{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Twórczość Kazimierza Alchimowicza

Pogrzeb Giedymina, 1888. Olej, płótno. Sygn. i dat. l.d.: K. Alchimowicz

Twórczość Kazimierza Alchimowicza

MNK Sukiennice

Rynek Główny 3, 31-042 Kraków
14.05.2017
niedziela
12:00
wstęp wolny
Zapraszamy na wykład pt. "Ku wskrzeszeniu dziejowej i obyczajowej przeszłości Polski i Litwy – twórczość Kazimierza Alchimowicza".
W 2017 roku przypada 154. rocznica wybuchu powstania styczniowego.
Pogrzeb Giedymina, 1888, Olej, płótno. Sygn. i dat. l.d.: K. AlchimowiczWalki powstańcze toczyły się na terenach Królestwa Polskiego i Litwy, brało w nich udział wielu późniejszych artystów, m.in. Maksymilian Gierymski, Ludomir Benedyktowicz, Adam Chmielowski oraz urodzony na Litwie Kazimierz Alchimowicz (Kazimieras Alchimavičius) (1840–1916), który za udział w walkach został skazany na zesłanie w Wierchutorii za Uralem (do ok. 1869 roku).

Wykształcony w Wilnie, Warszawie i Monachium, Alchimowicz mieszkał również przez pewien czas w Paryżu. Uprawiał malarstwo rodzajowe, historyczne, religijne i pejzażowe. W swojej twórczości chętnie podejmował tematy „ku wskrzeszeniu dziejowej i obyczajowej przeszłości Polski i Litwy”, co sprawia, że jego oeuvre należy do spuścizny kulturalnej dwóch narodów – polskiego i litewskiego. Muzeum Narodowe w Krakowie posiada w swoich zbiorach jeden z najbardziej znanych obrazów Alchimowicza – Pogrzeb Giedymina – prezentowany w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach.

Prowadzenie: dr Aleksandra Krypczyk