WYKŁAD ODWOŁANY: XIX-wieczny Paryż
Wykład "Paryż to nie zabawa. XIX-wieczny Paryż – miasto świateł i cieni” będzie próbą skonfrontowania mitu XIX wiecznego Paryża – miasta świateł i dobrej zabawy ze złożoną społeczną i kulturową rzeczywistością wielkiego miasta epoki przemysłowej.
Artystyczna wizja miasta (malarska, literacka) porównana zostanie analizą historyczną i socjologiczną przemian stolicy Francji w XIX w. Prezentowane na wystawie grafiki z widokami Paryża zostaną omówione w odniesieniu do jego przemian urbanistycznych i architektonicznych. Wykład będzie stanowić także próbę rozpoznania tych miejsc i zestawienia ich artystycznych wizerunków z wiedzą historyczną.
Prowadzenie: Dorota Jędruch – historyczka sztuki, interesuje się problemami współczesnej architektury (zwłaszcza w jej aspekcie społecznym) oraz sztuk plastycznych. Przygotowuje pracę doktorską w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współkuratorka wystaw w Muzeum Narodowym w Krakowie: "Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń" oraz "Re-akcja na modernizm. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza", w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki: "Monument. Architektura Adolfa Szyszko-Bohusza" oraz wystawy "Figury niemożliwe" w Pawilonie Polskim na XIV Biennale Architektury w Wenecji. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury. Pracuje w Sekcji Edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie.
Wykład towarzyszy wystawie "Grafika francuska od impresjonizmu do Art Nouveau”.
ZOBACZ INNE WYKŁADY TOWARZYSZĄCE WYSTAWOM