Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Weekend Wolnych Duchów

Weekend Wolnych Duchów

11-12.11.2023
sobota-niedziela
Listopad to osobliwy miesiąc.  Z jednej strony to wielkie święto wolności, które obchodzimy 11 listopada, z drugiej wspomnienie tych, którzy odeszli. To czas duchów, starosłowiańskich Dziadów, nieco mrocznych dziwów rodem z poezji romantycznej i niepokojących proroctw Wernyhory.
W ten weekend postaramy się połączyć obie listopadowe okazje. Wraz z bohaterami obrazów Jana Matejki (i nie tylko z nimi) będziemy świętować wolność i niepodległość. Poszukamy ich w sobie, ale również ruszymy do wspólnego radosnego tańca (i to wcale nie chocholego!). 

Uwaga, oferta specjalna dla tych, którzy nie boją się duchów! Przez cały weekend wstęp na wystawę "Matejko. Malarz i historia" za 5 zł.SOBOTA 11 listopada

10:15-13:00
Księżyc, przepowiednie i radosne świętowanie
Warsztaty rodzinne

Skąd się wzięły nietoperze na wystawie w muzeum? Kto potrafi przewidzieć przyszłość? Czy można namalować kraj, który jest niewidzialny? Dlaczego muchy widzą więcej? I czemu wolność jest nam tak potrzebna?
Zapraszamy na wystawę dzieł Jana Matejki, gdzie wspólnie poszukamy odpowiedzi na różne bardziej i mniej trudne pytania. Odwiedzając specjalnie na tę okazję przygotowane stanowiska warsztatowe będziemy poważnie rozmawiać, dobrze się bawić i wspólnie świętować.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (5 zł).

Prowadzenie: Weronika Gąsowska, Martyna Majsterek, Magda Wójcik (edukatorki MNK)11:00-15:00 
Wolność na kartki
Otwarte stoisko w holu

Czym jest wolność? Zapewne każdy widzi i czuje ją inaczej. Jakie znaczenie ma dla Ciebie to słowo? Jakie budzi skojarzenia? A może czym nie jest, ale bardzo chcesz, by się stała? Co myślisz, gdy słyszysz „wolność”?
Wszystkich odwiedzających muzeum w ten weekend zapraszamy do wzięcia udziału w akcji partycypacyjnej, pozostawienia swojego głosu na kartce i odkrycia, jak różne oblicza może przybierać wolność w zależności od tego, kto patrzy.11:00-15:00 
Młodzi pytają
Otwarta akcja ankietowa

Jaki jest Matejko, każdy widzi, ale czy na pewno? Czy naprawdę jest dla nas ważnym malarzem? Jak wysoko w rankingu naszych wartości jest wolność? A jeśli historia, to jaka?
Co o tym wszystkim myślą zwiedzający Muzeum? Ciekawi to zarówno nas, jak i współpracującą z nami młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Ankieta to ich inicjatywa – licealiści i licealistki najpierw podobne pytania zadawali swoim kolegom i koleżankom, teraz pytają szerzej.

Poznajmy się lepiej, zobaczmy różne punkty widzenia – biorąc udział w otwartej akcji ankietowej. Wyniki opublikujemy na zakończenie Roku Jana Matejki!

Prowadzenie: młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie (Maja Szczygieł, Dariia Trachuk, Gabriela Wojnar, Natalia Kupiec, Oleh Korkunda, Kamila Polkina, opieka Małgorzata Sypniewska)

Akcja odbywa się w ramach projektu partycypacyjnego “Mistrz z obrazem? Zróbmy to razem!” realizowanego przez Dział Edukacji MNK. Więcej o projekcie: https://mnk.pl/artykul/mistrz-z-obrazem-zrobmy-to-razem 11:00-15:00
Cytata romantycznego antenata
Zwiedzaj z cytatem

Gdy „mrok zapada, nigdzie drogi ni kurhanu”, patrz w niebo i szukaj gwiazd-przewodniczek, albo przyjdź do Muzeum i zwiedzaj z poetyckim cytatem w ręce! A najlepiej odczytaj go, stojąc przez „Wernyhorą” Matejki.
Dlaczego poezja? Bo jesień to pora, którą szczególnie upodobali sobie romantyczni poeci. Porywisty wicher, światełka w ciemności, starodawne obrzędy i legendy, które ożywają z całą mocą w czasie, gdy przyroda powoli zasypia stały się inspiracją wielu wspaniałych utworów.

Przypomnimy je wszystkim, którzy nas odwiedzą. Losowo wręczone cytaty - nastrojowe, pełne grozy, buzujące od emocji, zachwycające lekkością rytmu i rymu - potowarzyszą nam podczas zwiedzania.11:30-15:00
Dobre rady z zaświatów
Otwarte stoisko w holu

„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, co to będzie, co to będzie?” Co będzie, tego my nie wiemy. Prawdę zna zapewne Wernyhora z obrazu Jana Matejki albo Guślarz z II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Dlatego za jego pośrednictwem poprosiliśmy duchy z  zaświatów o przyglądnięcie się naszej przyszłości i przygotowanie dla nas rad, które pomogą nam podążać we właściwym kierunku.
Tylko w ten weekend będzie można uzyskać jedyną w swoim rodzaju radę od Guślarza!

Jeśli przyszłość z rady od Guślarza wyda Ci się zbyt dziadowska, a za mało świetlana, namawiamy do zainteresowania się warsztatami o godzinie 16:00.11:00-12:30 i 13:00-14:30
Teatr obrazów Jana Matejki
Oprowadzanie tematyczne na wystawie “Matejko. Malarz i historia”

Teatr w XIX wieku dzięki wykorzystaniu rekwizytów, bogatej dekoracji czy gry świateł zajmował ważne miejsce w masowej wyobraźni, jakie dzisiaj przynależy dla kina i filmów. Teatr jaki znał wychowany na romantyzmie Matejko był na pewno teatrem wyrazistych gestów, bogatej mimiki, odpowiedzialnej za atmosferę scenografii i pięknych rekwizytów. Takie też sceny “zatrzymywał” w swoich obrazach. W trakcie oprowadzania dowiemy się, jaki stosunek do teatru miał sam malarz, jakie elementy pożyczał ze sceny, a czego unikał. Na koniec zaś sprawdzimy, co za pomocą języka teatru chciał powiedzieć o przeszłości.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (5 zł).

Prowadzenie: Tomasz Kida (edukator MNK)11:00-13:00
Moc zapachu, siła dymu
Warsztaty tworzenia naturalnych kadzideł dla dorosłych i młodzieży


Jałowiec, korzeń omanu, żywica świerkowa… Które z nich odstraszy chorobę, odkazi powietrze, zaprosi zdrowie a może nawet ochroni przed zakusami złych duchów?
Czas listopadowych Dziadów to przecież najlepszy moment, by skorzystać z mocy tradycyjnych, zebranych w zenicie lata aromatycznych ziół i dymnych żywic.

Zapraszamy do udziału w warsztatach, w których słowiańska magia splecie się z polską tradycją. Wyjdziemy z nich zaopatrzeni we własnoręcznie wykonane kadzidła, których zapach na pewno pomoże nam przetrwać trudny czas drugiej połowy jesieni.

Wstęp: 25 zł, bilety: https://bilety.mnk.pl/nienumerowane/moc-zapachu-sila-dymu-warsztaty-tworzenia-naturalnych-kadzidel.html?id=483654
lub w kasie przed wydarzeniem, jeśli będą wolne miejsca.
Warsztaty odbędą się w sali edukacyjnej.

Prowadzenie: Justyna Pargieła, DziczeJemy15:00-16:00
Polonez z Matejką
Muzyka i taniec to najlepsze formy świętowania. Czym więc świętować rocznicę odzyskania niepodległości, jak nie najstarszym tańcem narodowym – polonezem? 

Zapraszamy do udziału we wspólnym barwnym i radosnym korowodzie (ubranym między innymi w stroje XIX wieczne, ludowe krakowskie, kontusze) w rytmie poloneza. To jedyna okazja, by tanecznym krokiem przejść przez wystawę „Matejko. Malarz i historia”. Kto wie, może dołączy do nas Stańczyk, Wernyhora chwyci za lirę, a Piotr Skarga pozwoli sobie na uśmiech? Przecież wszyscy bohaterowie Matejki czekali na ten właśnie moment, a on sam bardzo kochał muzykę.

Tancerze Baletu Cracovia Danza zaprezentują również dwa polskie tańce (Mazurka i taniec Wesoły). Będzie to również okazja do opowieści o strojach polskich, a szczególnie o pasie kontuszowym i sposobach jego wiązania.

Polonez to taniec, który łączy pokolenia i wciąż do niego należy uroczyste rozpoczęcie każdej studniówki. Dlatego zapraszamy wszystkich – dorosłych, dzieci i młodzież (zwłaszcza maturzystów!). Pod kierunkiem profesjonalistów będzie okazja, by nauczyć się podstawowych kroków.

Wydarzenie "Polonez z Matejką" w Muzeum Narodowym to istotna część promocji wpisu poloneza na Reprezentatywną listę światowego Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

UWAGA:  Mile widziane (ale absolutnie nie obowiązkowe) sukienki lub spódnice u pań oraz wąsy (prawdziwe lub sztuczne) u panów.

Udział bezpłatny. 

Prowadzenie: Romana Agnel, Balet Dworski CRACOVIA DANZA, Zespół Pieśni i Tańca Małe Słowianki16:00-17:30
Światła listopadowej nocy
Warsztaty tworzenia jesiennych lampionów z recyklingu dla dorosłych i młodzieży


W listopadzie zmrok zapada wcześnie, a noc trwa długo i czasem nawet lubiące ją dobre duchy gubią się w ciemności. Podczas warsztatów dla nich i dla siebie spróbujemy przywołać światło. Wykonamy kolorowe lampiony, w których szkle zatopimy ciepło i jesienne złoto. Rozświetlimy mrok listopadowej nocy. Kto wie, może nawet zdążymy sprawdzić czy działa na wędrujące wokół muzeum duchy?

Wstęp: 20 zł, bilety: https://bilety.mnk.pl/nienumerowane/swiatla-listopadowej-nocy-warsztaty-tworzenia-jesiennych-lampionow-z-recyklingu.html?id=483655
lub w kasie przed wydarzeniem, jeśli będą wolne miejsca.
Warsztaty odbędą się w sali edukacyjnej. Zajrzymy również na wystawę “Matejko. Malarz i historia” by poszukać inspiracji.

Prowadzenie: Magdalena Schuster (edukatorka MNK)
NIEDZIELA 12 listopada

11:00-12:30
Barwy wspólne
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 4-10 lat

W czym przejawiała się postawa patriotyczna w dziełach i życiu Jana Matejki? Czy istnieją symbole, które i dziś łączą nas wszystkich? Podczas rodzinnych warsztatów wspólnie spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania, wcielając się w rolę detektywów i bacznych obserwatorów.

Warsztaty będą okazją do zapoznania się z pakietem edukacyjnym, który został stworzony z myślą o dzieciach i doświadczaniu oraz rozwijaniu w nich postawy patriotycznej i tożsamości narodowej. Materiały w pakiecie opierają się na zmysłach: wzroku, słuchu, węchu, dotyku i smaku.

Warsztaty zrealizowane we współpracy z Narodowym Centrum Kultury w ramach programu Barwy Wspólne.

Udział bezpłatny, konieczna rezerwacja: Centrum Informacji i Rezerwacji MNK – rezerwacja@mnk.pl lub 12 433 57 44 (w godz. 9:00–16:00 w dni powszednie). Rezerwacja możliwa od 2.11.2023, liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty odbędą się w sali edukacyjnej oraz na wystawie “Matejko. Malarz i historia”.

Prowadzenie: Anna Pomykalska-Marczuk (edukatorka MNK)

Więcej informacji o warsztatach: https://mnk.pl/artykul/chwile-wspolne-warsztaty-rodzinne


11:00-14:00
Wolność na kartki
Otwarte stoisko w holu 

Czym jest wolność? Zapewne każdy widzi i czuje ją inaczej. Jakie znaczenie ma dla Ciebie to słowo? Jakie budzi skojarzenia? A może czym nie jest, ale bardzo chcesz, by się stała? Co myślisz, gdy słyszysz „wolność”?
Wszystkich odwiedzających muzeum w ten weekend zapraszamy do wzięcia udziału w akcji partycypacyjnej, pozostawienia swojego głosu na kartce i odkrycia, jak różne oblicza może przybierać wolność w zależności od tego, kto patrzy.11:00-14:00
Cytata romantycznego antenata

Zwiedzaj z cytatem

Gdy „mrok zapada, nigdzie drogi ni kurhanu”, patrz w niebo i szukaj gwiazd-przewodniczek, albo przyjdź do Muzeum i zwiedzaj z poetyckim cytatem w ręce! A najlepiej odczytaj go, stojąc przez „Wernyhorą” Matejki.
Dlaczego poezja? Bo jesień to pora, którą szczególnie upodobali sobie romantyczni poeci. Porywisty wicher, światełka w ciemności, starodawne obrzędy i legendy, które ożywają z całą mocą w czasie, gdy przyroda powoli zasypia stały się inspiracją wielu wspaniałych utworów.

Przypomnimy je wszystkim, którzy nas odwiedzą. Losowo wręczone cytaty - nastrojowe, pełne grozy, buzujące od emocji, zachwycające lekkością rytmu i rymu - potowarzyszą nam podczas zwiedzania. 11:00-15:00
Młodzi pytają
Otwarta akcja ankietowa

Jaki jest Matejko, każdy widzi, ale czy na pewno? Czy naprawdę jest dla nas ważnym malarzem? Jak wysoko w rankingu naszych wartości jest wolność? A jeśli historia, to jaka?
Co o tym wszystkim myślą zwiedzający Muzeum? Ciekawi to zarówno nas, jak i współpracującą z nami młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie. Ankieta to ich inicjatywa – licealiści i licealistki najpierw podobne pytania zadawali swoim kolegom i koleżankom, teraz pytają szerzej.

Poznajmy się lepiej, zobaczmy różne punkty widzenia – biorąc udział w otwartej akcji ankietowej. Wyniki opublikujemy na zakończenie Roku Jana Matejki!

Prowadzenie: młodzież z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Krakowie (Maja Szczygieł, Dariia Trachuk, Gabriela Wojnar, Natalia Kupiec, Oleh Korkunda, Kamila Polkina, opieka Małgorzata Sypniewska)

Akcja odbywa się w ramach projektu partycypacyjnego “Mistrz z obrazem? Zróbmy to razem!” realizowanego przez Dział Edukacji MNK. Więcej o projekcie: https://mnk.pl/artykul/mistrz-z-obrazem-zrobmy-to-razem 12:00-13:30
Oprowadzanie kuratorskie na wystawie “Matejko. Malarz i historia”


Jan Matejko malował polską historię. Opowiadał „skąd przychodzimy?", a więc także o tym, „kim jesteśmy?". Czy nasze odpowiedzi na te pytania są takie same? Artyście zarzucano wiele nieścisłości historycznych, wytykano obecność postaci, które w danym miejscu nie mogły się znajdować, a także przeładowanie obrazów, mnożenie drobiazgów, które rzekomo utrudniają oglądanie dzieł.  W jakim celu malarz popełniał te wszystkie ''błędy"? Matejko tworzył w czasach, kiedy kina jeszcze nie było. Czy wyprzedził sztukę filmową? A może jego obrazy  wyobrażają dzieje w sposób, który jest dla filmów nieosiągalny?  Oprowadzanie po wystawie „Matejko. Malarz i historia" będzie próbą odpowiedzi na te i inne pytania.

Wstęp w cenie biletu na wystawę (5 zł).

Prowadzenie: prof. UAM dr hab. Michał Haake
Koordynacja: Jagoda Gumińska-Oleksy (jguminska@mnk.pl), Aleksandra Jaremko (ajaremko@mnk.pl), Dział Edukacji MNKKontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz pliki cookies. Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się w naszej Polityce Prywatności
Akceptuję