Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

„P. Wanda głos miała o skali rozległej, miękki, ciemny". Wokół obrazu "Śpiewaczka" Józefa Mehoffera

Most Aleksandra III i Esplanada Inwalidów, fot. wykonana w czasie Powszechnej Wystawy Światowej w Paryżu w 1900 roku, fot. Wikimedia Commons.

„P. Wanda głos miała o skali rozległej, miękki, ciemny". Wokół obrazu "Śpiewaczka" Józefa Mehoffera

MNK Mehoffer

ul. Krupnicza 26, 31-123 Kraków
24.10.2023
wtorek
18:00
Paryż ok. 1895 roku i zanurzony w atmosferze stolicy artystycznej Europy, Józef Mehoffer wraz z gronem przyjaciół...
Wolne chwile wypełnia im muzyka; wraz z siostrami Radzim-Janakowskimi – Jadwigą i Wandą – jak również Henrykiem Opieńskim i Karolem Maszkowskim, artysta staje się stałym uczestnikiem koncertów w Théâtre du Châtelet. Wanda, ucząca się w paryskich szkołach śpiewu operowego, zaprasza go też często na swe kameralne występy solowe, którym przysłuchuje się z wielkim zainteresowaniem.

Kim była Wanda Radzim-Janakowska, uzdolniona młodsza siostra Jadwigi, przyszłej żony Mehoffera i jakie były jej późniejsze losy?

 Jak powstawał obraz Śpiewaczka – jej słynny wizerunek? Jakie ujawniają się w nim inspiracje? Co przesądziło o tym, że stał się jednym z najwyżej cenionych i nagradzanych dzieł artysty?

Wykład towarzyszący pokazowi czasowemu obrazu Śpiewaczka w Domu Józefa Mehoffera będzie próbą odpowiedzi na te pytania.

 
Prowadzenie:

Beata Studziżba-Kubalska – dr historii sztuki, kustosz Domu Józefa Mehoffera MNK, autorka wystaw i opracowań z zakresu historii malarstwa polskiego XIX wieku oraz twórczości Józefa  Mehoffera.
Słowa kluczowe: Mehoffer, Śpiewaczka
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję