Wieczór filmowy z KFF: Wilno, Vilnius, Vilne
W sobotni wieczór w ogrodzie Pawilonu Czapskiego będzie można zobaczyć dwa filmowe obrazy Wilna. "Czas płynie przez miasto" Almantasa Grikevičiusa (1966) to poetycki film z czasów sowieckich, gdzie Wilno jest głównym bohaterem, natomiast „Pewnego razu w Wilnie” to współczesny dokument, nawiązujący do miejskich symfonii filmowych sprzed wieku.
Wydarzenie towarzyszy wystawie „Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto - wiele opowieści”. Pokaz organizowany jest z okazji 700-lecia Wilna.
Czas płynie przez miasto, reż. Almantas Grikevičius
20′, dok., 1966
Reżyser filmu, Almantas Grikevičius, wędruje pomiędzy starymi murami Wilna by uchwycić historię tego miasta i wskrzesić jego fantomy. Jest to jedyny poetycki film dokumentalny z czasów sowieckich, w którym Wilno jest głównym bohaterem. Interesująca ścieżka dźwiękowa, z kontrastującymi zestawieniami dodaje filmowi dodatkowego podtekstu. Słyszymy tu radzieckie marsze i polonez Ogińskiego, dźwięk dzwonów łączący się z dźwiękiem samolotów przecinających niebo.
Pewnego razu w Wilnie, reż. Eitvydas Doškus
23′, dok., 2021
Nawiązując do miejskich symfonii filmowych sprzed wieku, Doskus tworzy niezwykły, imponujący wysmakowanymi ujęciami portret litewskiej stolicy. Wilno w jego obiektywie pulsuje współczesnym życiem, ale nie zapomina o przeszłości. Miasto obserwowane z najbardziej niezwykłych punktów widzenia odsłania przed nami swoje tajemnice – od zarośniętych brzegów rzeki, spowitych poranną mgłą, po szczyty szklanych wieżowców, pośród których ukrywają się betonowe perełki socmodernizmu. Architektoniczne rytmy wielkopłytowych osiedli kontrastują z mrocznymi zaułkami starego miasta, przywołującymi wspomnienia dawnych mieszkańców
Partnerem wydarzenia jest 63. Krakowski Festiwal Filmowy.
W czasie trwania festiwalu wstęp na wystawę „Wilno, Vilnius, Vilne…” oraz „XX+XXI. Galeria Sztuki Polskiej” za okazaniem karnetu bądź akredytacji festiwalowej będzie wynosił 5 zł na każdą z wystaw.
W przypadku deszczu – wydarzenie zostanie odwołane.
Wstęp bezpłatny