Obiekt dostępny dla niepełnosprawnych ruchowo Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo eye facebook facebookflickr flickr googleplus googleplusinstagram instagram pinterest pinterest searchsearchtwitter twitterwifi Zakaz fotografowania youtube youtube wheelchair Listgridheart kir Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Alert Calendar Calendar Calendar Logo
Rozmowy o Japonii: Zatrzymany czas Przepływającego Świata ukiyo
Cykl: Rozmowy o... - spotkania

Rozmowy o Japonii: Zatrzymany czas Przepływającego Świata ukiyo

fot. Bartosz Cygan - Pracownia Fotograficzna MNK

Cykl: Rozmowy o... - spotkania
Rozmowy o Japonii: Zatrzymany czas Przepływającego Świata ukiyo

Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
13.04.2017
czwartek
10:15
bilety
Na spotkaniu, które towarzyszyć będzie wystawie "ONNA – piękno, siła, ekstaza", skupimy się na tych wartościach, które pomimo poddaniu się nurtowi Przepływającego Świata (jap. ukiyo) nie przeminęły, nie przepłynęły „jak tykwa unoszona prądem rzeki”.
Zapraszając do przestrzeni japońskiego drzeworytu okresu Edo (1603–1868), opowiemy o ówczesnej filozofii, której cechą charakterystyczną było pogodzenie się z upływaniem czasu, poddanie się ulotności chwili i czerpanie radości z doczesnych rozrywek.

Porozmawiamy o wartościach, które okazały się trwalsze niż moment opadania płatków kwiatów, a także o tym, jak drzeworyt – druk delikatny, na nietrwałym papierowym podłożu – stał się medium dokumentującym życie całej epoki, by dziś stanowić źródło estetycznych wzruszeń i doświadczeń kulturowych.

Prowadzenie: Beata Romanowicz - kustosz Działu Sztuki Dalekiego Wschodu w Muzeum Narodowym w Krakowie. Stypendystka Rządu Japońskiego, Fundacji Japońskiej, Rządu Chińskiej Republiki Ludowej. Kuratorka wystaw poświęconych sztuce japońskiej i chińskiej podkreślająca rolę kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie w promowaniu sztuki Dalekiego Wschodu. Wykładowca uniwersytecki, uczestniczka wielu konferencji w kraju i za granicą, również w Japonii. Autorka licznych publikacji – artykułów naukowych i popularyzatorskich oraz katalogów wystaw. Kuratorka wystawy i autorka katalogu "ONNA – piękno, siła, ekstaza".


Zobacz kolejne spotkania z cyklu

Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję