Roztańczona muzyka dawna
KONCERT TRANSMITOWANY BĘDZIE ON-LINE przez stronę internetową Fundacji
W DNIU 19 GRUDNIA 2020 ROKU (SOBOTA) O GODZ. 18.00 Z WNĘTRZ GALERII SZTUKI POLSKIEJ XIX WIEKU W SUKIENNICACH, ODDZIAŁU MUZEUM NARODOWEGO W KRAKOWIE.
Program koncertu stworzony został z okazji obchodzonej w tym roku 500 rocznicy urodzin Zygmunta Augusta (1520). Wydarzenie to jest muzyczną opowieścią o życiu i dokonaniach polskiego króla i wielkiego księcia litewskiego, którego panowanie zapisało się złotymi zgłoskami w historii Polski. Wojny i polityka, szeroki mecenat artystyczny, dworskie uroczystości i zabawy oraz słynna historia miłosna Zygmunta i Barbary Radziwiłłówny i związane z nią, owiane tajemnicą perły królowej – wszystko to tworzy kanwę koncertu będącego mariażem muzyki, tańca i słowa.
Koncert składa się z trzech odsłon:
- Sprawy świata
- Miłość
- Jeśli Bóg z nami, któż przeciwko nam
Repertuar:
Mistrzowie polskiego renesansu i kompozytorzy zagraniczni, których muzykę wykonywano na dworze Jagiellonów w okresie panowania Zygmunta Augusta (wybór m.in. na podstawie inwentarza dzieł muzycznych w bibliotece Jerzego Jasińczyca, magistra wawelskiej kapeli śpiewaczej) – wśród nich Wacław z Szamotuł, Valentinus Bakfark, Mikołaj Gomółka, Adrian Willaert, utwory z Krakowskiej Tabulatury Lutniowej, tańce z Tabulatury Jana z Lublina oraz kompozycje anonimowe, m.in. Pienie o electii krala polskiego Sigmunta wtorego Augusta pirwego, Pieśń o weselu najjaśniejszego króla Zygmunta II Augusta, Napis nad grobem zacnej Królowej Barbary Radziwiłłówny.
Wystąpią:
Joanna Trafas - sopran
Maria Klich - sopran, lira korbowa
Justyna Grabowska- wirginał
Adam Nowakowski - lutnia
Mateusz Kowalski - viola da gamba
Bartosz Sałdan - instrumenty perkusyjne
Aleksander Tomczyk - renesansowe instrumenty dęte i perkusyjne
Tancerze:
Magdalena Warszawska
Julia Borstyn
Piotr Krajewski
Kierownictwo muzyczne: Aleksander Tomczyk
Choreografia: Katarzyna Borstyn
PROJEKT REALIZOWANY JEST PRZY WSPARCIU FINANSOWYM
WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO