{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Weekend wielkanocny w PBEC

Weekend wielkanocny w PBEC

MNK Ciołek

ul. Kanonicza 17, 31-002 Kraków
01-02.04.2023
sobota -niedziela

Wydarzenia odbywają się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie, ul. Kanonicza 17, w przestrzeni wystaw stałych i czasowych.

 

PROGRAM

SOBOTA – 1 KWIETNIA 2023

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Bułgarskie ikony szkoły Bansko”

godz. 10:00–11:00

Miejsce: sala wystaw zmiennych, parter

Udział w ramach biletu wstępu – nie obowiązuje rezerwacja

Prowadzenie: prof. Mirosław Kruk

Bańska szkoła malowania ikon należy do najwybitniejszych zjawisk w historii kultury bułgarskiej XVIII i XIX wieku. Jej przedstawiciele przyczynili się do przemian w myśleniu artystycznym w okresie odrodzenia kultury bułgarskiej, a ich spuścizna to szczególnie cenne świadectwo sztuki narodowej.

 

Kraków romański – spacer tematyczny po Krakowie

godz. 11:00–13:30

Informujemy, że nie ma już wolnych miejsc na spacer w dniu 1.04.2023

Miejsce: Wystawa „Kraków na wyciągnięcie ręki”

Kraków to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w Polsce. Lokowano je na prawie magdeburskim w XIII wieku, jednak jego początki sięgają wczesnych wieków średnich. Wówczas na wzgórzu wawelskim zaczęto wznosić romańskie budowle powoli nadające kształt przyszłej siedzibie polskiej państwowości. Wybudowano również kościoły, które do dziś znajdują się na szlaku królewskim i przypominają o podwawelskim założeniu osadniczym, z którego wykształciła się struktura urbanistyczna średniowiecznego Krakowa. O tym, w jaki sposób się rozwijała, opowiemy podczas spaceru.

W czasie spaceru odwiedzimy wystawę „Kraków na wyciągniecie ręki” w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, obejrzymy pozostałości romańskiej architektury na wzgórzu wawelskim oraz przyjrzymy się kościołom św. Andrzeja, św. Wojciecha i bazylice Mariackiej.

Prowadzenie: Joanna Świtała – historyczka sztuki, licencjonowana przewodniczka po Krakowie, pilotka wycieczek krajowych i zagranicznych. Współpracuje z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Ważne informacje:

  • Dla dorosłych i młodzieży
  • Czas trwania: 2,5 godz.
  • Początek spaceru: wystawa „Kraków na wyciągnięcie ręki”, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
  • Wstęp: 15 zł od uczestnika. Zakup biletów w kasie muzealnej w dniu spaceru
  • Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: rezerwacja@mnk.pl, tel.12 43 35 744 w godz. 9:00–16:00). Możliwość rezerwacji od 20.03.2023
  • Uwaga! Podczas zwiedzania będziemy korzystać z systemu tour guide, można przynieść własne słuchawki z wtyczką minijack lub skorzystać ze słuchawek zapewnionych przez Muzeum

 

NIEDZIELA – 2 KWIETNIA 2023

Między Wschodem a Zachodem – oprowadzanie wokół tematyki związanej ze Świętami Wielkanocnymi

Wydarzenie realizowane w ramach programu towarzyszącego Festiwalowi „Misteria Paschalia”, organizowanemu przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Terminy:

godz. 10:15–11:45 – 1 grupa

godz. 14:00–15:30 – 2 grupa

Liturgia wielkanocna to jeden z najważniejszych tematów ikonograficznych w sztuce sakralnej Kościołów obrządku wschodniego i zachodniego. Oprowadzanie tematyczne obejmie dwie galerie Pałacu Biskupa Erazma Ciołka. Prezentowane w nich obiekty malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego staną się punktem wyjścia do opowieści o obrazowaniu Wielkanocy w sztuce. Zwrócimy uwagę na przeplatające się wątki, podobieństwa i różnice w sposobie obrazowania tego tematu w kręgu Kościołów wschodniego i zachodniego.

Prowadzenie: Anna Orzeł – absolwentka historii sztuki i edukatorka muzealna. W Muzeum Narodowym w Krakowie kieruje Działem Edukacji. Swoją przygodę z MNK rozpoczęła jako studentka w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przygotowując pracę magisterską na temat ikony. Później zajmowała się programami dla szkół i nauczycieli oraz współpracą z uczelniami wyższymi. Współtworzyła programy edukacyjne towarzyszące wielu wystawom czasowym. Lubi tworzyć alternatywne ścieżki zwiedzania. Najbardziej cieszy ją błysk w oku zwiedzającego, zaskoczonego nieoczekiwaną zmianą ról.

Ważne informacje:

  • Dla dorosłych i młodzieży
  • Czas trwania: 1,5 godz.
  • Miejsce: Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek” oraz Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, ul. Kanonicza 17
  • Wstęp bezpłatny
  • Liczba miejsc ograniczona – obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 433 57 44 w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie). Możliwość rezerwacji od: 22.02.23

    

 

 

Tropem Wielkanocnego Zajączka – warsztaty rodzinne

godz. 11:00–14:00

Wielkanocny zajączek radosnym, wiosennym susem wskakuje do Muzeum – a my razem z nim! W dziełach sztuki wspólnie poszukamy świątecznych tropów. Kto wie, może zaprowadzą nas do źródeł wielkanocnych tradycji? Zapraszamy do zabawy – wesołej i barwnej jak świąteczna pisanka!

Zapraszamy rodziny z dziećmi w wieku 5–10 lat

Ważne informacje:

  • Warsztaty rodzinne (rodziny z dziećmi w wieku 5–10 lat)
  • Warsztaty odbywają się w godz. 11:00–14:00. Do zajęć można dołączyć do godz. 13:00. Czas trwania to 1–2 godz., w zależności od preferencji i indywidualnych możliwości uczestników
  • Przygotowane przez animatorów zadania wymagają zaangażowania całej rodziny
  • Miejsce: Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek” oraz Galeria „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”
  • Cena: 20 zł od dziecka (dla jednego opiekuna wstęp bezpłatny)
  • Ograniczona liczba miejsc

Jak się zapisać:

  • Bilety: https://bilety.mnk.pl/
  • Możliwość zakupu biletów od 13.03.2023
  • Informacje: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK (e-mail: rezerwacja@mnk.pl, tel. 12 433 57 44 w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie)
  • W razie rezygnacji z udziału w działaniu edukacyjnym bilety zakupione przez internet nie podlegają zwrotowi
  • W razie nieobecności nie ma możliwości odrabiania zajęć w innym terminie
  • Regulamin rezerwacji w MNK
  • Na pytania dotyczące warsztatów odpowie koordynatorka cyklu Jagoda Gumińska-Oleksy (e-mail: jguminska@mnk.pl)

 

Prowadzenie/przygotowanie:

Weronika Moskwa – historyczka sztuki, studentka pedagogiki i edukatorka muzealna. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu, a także wychowaniem estetycznym i popularyzowaniem sztuki wśród młodszych i trochę starszych odbiorców. Gdy była mała, często robiła sobie kitkę nad czołem i twierdziła, że jest nosorożcem, chociaż miała na myśli jednorożca.

Martyna Majsterek – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Od lat swoją pasją i wiedzą dzieli się ze wszystkimi – z dziećmi i dorosłymi. Gdy była małą dziewczynką, bardzo chciała mieć własną żyrafę, najlepiej taką latającą.

 

Akordeonowy koncert wielkopostny

godz. 17.00

Wstęp wolny – nie obowiązuje rezerwacja

Miejsce: Sala Cnót, Galeria „Sztuka Dawnej Polski. XII–XVIII wiek”

 

W programie koncertu znajdą się utwory mistrzów muzyki klasycznej oraz XX-wieczne kompozycje na akordeon solo, które oddają czas zadumy i refleksji Wielkiego Postu. Wystąpią wykonawcy z Polski, Francji i Hiszpanii.

Wykonawcy:

Lucie Nigoul Bellonet (Francja) – akordeon

Dominik Maciąg – akordeon

Krzysztof Madyda – akordeon

Pablo Rodríguez Álamo (Hiszpania) – akordeon

Maciej Zagajski – akordeon

 

W  programie:

Johann Sebastian Bach – Partita c-moll BWV 827

Andrzej Krzanowski – Preludium

Edvard Grieg – Suita z czasów Holberga (I cz)

Domenico Scarlatti – wybór sonat

Aleksander Nagajew – Sonata na akordeon, cz. III

Izaak Albeniz – Cordoba

Andrzej Tuchowski – Te Lucis ante Terminum