Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Roztańczona muzyka dawna

Roztańczona muzyka dawna

MNK Sukiennice

Rynek Główny 3, 31-042 Kraków
19.12.2020
sobota
18:00
Fundacja PIANOFORTE
zaprasza na kolejne spotkanie muzyczne.
W ramach projektu
Roztańczona muzyka dawna
Zespół Muzyki Dawnej FLORIPARI
oraz Balet Dworski Sotto le Stelle
wystąpią z programie „SIGISMUNDUS 500”.

KONCERT TRANSMITOWANY BĘDZIE ON-LINE przez stronę internetową Fundacji  

W DNIU 19 GRUDNIA 2020 ROKU (SOBOTA) O GODZ. 18.00 Z WNĘTRZ GALERII SZTUKI POLSKIEJ XIX WIEKU W SUKIENNICACH, ODDZIAŁU MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE.

 

Program koncertu stworzony został z okazji obchodzonej w tym roku 500 rocznicy urodzin Zygmunta Augusta (1520). Wydarzenie to jest muzyczną opowieścią o życiu i dokonaniach polskiego króla i wielkiego księcia litewskiego, którego panowanie zapisało się złotymi zgłoskami w historii Polski. Wojny i polityka, szeroki mecenat artystyczny, dworskie uroczystości i zabawy oraz słynna historia miłosna Zygmunta i Barbary Radziwiłłówny i związane z nią, owiane tajemnicą perły królowej – wszystko to tworzy kanwę koncertu będącego mariażem muzyki, tańca i słowa.

Koncert składa się z trzech odsłon:

     1. Sprawy świata
     2. Miłość
     3. Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam

Repertuar:

Mistrzowie polskiego renesansu i kompozytorzy zagraniczni, których muzykę wykonywano na dworze Jagiellonów w okresie panowania Zygmunta Augusta (wybór m.in. na podstawie inwentarza dzieł muzycznych w bibliotece Jerzego Jasińczyca, magistra wawelskiej kapeli śpiewaczej) – wśród nich Wacław z Szamotuł, Valentinus Bakfark, Mikołaj Gomółka, Adrian Willaert, utwory z Krakowskiej Tabulatury Lutniowej, tańce z Tabulatury Jana z Lublina oraz kompozycje anonimowe, m.in. Pienie o electii krala polskiego Sigmunta wtorego Augusta pirwego, Pieśń o weselu najjaśniejszego króla Zygmunta II Augusta, Napis nad grobem zacnej Królowej Barbary Radziwiłłówny.

Wystąpią:

Joanna Trafas - sopran

Maria Klich - sopran, lira korbowa

Justyna Grabowska- wirginał

Adam Nowakowski - lutnia

Mateusz Kowalski - viola da gamba

Bartosz Sałdan - instrumenty perkusyjne

Aleksander Tomczyk - renesansowe instrumenty dęte i perkusyjne

Tancerze:

Magdalena Warszawska

Julia Borstyn

Piotr Krajewski

Kierownictwo muzyczne: Aleksander Tomczyk

Choreografia: Katarzyna Borstyn

 

PROJEKT REALIZOWANY JEST PRZY WSPARCIU FINANSOWYM

WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

PROJEKT REALIZOWANY JEST PRZY WSPARCIU FINANSOWYM WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję