Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Rozmowa z Agatą Małodobry o rzeźbiarskiej architekturze Aliny Ślesińskiej

Rozmowa z Agatą Małodobry o rzeźbiarskiej architekturze Aliny Ślesińskiej

MNK Gmach Główny

al. 3 Maja 1, 30-062 Kraków
18.01.2024
czwartek
W ramach cyklu spotkań "Fantastyczne, fantomowe, fatalne" towarzyszącego wystawie "Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL"
Fotografia Janusza Bułhaka “Muranów przed otynkowaniem”, elegancki serwis do kawy “Epos” Eryki Trzewik-Drost, zamaszysta rzeźba Aliny Ślesińskiej “Cyrk”...
Przed nami rozmaite obiekty z czasów PRL-u. Fantastyczne, fantomowe, a czasami - z różnych powodów - fatalne. Jakie opowieści się za nimi kryją? Do czego nas zaprowadzą, kiedy podążymy swobodnie za ich historiami?

Ponieważ to, co najciekawsze, najmniej oczywiste i najbardziej zaskakujące odsłania się najczęściej w rozmowie, to właśnie do niej zaprosimy cztery specjalistki z różnych dziedzin. Opowiedzą o wystroju wnętrz, architekturze, rzeźbie, ceramice, i… tym wszystkim, co kryje się pomiędzy. Zapraszamy i Państwa - wspólnie zajrzymy do fabrycznych wzorcowni i hoteli robotniczych, poświęcimy uwagę i wielkiej płycie, i małym figurkom, zachwycimy się wizjonerskimi projektami budynków, a nawet zastanowimy nad uniwersalną potrzebą piękna.

Rozmowy z zaproszonymi poprowadzi…
Anna Budzałek - historyczka sztuki, kuratorka sztuki nowoczesnej, muzealniczka. Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i studiów kuratorskich na Uniwersytecie Jagiellońskim, Kustoszka w Dziale Sztuki Współczesnej. Na co dzień zajmuje się polską sztuką po 1945 r. ze szczególnym uwzględnieniem twórczości kobiet w polskim życiu artystycznym oraz działalności I i II Grupy Krakowskiej. Autorka wielu wystaw o polskiej sztuce powojennej. Jedna z kuratorek Galerii Sztuki Polskiej XX i XXI w.


18.01.2024 (czwartek)
godz. 17:00-18:00

Rozmowa z Agatą Małodobry o rzeźbiarskiej architekturze Aliny Ślesińskiej…

a także o projektach budynków zbyt wizjonerskich, by mogły zostać zrealizowane oraz o tym, dlaczego samą Ślesińską można nazwać artystką „fantomową”. Przy okazji zastanowimy się nad charakterystycznymi cechami rzeźby polskiej połowy lat 60. XX wieku.

Agata Małodobry - kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie, kuratorka wystaw, badaczka rzeźby nowoczesnej. Interesuje ją rzeźba polska XX i XXI wieku w szerszym kontekście kulturowym: zwłaszcza te źródła inspiracji i zmian, które przekraczają granice rzeźbiarskiego medium.

Gdzie? Sala Samurajów w MNK Gmach Główny (parter) - wstęp wolny.

Po spotkaniu zapraszamy na kameralne oprowadzanie po wystawie “Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL” w godz. 18:00-19:00, które poprowadzi Agata Małodobry. Podczas zwiedzania skupimy się na prezentowanych na ekspozycji rzeźbach.
Udział w oprowadzaniu w cenie biletu na wystawę. Bilet można zakupić w kasie tuż przed rozpoczęciem wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona.


Cykl towarzyszy wystawie "Nowoczesność reglamentowana. Modernizm w PRL".
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję