Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

WYKŁAD ODWOŁANY: XIX-wieczny Paryż

Jules Chéret (1836–1932) Yvette Guilbert Concert Parisien, 1891

WYKŁAD ODWOŁANY: XIX-wieczny Paryż

MNK Szołayscy

pl. Szczepański 9, 31-011 Kraków
09.12.2015
środa
18:00
wstęp wolny
Wykład "Paryż to nie zabawa. XIX-wieczny Paryż – miasto świateł i cieni” nie odbędzie się w zaplanowanym terminie. Przepraszamy za utrudnienia.

Wykład "Paryż to nie zabawa. XIX-wieczny Paryż – miasto świateł i cieni” będzie próbą skonfrontowania mitu XIX wiecznego Paryża – miasta świateł i dobrej zabawy ze złożoną społeczną i kulturową rzeczywistością wielkiego miasta epoki przemysłowej.

Artystyczna wizja miasta (malarska, literacka) porównana zostanie analizą historyczną i socjologiczną przemian stolicy Francji w XIX w. Prezentowane na wystawie grafiki z widokami Paryża zostaną omówione w odniesieniu do jego przemian urbanistycznych i architektonicznych. Wykład będzie stanowić także próbę rozpoznania tych miejsc i zestawienia ich artystycznych wizerunków z wiedzą historyczną. 

Prowadzenie: Dorota Jędruch – historyczka sztuki, interesuje się problemami współczesnej architektury (zwłaszcza w jej aspekcie społecznym) oraz sztuk plastycznych. Przygotowuje pracę doktorską w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współkuratorka wystaw w Muzeum Narodowym w Krakowie: "Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń" oraz "Re-akcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza", w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki: "Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza" oraz wystawy "Figury niemożliwe" w Pawilonie Polskim na XIV Biennale Architektury w Wenecji. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. Pracuje w Sekcji Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wykład towarzyszy wystawie "Grafika francuska od impresjonizmu do Art Nouveau”.

ZOBACZ INNE WYKŁADY TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję