Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Sto lat polskiej sztuki na Google Arts & Culture

Sto lat polskiej sztuki na Google Arts & Culture

30.10.2018
wtorek
Muzeum Narodowe w Krakowie, najstarsza i największa polska galeria sztuki, dołączyła właśnie do partnerów globalnej platformy Google Arts & Culture, a jej dzieła, jako pierwsze w Polsce, zostały sfotografowane w wysokiej rozdzielczości przez specjalistyczny sprzęt Art Camera. Ponad 70 prac z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie stanowi trzon nowej wystawy Google, dedykowanej stuleciu polskiej sztuki.
Nowosielski, Wyspiański, Boznańska, Malczewski - to tylko część wielkich twórców, których prace prezentowane są na wystawie Stulecie polskiej sztuki uruchomionej dziś na Google Arts&Culture. Można tu zgłębić tajniki sztuki wybitnego reżysera teatralnego Tadeusza Kantora, zobaczyć na jednej scenie Krzysztofa Pendereckiego z Aphex Twinem i Jonnym Greenwoodem i dowiedzieć się, co na temat współczesnej sztuki myśli artysta, projektant i wydawca książek Honza Zamojski. Prace pochodzą z kolekcji 28 polskich instytucji kultury, które udostępniły swoje zbiory na platformie. Znaczną część nowej wystawy stanowią natomiast dzieła, które na co dzień można oglądać w Muzeum Narodowym w Krakowie. Aby trafić do sieci zostały sfotografowane przy pomocy specjalistycznego sprzętu Google Art Camera.

Art Camera - obrazy pod lupą
Obraz w gigapikselowej rozdzielczości składa się z ponad miliarda pikseli i może pokazać szczegóły niewidoczne dotąd gołym okiem. Właśnie po to Google stworzyło Art Camera, zrobotyzowany aparat fotograficzny wykonany w celu uzyskania zdjęć o najwyższej możliwej rozdzielczości. Dzięki niemu, sfotografowano muzealne dzieła, w tym "Dziewczynkę z chryzantemami" - jeden z najdoskonalszych obrazów Olgi Boznańskiej, będących w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Obok Boznańskiej, z ultrawysoką dokładnością, można podziwiać teraz ponad 70 dzieł, w tym prace Jacka Malczewskiego ("Wigilia na Syberii"), Aleksandra Gierymskiego ("Dziewczyna z Bronowic") czy schematyczne figury utrzymane w konwencji komiksu pędzla Marcina Maciejowskiego ("Sytuacja się zmieniła").

Krakowskie Muzeum Narodowe otwiera się na internautów
To nie jedyne dzieła, które udostępnia w sieci Muzeum Narodowe w Krakowie. Dzięki partnerstwu z platformą Google Arts&Culture internauci na całym świecie mogą jako jedni z pierwszych obejrzeć nowootwartą wystawę "Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego".


Dodatkowo Muzeum zaprasza do zobaczenia prac poświęconych Stanisławowi Wyspiańskiemu - wśród udostępnionych ekspozycji są między innymi pastele malarza, które przybliżają jego życie, rodzinę oraz miejsca w których żył, jak również kolekcja poświęcona temu, jak Kraków i Paryż wpłynęły na jego twórczość. Po raz pierwszy miłośnicy sztuki mogą też między innymi spojrzeć głęboko w oczy Wyspiańskiego i przyjrzeć się każdej kresce jego słynnego autoportretu z 1903 roku.

By podziwiać wspaniałe zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, można wybrać się na spacer - również wirtualny. A to za sprawą wizyty specjalnego wózka Trolley, który kilka tygodni temu zawitał do Krakowa i sfotografował zbiory aż w 5 oddziałach Muzeum (Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Dom Jana Matejki oraz Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma").

To jednak nie koniec atrakcji jakie czekają miłośników sztuki na Google Arts&Culture. W ramach dzisiejszej aktualizacji na platformie pojawiły się też fotografie wysokiej rozdzielczości słynnej "Damy z Gronostajem" Leonarda Da Vinci - obraz na żywo można podziwiać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Teatr Wielki - Opera Narodowa przygotował z kolei nową wystawę "Paddymania. Ignacy Paderewski - dyplomata i celebryta".
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję