada wieloletnie doświadczenie z obszaru badań nad fotodegradacją obiektów zabytkowych, pozwalające na precyzyjną klasyfikację ich wrażliwości na działanie światła i tym samym opracowanie strategii ekspozycji dla danego obiektu lub kolekcji.

Wstęp w cenie biletu na wystawę "ONNA - piękno, siła, ekstaza"
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję