Spotkania z grafiką artystyczną
Na proces tworzenia obrazu graficznego składa się m.in. wybór i przygotowanie materiałów, komponowanie i kształtowanie matrycy, następnie przygotowywanie do druku, będącego efektem końcowym pracy. Na każdym etapie grafik ma możliwość zmiany decyzji i manualnej transformacji obrazu.
Efektem pracy manualnej powinna być edycja jednakowych odbitek, jednak podczas proponowanych przez nas spotkań, wykorzystane zostaną także stosowane często współcześnie zabawy i eksperymenty twórcze. Dzięki samodzielnie wykonanym, pod okiem instruktorów, unikalnym odbitkom uczestnicy będą mieli możliwość zgłębić podstawy warsztatu artystycznego grafika.
Spotkania odbywają się we wtorki w godz. 17.30 – 20.00 w Kamienicy Szołayskich.
- 6.10.2015
Pieczątki i druk wypukły – wprowadzenie w pojęcie matrycy graficznej, tworzenia edycji - 13.10.2015
Ex libris – tworzenie własnego projektu, znaczenie symbolu w grafice, synteza obrazu - 20.10.2015
Tekturoryt – budowanie kompozycji z modułów, skalowanie obrazu; działania manualne a format wydruku; cechy druku wklęsłego - 10.11.2015
Wprowadzenie do litografii – czułość kamienia, podstawy druku płaskiego - 17.11.2015
Mokulito – litografia japońska, druk płaski barwny - 24.11.2015
Barwne druki komercyjne. Praca na warstwach, podział obrazu bazowego. Warsztaty podsumowujące połączone z przeglądem prac.
Prowadzący:
Anna Dyga - absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom w Pracowni Intermediów i Technik Cyfrowych pod kier. dr hab. D. Gajewskiego oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii prof. J. Zaborskiego. Zajmuje się grafiką, malarstwem, działaniami intermedialnymi, teorią sztuki oraz edukacją artystyczną. W latach 2010-13 asystent w Katedrze Grafiki Artystycznej i Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, od 2008 r. pracownik dydaktyczny - instruktor autorskich warsztatów artystycznych - Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki w Krakowie. Uczestniczka wystaw indywidualnych i zbiorowych m.in. Autorenexemplare (Norymberga), Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej - Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, Oblicza Wolności. Grafika polska XX i XXI wieku -Międzynarodowe Centrum Sztuk Graficznych w Krakowie. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą..
Justyna Mazur - litografka, w roku 2011 ukończyła Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego, kierunek Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuk Plastycznych- dyplom w pracowni prof. Jacka Zaborskiego. Od 2011 roku współtworzy Duet artystyczny z Justyną Sławik. Zawodowo zajmuje się edukacją artystyczną dzieci w Śródmiejskim Ośrodku Kultury i Muzeum Etnograficznym, oraz edukacją artystyczną dorosłych na Wydziale Sztuki UP w Krakowie. Rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Dzieci w Krakowie, jako koordynatorka programu Tematy dla dzieci w wieku:10-11 lat
Koszt warsztatów: 200 zł
Rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji Muzeum Narodowego w Krakowie, od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00–15.00 pod numerem telefonu +48 12 433 54 44 lub pod adresem: rezerwacja@mnk.pl.