Potęga imperium
Mehmed II, Sulejman Wspaniały, Karol V, Ferdynand I - historię tych potężnych władców poznamy podczas oprowadzania tematycznego po wystawie "Ottomania".
Potęgę imperium budowali jego wielcy władcy. Sułtan Mehmed II zdobył Konstantynopol i uczynił to miasto stolicą swego królestwa. Za czasów panowania jednego z jego następców, Sulejmana Wspaniałego Imperium Osmańskiego osiągnęło szczyt swojej potęgi. Potężny władca zreformował Państwo oraz wpłynął znacząco na rozwój jego kultury. Choć wydawał się nie do pokonania, na jego drodze stanął groźny przeciwnik, król hiszpański Karol V Habsburg pokonując Turków w bitwie pod Tunisem. Jego brat i następca, Ferdynand I kontynuując walkę z potężnym imperium pod panowaniem Sułtana, zmusił jego poddanych do odstąpienia od oblężenia Wiednia.
Historię potężnych władców ówczesnej Europy oraz ich dążenia geopolityczne poznamy podczas spotkania na wystawie "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu".
Prowadzenie: Joanna ŚwitałaHistorię potężnych władców ówczesnej Europy oraz ich dążenia geopolityczne poznamy podczas spotkania na wystawie "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu".
Oprowadzanie odbędzie się o godz. 12.00 oraz o 14.00.
Wstęp w ramach biletu wstępu na wystawę.