Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Osobowości z Grupy Krakowskiej: Sasza Blonder

fot. Jacek Świderski - Pracownia Fotograficzna MNK

Osobowości z Grupy Krakowskiej: Sasza Blonder

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
14.09.2014
niedziela
11:00
wstęp wolny
Spotkanie przy obrazie z kustoszem MNK Anną Budzałek w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku. Zatrzymamy się przy obrazie "Kompozycja z postaciami" (lata 30. XX w.) pędzla Aleksandra Blondera.

Spotkanie przy obrazie:
Aleksander Blonder (1909–1949)
Kompozycja z postaciami (lata 30. XX w.)
Farby klejowe, płótno, 125 x 100
nie sygn.
Depozyt


Lata trzydzieste w twórczości Blondera to okres formułowania artystycznego credo. Wyjazd przed II wojną światową do Paryża i studiowanie w fillii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Józefa Pankiewicza, odcisnął się dużym piętnem na jego malarstwo. Nurtowały go różnorodne prądy i idee. Artysta bogato czerpał z tradycji postimpresjonistycznej, jak również z doświadczeń abstrakcji, ekspresjonizmu i kubizmu. Z tych lat pochodzi szereg obrazów abstrakcyjnych, kiedy to artysta wyraźnie pozostawał pod wpływem stosowanego przez Władysława Strzemińskiego fakturalnego zróżnicowania geometrycznych pól.

Obraz "Kompozycja z postaciami" przedstawia postacie pokazane płasko, lapidarnie z wyraźnie zaznaczonym konturem, w formie niemal abstrakcyjnej, gdzie twarz i ciało zlewa się z tłem. O pracach z tego okresu mówi się iż stanowią swego rodzaju film, w którym taśma jest rozłożona na płaszczyźnie i wystarczyło tylko zorientować się gdzie jest początek by dalej już spokojnie odczytywać jej dalszy bieg. Prace, takie jak ta stanowiły poniekąd kronikę czy reportaż, w których poszczególne elementy powiązane były ze sobą na zasadzie znaczeniowych aluzji.

ZOBACZ POZOSTAŁE SPOTKANIA Z KUSTOSZEM 

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję