{baseAction::__('GO_TO_CONTENT')}
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo

Pokazy z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego

Pokazy z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego

13.11.2011
niedziela
Pokazy w ramach projektu "Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej”.
Pokaz likijskiego statera (ok. VI w. p.n.e.) z kolekcji Gabinetu Numizmatycznego
13 listopada 2011

Galeria Sztuki Starożytnej Muzeum Książąt Czartoryskich - Arsenał ul. Pijarska 8
Pokazowi towarzyszył mu wykład z cyklu "Opowieści o zabytkach" dr. Jarosława Bodzka - archeologa śródziemnomorskiego, numizmatyka, kierownika Gabinetu Numizmatycznego MNK: "Trmmili i ich monety. Mennictwo starożytnej Licji".
Spotkanie to także okazja do zapoznania się z założeniami projektu "Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej", który obejmuje remont XIX-wiecznego Pałacyku Czapskich i przekształcenie go w nowoczesne centrum ekspozycyjne, badawcze i edukacyjne poświęcone numizmatyce.

Pokaz skarbu z Jaskini Okopy w Ojcowie
16 listopada 2011

Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła Artystycznego W jednej z gablot Galerii Rzemiosła Artystycznego w Gmachu Głównym zaprezentowano naczynie, w którym znajdował się XI wieczny skarb z jaskini Okopy w Ojcowie oraz kilka pochodzących z tego znaleziska monet. Do jego odnalezienia doszło w roku 1897, w czasie prowadzonych tam przez Stanisława Czarnowskiego prac. Faktycznym odkrywcą był, jak zapisuje sam Czarnowski, anonimowy "chłopiec kopiący kilofem przy rozkopywaniu namuliska". W skład skarbu wchodziło 26 monet Sieciecha, nieznanego dotąd typu, a także denarki krzyżowe, denar węgierski i niemiecki. W sumie było to 116 monet i kilka kawałków srebra.

Pokaz srebrnej tabakiery zdobionej monetami
27 listopada 2011
Gmach Główny, al. 3 Maja 1, Galeria Rzemiosła Artystycznego

Tabakiera została wykonana dla upamiętnienia 20. rocznicy koronacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Monety jakie posłużyły za dekorację tabakierki były bite za czasów Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza, Jana III Sobieskiego, Augusta III Sasa oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Takie potraktowanie monet, czyli wprawienie ich, tak jak w tym przypadku, w tabakierkę, powoduje wyłączenie ich z obiegu i jest jednym z wielu przykładów pełnienia przez tę formę pieniądza funkcji pozaekonomicznych. Inne przykłady takiego wykorzystania monet będzie można zobaczyć od czerwca 2013 roku na nowej ekspozycji w Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego przy ulicy Piłsudskiego 12 w Krakowie, przygotowywanej w ramach projektu "Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej”.