Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Wystawę

Wystawę "Stanley Kubrick" obejrzało 42,5 tys. osób!

Wystawę "Stanley Kubrick" obejrzało 42,5 tys. osób!

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
15.09.2014
poniedziałek
42,5 tys. widzów odkryło Kubricka podczas czterech miesięcy prezentacji wystawy oraz w trakcie licznych wydarzeń towarzyszących. Tym samym wystawa dołączyła do grona ekspozycji cieszących się największym powodzeniem wśród publiczności odwiedzającej Muzeum Narodowe w Krakowie.
W ostatni piątek, sobotę i niedzielę hol Gmachu Głównego MNK wypełniał wielojęzyczny tłum. W ciągu trzech dni odwiedziło nas ok. 5 tys. osób. Wszyscy chcieli zobaczyć wystawę poświęconą mistrzowi światowego kina, która gościła w Krakowie od maja, a w miniony weekend odbył się jej finisaż. Zwiedzający chętnie korzystali z finisażowych atrakcji – na oprowadzanie kuratora dr. hab. Rafała Syski przyszło ok. 300 osób.

- Bardzo nas cieszy popularność wystawy, czego dowiodła wysoka frekwencja. Ponieważ odgrywamy pionierską rolę w prezentacji wystaw poświęconych sztuce wybitnych twórców filmu, a za takiego jest uznawany Kubrick, pokazaliśmy uniwersalność jego twórczości w sposób ciekawy i angażujący dla widzów. Eksponujemy twórczość wielkich artystów, bez względu czy jest to podział na malarstwo, film, teatr czy muzykę - podsumowała wystawę Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na ekspozycję, która tak spodobała się publiczności, złożyło się ponad tysiąc eksponatów: pamiątek po wybitnym reżyserze, kostiumów i rekwizytów z jego filmów, ale także specjalnie zaaranżowane przestrzenie i nowoczesne projekcje multimedialne. Dzięki trzem proponowanym ścieżkom zwiedzania można było odkryć główne nurty w filmografii Kubricka: wojenny, technologiczny oraz szaleństwa. Wyjątkową atmosferę, dzięki której można było poczuć się jak w kinie, kreowały dodatkowo tematy muzyczne z poszczególnych filmów.

- Pomysł sprowadzenia do Polski wystawy, która w kompleksowy sposób przedstawiała życie i pracę jednego z największych twórców światowego kina zrodził się już w 2011 roku - mówi Małgorzata Domin z Domino Film, współorganizatora wystawy "Stanley Kubrick" w naszym kraju. Małgorzata Domin podkreśliła w ten sposób, iż proces realizacji wystawy obejmujący m.in. wizję kuratora, spełnienie wymogów konserwatorskich, prawnych czy zasad bezpieczeństwa trwał kilka lat.

Wystawę odwiedzili min. Jan Harlan, Prezydent Bronisław Komorowski, Lisa i Louise Burns - słynne bliźniaczki z "Lśnienia", które świętowały w Krakowie 86. rocznicę urodzin mistrza czy światowej sławy fotografik Ryszard Horowitz. Wielu artystów i twórców z kraju i zagranicy określało ją jako: "fenomenalną" i "inspirującą". Christiane Kubrick, wdowa po zmarłym reżyserze, uroczyście otwierając wystawę wyraziła swoje zadowolenie: "Niesamowicie przejrzysta, wspaniale zaaranżowaną i robiącą ogromne wrażenie. Wystawa była pokazywana jak dotąd w 10 krajach i każdy z tych krajów odcisnął na niej swoje piętno. Zastanawiałam się, czy można to zrobić jeszcze w jakiś inny sposób. Teraz miałam okazję przekonać się, że można to zrobić w sposób naprawdę fascynujący".

Trwająca od maja do września ekspozycja była także bardzo ważnym punktem na turystycznej mapie miasta. Ogromna liczba obcojęzycznych turystów była dowodem na uniwersalność i atrakcyjność wizji artystycznej Kubricka.

- To znakomity pomysł, pokazać Kubricka w muzeum - mówił po obejrzeniu ekspozycji Danny Close, podróżujący po Polsce turysta z Milwaukee, USA. – Chociaż to trochę zabawne, że musiałem przyjechać do Polski, aby dowiedzieć się tyle o facecie ze Stanów.

Rozmach przedsięwzięcia widoczny był także poprzez organizację 67 wydarzeń towarzyszących na terenie całego kraju. Specjalne pokazy dzieł Kubricka zagościły na ekranach kin, w ramach wydarzeń partnerujących np. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego "Off Plus Camera" , Krakowskiego Festiwalu Filmowego czy Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi" w Kazimierzu Dolnym. W Muzeum Narodowym w Krakowie miały miejsce liczne wykłady i warsztaty prowadzone przez: Lecha Majewskiego – ambasadora wystawy, Rafała Syskę – kuratora wystawy, Jana Harlana - wieloletniego współpracownika reżysera czy doktorantów i studentów Instytutu Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Fani i miłośnicy kina Kubricka mieli natomiast możliwość spotkań w Przestrzeniach Kubricka, czyli specjalnie zaaranżowanym miejscu na terenie klubokawiarni Forum Przestrzenie w Krakowie.

Odyseja Kubricka w Krakowie dobiegła końca. Kolejnym miejscem, w którym fani artysty mogą zobaczyć prezentowane w Polsce eksponaty, jest Toronto (Kanada).Wystawa przygotowana przez: Deutsches Filmmuseum we Frankfurcie nad Menem, Christiane Kubrick and the Stanley Kubrick Archive at University of the Arts London we współpracy z Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc. oraz SK Film Archives LLC.
Projekt współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Gminę Miejską Kraków, Konsulat Generalny USA w Krakowie.
Organizatorzy: Muzeum Narodowe w Krakowie, Domino Film
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję