Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
STYLOWE ŚWIĘTA

STYLOWE ŚWIĘTA

STYLOWE ŚWIĘTA

 11 i 12 grudnia (sobota i niedziela) 2021 bilet na wystawę w promocyjnej cenie 5 zł

Stylowe święta są akcją towarzyszą wystawie „Polskie style narodowe 1890–1918”, pierwszej w serii „4 × nowoczesność”.

Boże Narodzenie i Nowy Rok to czas, gdy chętnie sięgamy do tradycji, jak również snujemy wizje nowoczesnej przyszłości. Oddajemy się refleksji, doceniamy wzajemne relacje i dzielimy się z innymi tym, co mamy najlepszego. W ten weekend i my pragniemy podzielić się magią świąt. Zapraszamy wszystkich, bez względu na to, czy w Krakowie czują się gospodarzami, domownikami, czy gośćmi.

 

W ramach wydarzenia zapraszamy na:

 • warsztaty dla rodzin z dziećmi z cyklu „Konik Muzealny”
 • warsztaty pieśni podhalańskich i huculskich pod okiem artystek-śpiewaczek
 • oprowadzanie kuratorskie
 • wykład dotyczący zwyczajów świątecznych
 • koncerty
 • akcję partycypacyjną dotyczącą zwyczajów świątecznych kultywowanych przez zwiedzających

Podczas weekendu obowiązuje bilet wstępu na wystawę w promocyjnej cenie 5 zł

W przypadku warsztatów opłata za udział umożliwia zwiedzenie wystawy bez konieczności kupowania dodatkowego biletu wstępu.

 

Na wydarzenia obowiązuje rezerwacja w Centrum Informacji i Rezerwacji MNK:
rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie).

 

PROGRAM:

 11 i 12 grudnia (sobota i niedziela) 2021

 

 • W godzinach otwarcia Muzeum – dla wszystkich gości Muzeum (hol)

Bańka czy bombka? Akcja partycypacyjna dla publiczności

W ramach weekendu zaprosimy zwiedzających do udziału w wyjątkowym „badaniu publiczności” – akcji partycypacyjnej, w której można będzie podzielić się zwyczajami i obrzędami świątecznymi. Sprawdzimy, czy Kraków jest wyjątkowo tradycyjny, czy może jednak wielokulturowy, łączący wiele zwyczajów i tradycji. Dowiemy się, czy goście Muzeum na choinkach wieszają bańki, czy bombki; czy Wigilię obchodzą w grudniu, czy w styczniu; czy czekają bardziej na kutię, kluski z makiem, czy na pierniczki. Wyniki „badań” udostępnimy.

 

11 grudnia (sobota) 2021

 • 10:00–14:00 – warsztaty dla rodzin z dziećmi (wystawa)

Konik Muzealny
W dobrym stylu, bo po swojemu 

Styl to coś wyjątkowego. Można go wymyślić, znaleźć, pożyczyć, zmienić lub... odrzucić. Lecz czy da się zaprojektować styl dla całego narodu? Gdzie szukać pomysłu – w losach historycznych bohaterów, w góralskiej wiosce, a może na łące?

Podczas warsztatów wspólnie wyruszymy na poszukiwania dobrych i stylowych pomysłów.

Czeka nas droga długości pasa kontuszowego, pachnąca drewnem zakopiańskich mebli, ciepła i bezpieczna niczym huculski piec i kolorowa jak krakowski kilim. A przy tym słodka jak papierek po czekoladzie.

Przygotowana przez animatorów ścieżka wymaga zaangażowania całej rodziny

 • Zapraszamy rodziny z dziećmi.
 • Cena: 15 zł od dziecka (dla opiekuna wstęp bezpłatny). 
 • Bilety: https://bilety.mnk.pl/

Ograniczona liczba miejsc w grupie. Informacje można uzyskać: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie). Rezerwacji można dokonać do 10 grudnia do godziny 15:00.

(uwaga: 12:00–12:30 trwa przerwa techniczna. Do zajęć można dołączyć odpowiednio przed lub zaraz po przerwie. Czas trwania to 1–2 godz.).

 

Prowadzenie:

Weronika Moskwa historyczka sztuki, studentka pedagogiki i edukatorka muzealna. Pasjonuje się sztuką XIX wieku w każdym wydaniu, a także wychowaniem estetycznym i popularyzowaniem sztuki wśród młodszych i trochę starszych odbiorców.

Gdy była mała, często robiła sobie kitkę nad czołem i twierdziła, że jest nosorożcem, chociaż miała na myśli jednorożca.

 

Martyna Majsterek – absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, przewodniczka po Krakowie. Entuzjastka sztuki pod każdą postacią. Od lat swoją pasją i wiedzą dzieli się ze wszystkimi – z dziećmi i dorosłymi. 

Gdy była małą dziewczynką, bardzo chciała mieć własną żyrafę, najlepiej taką latającą.

 • 13:00–15:00 – warsztaty dla dorosłych (sala edukacyjna i sala AV)

Śpiewające warsztaty tradycyjnych pieśni świątecznych

Śpiew tradycyjny potrafi dziś fascynować tak samo, jak ponad sto lat temu. W nawiązaniu do stylu zakopiańskiego i huculszczyzny, prezentowanych na wystawie „Polskie style narodowe 1890–1918” w serii „4 × nowoczesność,” zapraszamy na warsztaty śpiewu tradycyjnych pieśni świątecznych podhalańskich i huculskich, prowadzone przez profesjonalne śpiewaczki i nauczycielki śpiewu tradycyjnego.

Zajęcia odbywają się w 2 grupach, o godzinie 13:00 (grupa I: pieśni podhalańskie, grupa II: pieśni huculskie) i o 14:00 (grupa I: pieśni huculskie, grupa II: pieśni podhalańskie).

Warsztaty kierowane są do każdego, kto odkrył lub chce odkryć w sobie muzyczny karpacki zew. Po części warsztatowej na uczestników czeka niespodzianka w przestrzeni wystawy.

 

 • Zapraszamy dorosłych uczestników.
 • Cena warsztatów to 15 zł, dostępne w sprzedaży internetowej (istnieje możliwość zakupu biletów w dniu warsztatów, po wcześniejszej konsultacji z koordynatorkami akcji).
 • Bilety: https://bilety.mnk.pl/
 • Liczba miejsc ograniczona. Wymagana wcześniejsza rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie). Rezerwacji można dokonać do 10 grudnia do godziny 15:00.

 

Prowadzenie:

Sofia Herian – rekonstruktorka i wykonawczyni tradycyjnych pieśni ukraińskich, badaczka ukraińskiego folkloru muzycznego, nauczycielka śpiewu tradycyjnego, założycielka i liderka licznych grup wokalnych w Ukrainie i Polsce. Pedagożka prowadząca warsztaty pieśni ukraińskich w ramach największych imprez związanych z muzyką tradycyjną w Polsce. Zawodowy muzyk, multiinstrumentalistka, animatorka kultury pracująca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

 

Dorota Majerczyk – doktor nauk humanistycznych, etnomuzykolożka, etnografka, regionalistka. Założycielka i instruktorka zespołu regionalnego im. Jana Janoty w Rabce-Zdroju. Kierownik artystyczny w dziecięcym zespole im. Antoniny Zachary Wnękowej „Robcusie” (1997–2004), założycielka stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej oraz dziecięcego zespołu folklorystycznego „Majeranki” w Rabce-Zdroju. Konferansjerka na festiwalach folklorystycznych oraz członek jury na przeglądach folklorystycznych.

 

12 grudnia (niedziela) 2021

 • 11:00 – wykład (sala AV)

Boże Narodzenie. Najpiękniejsze krakowskie zwyczaje świąteczne

Prowadzenie: Izabela Okręglicka – adiunkt w Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa w Muzeum Krakowa. Absolwentka etnologii, studium muzealniczego na Uniwersytecie Jagiellońskim i studiów w zakresie public relations. W Muzeum Krakowa kieruje m.in. projektem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczącym zachowania i promocji szopkarstwa krakowskiego. Pracowała jako kustosz w Muzeum – Nadwiślańskim Parku Etnograficznym w Wygiełzowie, gdzie przygotowywała wystawy, koordynowała przeglądy zespołów folklorystycznych oraz prowadziła badania terenowe. Jest autorką artykułów w publikacjach dotyczących etnografii Małopolski i członkiem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.

 • Wstęp wolny.
 • Zapraszamy dorosłych i młodzież.

 

 • 13:00 (pierwsza grupa) i 14:15 (druga grupa) – oprowadzanie kuratorskie (wystawa)

Style narodowe w polskiej modzie i tkaninie artystycznej

Prowadzenie:

Joanna Regina Kowalska – kurator kolekcji tkanin i ubiorów, kustosz w Dziale Rzemiosła Artystycznego, Kultury Materialnej i Militariów Muzeum Narodowego w Krakowie.

 • Zapraszamy dorosłych uczestników.
 • Wstęp w cenie biletu na wystawę.
 • Liczba miejsc ograniczona. Wymagana wcześniejsza rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel. 12 43 35 744 (czynne w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie). Rezerwacji można dokonać do 10 grudnia do godziny 15:00.

 

 • 14:00 – hol Gmachu Głównego

Muzyczne obrazy – koncert w wykonaniu Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki

W programie: 1. Antonio Vivaldi – Largo z Koncertu nr 4 f-moll „Zima” RV 297
2. Jan Sebastian Bach – Wariacje Goldbergowskie (wybór)
3. Wolfgang Amadeusz Mozart – Allegro z Sonaty G dur KV 301
4. Fryderyk Chopin – Nokturn op. 9 nr 2
5. Maurice Ravel – Pawana dla zmarłej infantki
6. Jules Massenet – Medytacja z opery „Thais

 

 • 18:15 – hol Gmachu Głównego

Dawne dzieła w nowych barwach – koncert w wykonaniu Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki

W programie:
1. Adam Jarzębski – Chromatica
2. Jerzy Fryderyk Haendel – Sonata D-dur HWV 371
3. Jan Sebastian Bach – Wariacje Goldbergowskie (wybór)
4. Wolfgang Amadeusz Mozart – Sonata G-dur KV 301
5. Fryderyk Chopin – Nokturn op. 9 nr 2
6. Ignacy Jan Paderewski – Melodia op. 16 nr 2
7. Béla Bartók – Tańce rumuńskie

 

Wykonanie:

Duo Karolina Mikołajczyk & Iwo Jedynecki to jeden z najciekawszych i najbardziej innowacyjnych zespołów kameralnych młodego pokolenia, łamiący wszelkie stereotypy odnośnie do instrumentarium i wymykający się utartym schematom repertuarowym. Laureaci I nagród i Grand Prix na międzynarodowych konkursach muzycznych we Francji, Chorwacji, Austrii, Włoszech oraz Polsce, zyskujący uznanie artystów takich jak Krzysztof Penderecki czy Maksim Wiengierow.

Wykonania duetu określane są jako perfekcyjne i dojrzałe, ale też błyskotliwe i pełne młodzieńczej witalności, a światowej sławy skrzypek Maksim Wiengierow opisał ich jako „duet tak zgrany, że brzmi jak jeden instrument”.

Informacje dodatkowe:

 

Koncert pierwszy:

 • Wstęp na koncert jest bezpłatny.
 • Koncert w otwartej formule jako przerywnik między zwiedzaniem kolejnych wystaw w Gmachu Głównym.

 

Koncert drugi:

 • Wstęp na koncert jest bezpłatny.

 

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest uprzednia rezerwacja: rezerwacja@mnk.pl lub tel.: 12 433 57 44.

Pomysł i koordynacja:

Jagoda Gumińska-Oleksy i Joanna Kołek / Dział Edukacji

Edyta Biernat i Agata Hyży / Dział Obsługi Klienta

Robert Wójcik / Sekcja Promocji

PROGRAM DO POBRANIA

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję