Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Wieczór filmowy z KFF: Wilno, Vilnius, Vilne

Wieczór filmowy z KFF: Wilno, Vilnius, Vilne

MNK Czapscy

ul. Piłsudskiego 12, 31-109 Kraków
03.06.2023
sobota
21:15
wstęp wolny

W sobotni wieczór w ogrodzie Pawilonu Czapskiego będzie można zobaczyć dwa filmowe obrazy Wilna. "Czas płynie przez miasto" Almantasa Grikevičiusa (1966) to poetycki film z czasów sowieckich, gdzie Wilno jest głównym bohaterem, natomiast „Pewnego razu w Wilnie” to współczesny dokument, nawiązujący do miejskich symfonii filmowych sprzed wieku.

Wydarzenie towarzyszy wystawie „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto  - wiele opowieści”. Pokaz organizowany jest z okazji 700-lecia Wilna.

Czas płynie przez miasto, reż. Almantas Grikevičius

20′, dok., 1966

Reżyser filmu, Almantas Grikevičius, wędruje pomiędzy starymi murami Wilna by uchwycić historię tego miasta i wskrzesić jego fantomy. Jest to jedyny poetycki film dokumentalny z czasów sowieckich, w którym Wilno jest głównym bohaterem. Interesująca ścieżka dźwiękowa, z kontrastującymi zestawieniami dodaje filmowi dodatkowego podtekstu. Słyszymy tu radzieckie marsze i polonez Ogińskiego, dźwięk dzwonów łączący się z dźwiękiem samolotów przecinających niebo.

Pewnego razu w Wilnie, reż. Eitvydas Doškus

23′, dok., 2021

Nawiązując do miejskich symfonii filmowych sprzed wieku, Doskus tworzy niezwykły, imponujący wysmakowanymi ujęciami portret litewskiej stolicy. Wilno w jego obiektywie pulsuje współczesnym życiem, ale nie zapomina o przeszłości. Miasto obserwowane z najbardziej niezwykłych punktów widzenia odsłania przed nami swoje tajemnice – od zarośniętych brzegów rzeki, spowitych poranną mgłą, po szczyty szklanych wieżowców, pośród których ukrywają się betonowe perełki socmodernizmu. Architektoniczne rytmy wielkopłytowych osiedli kontrastują z mrocznymi zaułkami starego miasta, przywołującymi wspomnienia dawnych mieszkańców

Partnerem wydarzenia jest 63. Krakowski Festiwal Filmowy.

W czasie trwania festiwalu wstęp na wystawę „Wilno, Vilnius, Vilne…” oraz „XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej” za okazaniem karnetu bądź akredytacji festiwalowej będzie wynosił 5 zł na każdą z wystaw.

W przypadku deszczu – wydarzenie zostanie odwołane.

 

 

Wstęp bezpłatny

Słowa kluczowe: wieczór filmowy, MNK Czapscy