Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Zabytkowe ramy. Popatrz!

Zabytkowe ramy. Popatrz!

Fot. Anna Grochowska-Angelus

Zabytkowe ramy. Popatrz!

Ośrodek Kultury Europejskiej EUROPEUM

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
11.04.2018
środa
16:30
wstęp wolny
Szczegółowe studia ram dają wielką satysfakcję z odkrywania ich artyzmu i piękna, ponieważ granice pomiędzy rzemiosłem często płynnie przechodzą na poziom sztuki. W przeszłości umiejętności rzemieślników, nakład pracy i materiałów był niewspółmiernie większy od dzisiejszych.
W Polsce ostoją ramiarstwa są głównie pracownie przy muzeach, tak samo w zabytkowych zespołach. Instytucje te zatrudniają absolwentów szkół artystycznych. Już w sztuce antyku występowały obramienia, bordiury w postaci dekoracyjnych pasów na naczyniach, mozaikach, malowidłach ściennych. Zintegrowane obramienia tablic w średniowiecznych retabulach dały początek nowożytnym i późniejszym ramom.

Współczesna estetyka malarstwa pozwala na samodzielne, również w listwach eksponowanie obrazów. Tym bardziej warto zatrzymać się i zwrócić uwagę na zabytkowe oprawy, które można podziwiać Muzeum Narodowym w Krakowie.

Prowadzenie: Anna Grochowska-Angelus – starszy konserwator, Pracownia Konserwacji Malarstwa MNK
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję