Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Transkontynentalna wymiana myśli

fot. Mirosław Żak, Pracownia Fotograficzna MNK

Transkontynentalna wymiana myśli

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
17.06.2015
środa
18:00
wstęp wolny
Dwa wielkie obszary cywilizacyjne - chiński i europejski - rozwijały się w relatywnej izolacji od siebie, wytwarzając niezależnie od siebie złożone struktury społeczne i polityczne, a także zaawansowane dzieła technologiczne i wyrafinowaną sztukę.

Izolacja ta nigdy nie była jednak pełna, a towary i (w mniejszym stopniu) idee wędrowały karawanami przez pustynie Azji Środkowej, a dżonkami przez burzliwy Ocean Indyjski. Na przykładzie kilku mniej niż papier i kompas znanych wynalazków i produktów chińskiego rzemiosła dr Zemanek przedyskutuje, jakie były skutki ich przyjęcia w Europie, a także przyczyn, dlaczego chińskie rzemiosło ceniono w Europie o wiele wyżej niż sztukę chińską.


WYKŁAD: Transkontynentalna wymiana myśli. Technika, nauka i sztuka między sinickim a europejskim obszarem kulturowym.

Prowadzenie: dr Bogdan Zemanek - adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ; w latach 2006-2010 dyrektor CJiKCh UJ "Instytut Konfucjusza w Krakowie". Absolwent UJ, studiował na Zjednoczonym Uniwersytecie Sichuańskim w Chengdu i Uniwersytecie Shandong w Jinan, ChRL oraz na Uniwersytecie Chenggong w Tainanie (Rep. Chińska), prowadził badania w Sichuanie i na Tajwanie. Prowadzi zajęcia z cywilizacji konfucjańskiej, kwestii etnicznych Dalekiego Wschodu oraz mniejszości Chin, oraz historii i kultury Tajwanu. Interesują go także kwestie chińsko-europejskiej wymiany międzykulturowej oraz kuchnia chińska (w teorii i praktyce).


Wykład odbędzie się w sali "U Samurajów"