{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wspomnienie – prof. Witold Cęckiewicz

fot. Mirosław Żak

Wspomnienie – prof. Witold Cęckiewicz

18.02.2023
sobota
W kwietniu skończyłby 99 lat. Zmarł jeden z najważniejszych polskich architektów XX wieku – prof. Witold Cęckiewicz. Autor ikonicznych dzieł: ambasady PRL-u w New Delhi, hotelu Cracovii i kina Kijów. Będzie nam go brakowało...

„Trudno pogodzić się z odejściem śp. Profesora.” – napisał prof. Andrzej Szczerski Dyrektor MNK. – „To wielki zaszczyt, że poświęcił nam tak wiele czasu, podczas wieloletniej współpracy i projektowania przyszłości hotelu „Cracovia" jako oddziału Muzeum. Ostatni raz rozmawialiśmy na ten temat zaledwie kilka tygodni temu. Wybitny architekt, niezwykła osobowość twórcza, pełen pomysłów i inspiracji do ostatnich chwil życia. Cześć Jego pamięci! R.I.P.”

Cęckiewicz urodził się w Nowym Brzesku. Jednak całe swoje życie związał z Krakowem. Po studiach architektonicznych był asystentem prof. Adolfa Szyszko-Bohusza i prof. Józefa Gałęzowskiego. Pełnił urząd głównego architekta miasta Krakowa, wykładał na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, sprawował obowiązki członka Komisji Kurialnej ds. Architektury Sakralnej przy Metropolicie Krakowskim. Ale przede wszystkim projektował: dziesiątki pomników, całych osiedli mieszkaniowych i pojedynczych budynków oraz kościołów. Oprócz wspomnianych już ikon architektonicznych jego dziełami są m.in. projekty urbanistyczne osiedli Podwawelskiego i Mistrzejowic, założenia pomnikowe na Polach Grunwaldu, pomnik Ofiar Faszyzmu na terenie dawnego obozu koncentracyjnego w Płaszowie, budowle  sakralne tak sławne, jak Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach czy katedra w Rzeszowie. 

Witold Cęckiewicz – zdaniem Instytutu Architektury – to jeden z najważniejszych architektów polskich po II wojnie światowej. Muzeum Narodowe w Krakowie Jemu zawdzięcza jeden z najważniejszych przykładów krakowskiego modernizmu – hotel Cracovię –  przygotowywanego do pełnienia funkcji oddziału Muzeum poświęconego designowi i architekturze. Zespół muzealny w ostatnich latach pracował z Profesorem nad koncepcją tego oddziału.        

Słowa kluczowe: Witold Cęckiewicz, wspomnienie