Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Polonez z Matejką

Polonez z Matejką

11.11.2023
sobota
15:00 - 16:00
Muzyka i taniec to najlepsze formy świętowania. Czym więc świętować rocznicę odzyskania niepodległości, jak nie najstarszym tańcem narodowym – polonezem
Zapraszamy do udziału we wspólnym barwnym i radosnym korowodzie (ubranym między innymi w stroje XIX wieczne, ludowe krakowskie, kontusze) w rytmie poloneza. To jedyna okazja, by tanecznym krokiem przejść przez wystawę „Matejko. Malarz i historia”. Kto wie, może dołączy do nas Stańczyk, Wernyhora chwyci za lirę, a Piotr Skarga pozwoli sobie na uśmiech? Przecież wszyscy bohaterowie Matejki czekali na ten właśnie moment, a on sam bardzo kochał muzykę.

Tancerze Baletu Cracovia Danza zaprezentują również dwa polskie tańce (Mazurka i taniec Wesoły). Będzie to również okazja do opowieści o strojach polskich, a szczególnie o pasie kontuszowym i sposobach jego wiązania.

Polonez to taniec, który łączy pokolenia i wciąż do niego należy uroczyste rozpoczęcie każdej studniówki. Dlatego zapraszamy wszystkich – dorosłych, dzieci i młodzież (zwłaszcza maturzystów!). Pod kierunkiem profesjonalistów będzie okazja, by nauczyć się podstawowych kroków.

Wydarzenie "Polonez z Matejką" w Muzeum Narodowym to istotna część promocji wpisu poloneza na Reprezentatywną listę światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

UWAGA:  Mile widziane (ale absolutnie nie obowiązkowe) sukienki lub spódnice u pań oraz wąsy (prawdziwe lub sztuczne) u panów.

Udział bezpłatny.
 
Prowadzenie:
Romana Agnel, Balet Dworski CRACOVIA DANZA, Zespół Pieśni i Tańca Małe Słowianki
Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję