Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Stanisław Osostowicz

fot. Jacek Świderski - Pracownia Fotograficzna MNK

Stanisław Osostowicz

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
12.10.2014
niedziela
11:00
wstęp wolny
Zapraszamy na spotkanie w Galerii Sztuki Polskiej XX wieku z kustoszem MNK Anną Budzałek, która opowie o osobowościach z Grupy Krakowskiej. Na przykładzie "Epopei chłopskiej" omawiać będziemy twórczość Stanisława Osostowicza.

Stanisław Osostowicz (1906 – 1939)
Epopeja chłopska (1932)
farba olejna, płótno, 239,5 x 269,5 cm
własność Muzeum Niepodległości w Warszawie

Stanisław Osostowicz zginął tragicznie w wieku 33 lat. Został zabity przez bombę lotniczą w czasie oblężenia Warszawy na początku wojny. Ocalało niewiele z jego dorobku artystycznego, głównie wczesne prace olejne i graficzne oraz akwarele, kolaże i rysunki kredką woskową z ostatnich lat życia artysty. Podczas wojny część jego obrazów zaginęła, ukryta przez artystę w nieznanym miejscu.

Epopeja chłopska poprzedzona została kilkoma studiami rysunkowymi, grafikami i akwarelami. Osostowicz wykonał ją jako pracę dyplomową. Ten wielki obraz o wymiarach 2,5 x 3 m znany jest pod tytułem Walka czerwonych z białymi i w wyniku mających nastąpić później wydarzeń stał się legendarny. Praca powstała w czasie strajków i walk chłopskich, przedstawia ludzi, bydło, wozy i czerwone, jakby płonące domy. "Obraz ten, który pod względem formalnym był kompromisem, treściowo jednak został uznany za zbyt radykalny (idea walki wrogich obozów). Profesorowie oglądający wystawę studentów dosłownie zaniemówili na widok Epopei i natychmiast wydali decyzje o usunięciu z wystawy tego oraz kilku innych obrazów Osostowicza(…)".

Prowadzenie: Anna Budzałek

ZOBACZ POZOSTAŁE SPOTKANIA Z KUSTOSZEM


Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję