Idź do treści strony
Dostępny dla niepełnosprawnych wzrokowo Przewijak Kawiarnia Dostępny dla niepełnosprawnych słuchowo facebook flickr googleplus instagram pinterest searchsearch twitterwifi Zakaz fotografowania youtube wheelchair Listgridheart LOGO kir Calendar Calendar Calendar Logo
Cykl: W SAMO POŁUDNIE. OPROWADZANIA NIEDZIELNE

Oprowadzanie kuratorskie wystawa Broń i Barwa

Bechter polski z końca XVI wieku fot. Pracownia Fotograficzna MNK

Cykl: W SAMO POŁUDNIE. OPROWADZANIA NIEDZIELNE
Oprowadzanie kuratorskie wystawa Broń i Barwa

MNK Arsenał

ul. Pijarska 8, 31-015 Kraków
29.10.2023
niedziela
12:00
bilety
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie Broń i Barwa w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich
Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie Broń i Barwa w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich.

Wystawa Broń i Barwa w Arsenale Muzeum Książąt Czartoryskich zaprezentuje wybór najcenniejszych obiektów uzbrojenia polskiego, europejskiego i orientalnego od około roku 1000 do połowy wieku XIX. Nie jest to jednak tylko i wyłącznie chronologiczna podróż poprzez historię dawnego oręża. Wystawa spróbuje odpowiedzieć na niełatwe pytania o rolę tego typu historycznych zbiorów w muzeum sztuki oraz zakresu jej oddziaływania na społeczeństwo i kulturę na przestrzeni ostatnich kilku wieków.

Wśród wielu dzieł zgromadzonych na wystawie należy wyróżnić pamiątki związane z hetmanem Stanisławem Jabłonowskim, jednym z dowódców bitwy wiedeńskiej z roku 1683: zbroję karacenę oraz szczerozłoty, bogato zdobiony drogocennymi kamieniami buzdygan. Na wystawie można również zobaczyć pamiątki związane z rodzinami Radziwiłłów, Lubomirskich, Potockich, a także po osobistościach historycznych jak: Tadeusz Kościuszko czy Józef Poniatowski.

Prowadzenie: kurator Michał Dziewulski

Udział w cenie biletu na wystawę.
Rezerwacja wymagana: obowiązuje wcześniejsza rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: rezerwacja@mnk.pl,12 43 35 744 w godz. 9:00–16:00 od poniedziałku do piątku)
Słowa kluczowe: muzeum, Arsenał, oprowadzanie