Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: Wokół Wyspiańskiego

Wokół Wyspiańskiego. Sztuka książki

Cykl: Wokół Wyspiańskiego
Wokół Wyspiańskiego. Sztuka książki

MNK Wyspiański

pl. Sikorskiego 6, 31-115 Kraków
25.10.2023
środa
bilety
Brak miejsc
Czy wiesz już wszystko o Stanisławie Wyspiańskim, a może chcesz się czegoś dopiero dowiedzieć? Kojarzysz pastelowe portrety dzieci i Wesele? Może – spacerując po Krakowie – trafiasz na ślady czwartego wieszcza w kościele Franciszkanów? Czy patrząc na Wawel, wiesz, że artysta widział go inaczej?
Wszystkich miłośników i przyszłych entuzjastów twórczości Stanisława Wyspiańskiego zapraszamy na spotkania, podczas których odbędziemy podróż w przeszłość. Przypomnimy najważniejsze wydarzenia z życia artysty, wątki oraz dzieła stworzone dla Krakowa i sławiące go po dzień dzisiejszy.


  • 25.10.2023, Wokół Wyspiańskiego. Sztuka książki


Prowadzenie: Magdalena Laskowska

Spotkanie poświęcone sztuce książki Wyspiańskiego będzie próbą ukazania roli, jaką ten artysta odegrał w reformie rodzimej typografii, jak również przybliżenia jego fascynacji lekturami, które stanowiły źródło jego artystycznych inspiracji. „Istną rewolucję w wydawnictwie książek polskich” przeprowadzoną przez Wyspiańskiego doceniali już jemu współcześni. Zadanie ilustratora, a przede wszystkim dekoratora książki, artysta pojmował bardzo szeroko: komponował okładkę, stronę tytułową, kształtował cały układ książki, wielkość formatu, dobierał rodzaj papieru i krój czcionki. Winieta była dla niego nie tylko dekoracją, ale też dopełniała treść danego utworu. Eksperymentował z krojami pisma, różnicując je w zależności od charakteru tekstu. Pracował też nad koncepcją „polskiej, narodowej czcionki”. Drugim zagadnieniem spotkania będzie ukazanie inspiracji artystycznych jakie z książek czerpał Wyspiański. O swym zamiłowaniu czytelniczym pisał po wielokroć w listach do przyjaciół i rodziny: „Mam passyją do książek i kocham się w książkach (…) ja cierpię na tę nieuleczalną chorobę umysłową pragnienia ciągłego pokarmu umysłowego. Ja nie biorę (…) byle czego do ręki, ale te rzeczy które wybiorę, które podejmuję do czytania bardzo kocham i upajam się niemi”. „Wrodzone uszanowanie do druku” przejawiało się od najmłodszych lat  w studiowaniu, a następnie przerysowywaniu z książek oraz czasopism ilustrowanych scen malarskich, przedmiotów rzemiosła artystycznego oraz rzeźby.

Słowa kluczowe: Wyspiański, wykład
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję